Stavební sektor se dlouhodobě potýká s problémy spojenými s neefektivním sdílením a správou informací, což negativně ovlivňuje produktivitu i ziskovost firem. Na projektech se standardně podílí široké spektrum účastníků – od investorů přes architekty, projektové manažery a zhotovitele až po subdodavatele, což vyžaduje jasně nastavené procesy a spolehlivé kanály pro předávání důležitých dat a informací.
Jedná se pravděpodobně o jednu z nejambicióznějších a nejsložitějších vědeckých spoluprací v historii. Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER) se staví na ploše 180 hektarů v jižní Francii. Tato spolupráce sdružuje 35 zemí, které se snaží dokázat, že energie z jaderné fúze může být praktickým a fakticky neomezeným zdrojem energie bez emisí uhlíku. Srdcem tohoto projektu je největší tokamak na světě.
Server AEC‑DATA byl spuštěn před 25 lety. 29. února 2000 proběhla prezentace serveru společnosti SOFTconsult www.aec‑data.com jeho partnerům a novinářům. Úvodním slovem pokřtil toto snažení spisovatel science fiction Ondřej Neff. Ukázalo se, že science fiction se stalo realitou. Dnes má AC‑DATA uživatele ve 106 státech, a je součástí podpory 3D pro projektanty u několika místních i nadnárodních společností.
V roce 2025 bude Archicad dostupný jako předplatné i jako trvalá licence. Trvalá licence však už pouze pro stávající uživatele trvalých licencí. Uživatelé trvalých licencí s platnou smlouvou SupportPack mohou své licenci převést na předplatné v rámci tzv. konverzního plánu. Rok 2025 je tak ze strany Graphisoftu rokem definitivního přechodu k předplatnému.
Pro zájemce, kteří se nestihli zúčastnit semináře Projektování a dimenzování technologií pro nízkoenergetické budovy osobně, doplňuje v letošním roce Společnost pro techniku prostředí semináře s osobní účastí i o webinář. Ten bude probíhat obdobně jako semináře, tj. úvodem bude prezentována odborná přednáška vedoucího katedry TZB, Fakulty stavební, ČVUT v Praze prof. Karla Kabeleho a následovat budou přednášky firemní.
Na celém životním cyklu budov, od přípravy výstavby projektu přes jeho realizaci až po následný provoz objektu, se podílí velké množství nejrůznějších firem a dodavatelů. Klíčovou roli v tom, aby vše fungovalo opravdu efektivně, je dobrá spolupráce mezi všemi stranami, které se na projektu podílejí. Je to však právě nedostatečná komunikace, která ve stavebnictví zůstává jedním z největších problémů.
PlanRadar, přední platforma pro digitální dokumentaci, komunikaci a reporting během výstavby a správy nemovitostí, oficiálně spustil novou funkci SiteView. Tento nástroj, který byl od března 2024 testován klienty v rámci předběžného provozu, je díky jejich zpětné vazbě a pozitivním zkušenostem nyní připraven k celosvětovému nasazení.
Tým czBIM – buildingSMART Česká republika zve zájemce na webinář „Strategic and practical use of IFC“, který se uskuteční 5. prosince 2024 od 13: 00 do 17: 00. Webinář je v anglickém jazyce a je určen pro všechny, kteří se zajímají o openBIM a chtějí zlepšit spolupráci a sdílení dat v rámci stavebních projektů. O své znalosti se podělí Hans Hendriks, nezávislý BIM konzultant z Nizozemí, specialista na openBIM standardy a efektivní spolupráci.
Nový Bentley Civil WorkSuite znamená jednodušší přístup k nejlepšímu softwaru pro stavební inženýrství. Řešení specifická pro infrastrukturu – silniční, mostní, staveništní a tunelová – spojená dohromady tak, aby zlepšila pracovní postupy a hospodářské výsledky uživatelů. Sada Civil WorkSuite obsahuje nejprodávanější aplikace od Bentley pro stavební inženýry, jako jsou OpenRoads Designer, OpenBridge Designer, OpenSite Designer, OpenTunnel Designer a další.
ALLPLAN oznámil uvedení nového produktu ALLPLAN Civil, který integruje rozšířené možnosti modelování stavebních konstrukcí Allplanu (a produktu dříve známého jako ALLPLAN Bridge) do jednotného řešení pro plánování, navrhování a tvorbu detailů všech typů projektů dopravní infrastruktury. Nově vytvořený produkt ALLPLAN Civil nabízí kompletní pracovní postup od návrhu po výstavbu, který je připraven zejména pro požadavky odvětví dopravní infrastruktury.
Zdicí robot WLTR od Wienerbergeru se podílí na výstavbě veřejných infrastrukturních projektů. Ministr dopravy Martin Kupka se o přednostech inovativního řešení zdicího robota přesvědčil osobní návštěvou ve Wienerberger eXperience centru v Jirčanech u Prahy ještě před říjnovým nasazením dvou zdicích robotů na stavbu v rámci realizace nové opravárenské haly v areálu chebského nádraží.
Na dynamických trzích je flexibilita uspořádání továrny klíčová pro celkový úspěch společnosti. Díky inovativním softwarovým řešením mohou společnosti rychle a efektivně přizpůsobovat své výrobní prostory. Schopnost rychle se přizpůsobit novým podmínkám na trhu je dnes klíčovým faktorem konkurenceschopnosti.
Graitec uvedl na evropský trh doplňkové aplikace pro Revit od Ideate Softwaru, které zvyšují produktivitu. Tyto nástroje, kompatibilní s Revitem 2025-2022 a dostupné v sedmi jazycích, jsou navrženy tak, aby umožnily architektonickým, inženýrským a stavebním firmám maximalizovat návratnost investic optimalizací úloh informačního modelování budov (BIM) a správy dat Revitu.