První pojízdná digitální dílna v Česku, a zároveň největší mobilní FabLab na světě, objíždí školy (nejen) v Jihomoravském kraji už od roku 2019. Projekt, zaměřený na popularizaci technického vzdělávání, tak slaví pět let svého úspěšného fungování. Žákům i učitelům přiblížil práci s 3D tiskárnami, laserovou řezačkou, robotickým ramenem a dalšími pokročilými technologiemi. Jen loni prošlo workshopy 6806 žáků ze 68 škol.
Kamion FabLab University vznikl z potřeby seznámit mladé s novými technologiemi, podpořit tvořivost a zvýšit zájem o technické obory. Žákům tak spíše než teoretické znalosti, nabízí praktické dovednosti v oblasti digitálního řemesla. Cílem bylo zpřístupnit moderní technologie mladým lidem. Podpořit je v tvořivosti a technickém myšlení zábavnou formu a inspirovat školy a učitele. Studenti tak mohou vidět a pochopit, jak mohou oni ve spolupráci s technologiemi měnit svět kolem sebe.
Za pět let svého fungování mobilní dílna zaznamenala pozitivní ohlasy jak ze strany škol, tak ze strany studentů. Projít s účastníky cestu od nápadu přes návrh v počítači až po reálný produkt je osvědčený způsob, jak nejen mladé lidi motivovat k tvoření, podpořit jejich kreativitu a bořit stereotypy o digitálních strojích. Projekt uspěl i v mezinárodní konkurenci a v roce 2021 byl zařazen mezi 50 nejlepších projektů popularizujících vědu a techniku na světě v rámci prestižní soutěže Berlin Falling Walls Engage.
Program v kamionu je zaměřený na praxi. Během 90minutového workshopu žáci prozkoumají vždy jednu technologii. Pod vedením lektorů vytvoří digitální návrh svého produktu, upraví data pro potřeby daného stoje a následně produkt vyrobí. Dnešní mladí lidé jsou zvyklí používat technologie, ale většinou jen pasivně, v roli konzumentů. Tady jsou z nich tvůrci, kteří je používají, aby své nápady proměnili v reálný produkt. Studenti nejčastěji vyrábí klíčenky na 3D tiskárnách, dřevěné záložky s gravírováním a potisky na textil. Jsou to jednoduché projekty, díky kterým žáci překonají obavy z práce s technikou a zároveň objevují její možnosti.
Projekt pojízdné dílny je zaměřen primárně na žáky 2. stupně základních škol a středoškoláky a pro školy je vždy zdarma. Výstavbu i provoz kamionu financuje z velké části Jihomoravský kraj a Město Brno, ale také Vysoké učení technické, Honeywell a řada dalších partnerů.
Kamion FabLab University je na cestách 280 dní v roce. Vyjíždí nejen ke školám, ale také na festivaly a akce pro veřejnost, kde ho za 5 let provozu navštívilo přes 235 tisíc lidí.
To, že vlastní zkušenost s digitálním řemeslem studenty inspiruje k další tvorbě, dokládá i množství přihlášek do dalšího, komplexnějšího programu v oblasti digitálního řemesla – Soutěže s FabLabem, kterou již prošlo 258 žáků. Soutěže se účastní 4členné studentské týmy, které 2 měsíce pracují na výrobě vlastního inovativního produktu. Zatím posledního (osmého) běhu Soutěže se zúčastnilo 28 studentů ze 7 škol a uspěl například projekt bionické ruky, hydroponické farmy nebo originální pomůcky pro truhláře. Cesta mnoha účastníků do soutěže vedla právě přes kamion FabLab University.
FabLab University kamion plánuje v nadcházejících letech pokračovat v rozšiřování svých aktivit. Veřejnost bude moci letos mobilní dílnu navštívit třeba v květnu na AnimeFestu, v červnu na Festivalu plném chutí v Hrušovanech nebo v říjnu na Maker Faire Brno.
5 let kamionu v číslech
- Kamion je na cestách 280 dní v roce.
- Jen loni prošlo workshopy 6806 žáků z 68 škol.
- Za 5 let fungování bylo proškoleno přes 27 000 žáků.
- Na popularizačních akcích se do kamionu dostalo 235 000 lidí z řad široké veřejnosti.
- Kamionu FabLab University byl zařazen mezi 50 nejlepších projektů popularizujících vědu a techniku na světě v rámci prestižní soutěže Berlin Falling Walls Engage.
Více na webu www.fablabbrno.cz.