S Hermannem Kainederem jsem se poprvé viděl na konferenci Siemens PLM Connection v roce 2013. Tehdy byl představen jako nový ředitel českého zastoupení společnosti Siemens PLM Connection. Domluvili jsme se na rozhovoru korespondenční formou, ale nejprve já jsem se nebyl stavu „dokopat" k zaslání nějakých otázek. Když už se tak stalo, tak zase pan Kaineder neměl čas na mé otázky vypracovat odpovědi. Jsem rád, že se zamýšlený „rozhovor" nakonec podařil a že mohu čtenářům touto formou předložit jistě zajímavé názory představitele významné softwarové a technologické společnosti.
Na loňské konferenci Siemens PLM Connection se hodně mluvilo o akvizicích. Jak se podařilo zapracovat nakoupené technologie do programů Siemens?
Naším cílem je poskytovat plnou šíři těch nejlepších a nejkompletnějších systémů orientovaných na vývoj produktů, které společně sjednotí virtuální svět návrhů s fyzickým světem výroby. Abychom toho dosáhli, konstantně rozvíjíme naši vizi HD-PLM, která nabízí propracované prostředí pro decision-making, tedy prostředí, které zákazníkům pomáhá dělat chytřejší rozhodnutí, která vedou k lepším výrobkům.
Tyto cíle sledujeme nejen investicemi do našeho růstu, ale také strategickými akvizicemi, které nám umožňují naplnit a rozšířit škálu nabízených nástrojů a služeb.
S každou takovou integrací je třeba se ujistit, že byznys hladce pokračuje, kvalita produktů a projektů zůstává na vysoké úrovni a zákazníci jsou spokojení. To znamená více práce pro nás všechny, to je bez pochyby. Ale jsme přesvědčeni, že se nám to daří, a těšíme se z dalšího rozvoje získaných technologií a nových trhů.
Jsou nějaké zajímavé akvizice i z poslední doby?
V prosinci 2013 Siemens PLM Software oznámil akvizici Tesis PLMware. Tato akvizice zajišťuje hladkou interoperabilitu Siemens PLM s ERP, MES, CRM a SCM. Díky akvizici TESIS PLMware, důležitého partnera Siemens PLM Software již od roku 1992, pomáhá Siemens zajišťovat, aby zákazníci bezproblémově začlenili portfolio Teamcenter PLM do svého globálního vývojového a výrobního prostředí. TESIS PLMware pomáhá zákazníkům snížit náklady na IT a zvýšit efektivitu IT tím, že nabízí prověřené řešení pro integraci softwaru Teamcenter se světově nejlepšími ERP systémy a dalšími firemními aplikacemi, jako jsou MES, CRM a SCM.
Klíčová pro nás zůstává akvizice LMS z roku 2012, díky které jsme rozšířili naše portfolio směrem k aplikacím pro testování a mechatronické simulace. LMS produkty využívají přední výrobci v automobilovém i leteckém průmyslu i strojírenství a jsou světovou špičkou v řešeních pro simulaci a testování
Jak se aktuálně vyvíjí HD-PLM? Musím přiznat, že jsem od již zmíněné konference nic nového v této oblasti nezaznamenal.
Všechna naše řešení se řídí vizí HD-PLM, která spočívá v dostupnosti požadovaných informací, kdykoli je potřeba. Dostupnost informací v rámci rozhodovacího procesu umožňuje činit informovaná rozhodnutí. Pokročilé funkce s jednoduchým ovládáním a uživatelská zkušenost dává firmám příležitost využívat sílu PLM, aniž by byly zahlceny složitostí. Nástroje jsou také dostupné na mobilních zařízeních, takže lidé nejsou limitováni místem, kde se nacházejí, jako tomu bylo v minulosti.
HD-PLM integruje produktové a procesní informace napříč životním cyklem produktu a předkládá je uživatelům intuitivním způsobem, který ulehčuje rozhodovací proces a ve finále vede k lepším produktům. To je vize HD-PLM a zároveň cíl Siemens PLM Software.
Nemohu také nejmenovat Active Workspace, důležitý prvek v realizování vize High-Definition PLM (HD-PLM), v dubnu jsme představili novou vylepšenou verzi Active Workspace 2.1, která poskytuje lepší výkon a nabízí mnohá vylepšení.
V německy mluvících zemích je často zmiňován termín Průmysl 4.0. Co tyto aktivity znamenají pro Siemens PLM Software?
Jsme na vrcholu další průmyslové revoluce, která je řízená novými technologiemi jako cloud, Big data a Web 3.0, kde hovoříme o tzv. internetu věcí (Internet of Things). Výrobci se musí ujistit, že jsou připraveni na Průmysl 4.0. Jak toho můžou dosáhnout? Výrobci se musí především ujistit, že mají správné systémy, které jsou správně propojené, a že plně využívají potenciálů těchto systémů.
