Najít zajímavé téma, které lze řešit se studenty částečně v domácím prostředí a ve škole v průběhu distanční on-line výuky, není příliš jednoduché. Jak spojit praktickou výuku v laboratořích, která probíhá bez fyzické přítomnosti žáků se zajímavým projektem? V průběhu letošního školního roku řešíme tuto otázku skutečně často.
S kolegou Martinem Ťupou a s pár studenty jsme se domluvili na testovacím projektu, jehož cílem bylo zmapovat naše možnosti spolupráce, která probíhá převážně s využitím on-line komunikace prostřednictvím cloudu Microsoftu a Autodesku. Po konzultaci několika vhodných témat, padla finální volba na konstrukci a výrobu dvou malých laboratorních zdrojů, které by se podařilo realizovat na naší škole kompletně v průběhu distanční on-line výuky.
Finální vizualizace digitálních prototypů obou verzí laboratorních zdrojů
Po prvních návrzích jsme se rozhodli použít jako základ nového zdroje koncept počítačového ATX zdroje, který bylo nutné doplnit o řadu elektronických a mechanických prvků. Výhodou tohoto řešení byla široká variabilita možných konstrukčních variant a dostupná součástková základna.
Pro konstrukci zdroje bylo využito digitálního prototypu. Postupně jsme v průběhu on-line konzultací se studenty vyřešili všechny potřebné konstrukční uzly pro dva typy zdrojů s lineární regulací výstupního napětí a bez regulace. Oba prototypy byly navrženy s ohledem na snadnou montáž jednotlivých standardizovaných elektronických prvků, kterými jsou například napěťové zdířky, digitální voltmetr a ampérmetr, včetně speciální sady napájecích USB portů. Finální řešení bylo doladěno s využitím průmyslové vizualizace.
V další fázi projektu jsme si rozdělili práci na výrobu konstrukčních prvků a na zapojení potřebné elektroniky včetně testování parametrů zdroje ve školních laboratořích. Výroba mechanických dílů zdroje včetně ovládacích prvků byla realizována přímo ze 3D dat na tiskárně Pruša I3 MK3S. Po přibližně měsíci práce byly zdroje zkompletovány a mohlo začít jejich finální testování. Studentům našeho týmu děkujeme za jejich aktivní přístup. Více informací o projektech z výuky můžete najít na www.spszr.cz.