Společnost Autodesk oznámila výsledky celostátní soutěže v digitálních technologiích - Autodesk Academia Design. Letošní už 17. ročník soutěže se uskutečnil ve dnech 4. a 5. března 2011 na Střední průmyslové škole ve Frýdku-Místku. Soutěžního klání se zúčastnilo celkem 96 studentů a učitelů z 26 českých a moravských škol. Putovní pohár v hodnocení škol získala VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice. Individuálními vítězi se stali Robert Turinský z VOŠ a SPŠ Strakonice v kategorii 2D kreslení, Ondřej Češka ze stavební SPŠ v Lipníku nad Bečvou v kategorii 2D kreslení stavební dokumentace a Petr Bouchal z SPŠ Přerov v kategorii 3D modelování.

V učitelské kategorii zvítězil Lukáš Procházka z SPŠ na Proseku v Praze. Soutěž se již tradičně skládala ze soutěžních studentských kategorií ve 2D kreslení v AutoCADu a 3D modelování v Autodesk Inventoru a jedné učitelské kategorie - 3D modelování v Autodesk Inventoru. Navíc měla v letošním roce premiéru kategorie 2D stavebnictví v AutoCADu.
„Praxe dnes od absolventů středních škol očekává profesní znalost na úrovni, k níž neodmyslitelně patří také schopnost týmové práce na projektech ve 3D prostředí pokročilých softwarových návrhových systémů jako je Autodesk Inventor nebo AutoCAD Revit Suite. Tato soutěž pomáhá studentům osvojit si principy i nástroje digitálního prototypování a zvýšit tak své šance na kvalitní uplatnění,“ říká David Palas, ředitel Autodesku v České republice.
„Paradoxem technického vzdělávání v České republice je to, že převážná většina studentů, kteří nastupují do prvních ročníků vysokých škol technického směru, přicházejí z gymnázií, kde - až na čestné výjimky – nemají mnoho příležitostí se seznámit se zmíněnými metodami a nástroji, a již vůbec ne naučit se rutinně je používat. O to větší radost mám z toho, že programu Autodesk Academia se daří zvyšovat prestiž, a že neustále roste počet škol, které se tohoto programu aktivně účastní. S některými z těchto škol úzce spolupracujeme na tvorbě metodik a materiálů, které jsou pak dostupné všem ostatním. Na to dostáváme pozitivní ohlasy od mnoha ředitelů a pedagogů. V letošním roce plánujeme rozšířit nabídku metodik optimalizovaných právě pro studenty gymnázií, kteří ve svém zaměření pomýšlejí na technické obory jako je strojírenství, architektura a stavebnictví,“ dodává D. Palas.  
„Že se jedná o prestižní soutěž, dokazuje mimo jiné i skutečnost, že akce získala záštitu Ministerstva školství (MŠMT) v rámci programu Podpora soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání pro školní rok 2010/2011, finanční podporu MŠMT a další sponzorské dary,“ říká Miriam Bejčková, ředitelka pořádající agentury Computer Agency.
Více informací o soutěži naleznete na stránkách Computer Agency zde.