Vize Průmyslu 4.0. společnosti Siemens PLM spojuje dva oddělené datové toky – data pro vývoj produktu a data pro výrobu produktu. S tímto celistvým digitálním řetězcem jsou výrobci schopni definovat, simulovat a kontrolovat všechny aspekty zpracování vývoje a výroby produktu.
Mezi novinky patří dostupnost Siemens NX z privátního cloudu. Co to konkrétně znamená pro vaše zákazníky?
Zavedení NX do cloudového prostředí bylo možné díky úzké spolupráci se společností Nvidia. Tato technologie umožňuje společnostem pomocí vzdáleného přístupu využívat centrální servery a pracovat tak se softwarem umístěným na virtuální ploše. Certifikace VDI snižuje nutnost instalace NX do lokálních klientů, čímž napomáhá snižování nákladů na IT podporu. Zásadní výhodou zavedení NX na privátním cloudu díky VDI technologii je snížení nákladů a flexibilita. Možnost virtualizace je odpovědí na požadavky trhu snižovat náklady při současném tlaku na zvyšování inovačního potenciálu. Tato nová platforma umožní širší přístup konstruktérů k technologii NX.
Bude Siemens po vzoru jiných společností také více nabízet cloudově orientované produkty?
Pečlivě sledujeme, co se děje na trhu. Naše podnikání se řídí heslem „Nikdy neříkej nikdy". Z technické stránky věci zde nejsou žádné překážky. Již nabízíme Teamcenter přes cloud, v březnu jsme oznámili NX přes cloud, v květnu následoval NX Nastran.
Mnoho společností již zaznamenalo výhody PLM řešení nabízených na cloudu. Nicméně nedostatek jistoty soukromí a bezpečnosti dat u nynějších přístupů nám připomínají největší překážky v rychlejším pronikání cloudových PLM řešení na trh. Dále jsou zde přetrvávající obavy z hlediska dostupnosti a předvídatelnosti.
Jak se Siemens staví k modernímu trendu využití CAD/CAM technologií v lékařství?
Siemens PLM Software také nabízí řešení pro společnosti vyrábějící lékařské vybavení a pro farmaceutický průmysl. Tyto obory již také rozpoznaly potřebu vlastnit platformu pro správu a řízení životního cyklu výrobku (PLM), aby se vyrovnaly s výzvami při vývoji produktu. Naše prověřené a flexibilní řešení urychlují inovace při vývoji farmaceutických a lékařských zařízení, snižují náklady a pomáhají splňovat normy.
Proces konstruování a výroby finálního nástroje je manuální a časově náročný a společnosti hledají způsob, jakým dosáhnout rychlejšího vývoje při současném zachování přesnosti ve vývoji nástrojů i individuálních implantátů a náhrad. Pomáháme výrobcům zajistit celý proces: převod z lékařského zobrazení (magnetická rezonance, tomografie) do CADu, z CADu do CAMu, po softwarové nástroje pro výrobu až po PLM platformu pro řízení objednávek Engineer-to-Order.
Největší rozvoj v CAx oblasti asi v současné době pozorujeme v reverzním inženýrství a rychlém prototypování, konkrétně pak v 3D skenování a 3D tisku. Jak se Siemens PLM Software staví k těmto technologiím a co může svým zákazníkům nabídnout?
3D tisk je oblast, kterou má mnoho z našich zákazníků potřebu využít. Výrobci využívají jednak flexibility, která jim umožňuje vyrábět fyzické prototypy v rané fázi vývoje, ale co je důležitější, umožňuje právě včas a flexibilně výrobu náhradních dílů (snížení celkové dodací lhůty a zásob/nákladů), a to buď přímo u zákazníka, nebo tam, kde se provádí údržba daného produktu.
To vše klade důraz na up-front procesy navrhování, které pomáhají udržet náklady na nízké úrovni (určené pro 3D tisk), stejně jako zohledňuje skutečnost, že materiály použité v tomto procesu se liší od tradičních výrobních metod.
Také roste důležitost požadavku vyrobit výrobek správně hned napoprvé. Nechcete „tisknout" a plýtvat materiálem, takže opět včasné ověřování návrhu produktu a použitých materiálů je velmi důležité.
Je tedy nutné podpořit toto nové myšlení navrhování pro 3D tisk a procesy s tím související. NX poskytuje platformu pro všechny jmenované přístupy. Rozšířené sady Siemens PLM řešení poskytuje jak prostředí pro správu, tak i nástroje k předvídání konstrukčních a výrobních nákladů.