In­for­mač­ní mo­de­lo­vá­ní budov (BIM) je již dlou­ho slib­nou tech­no­lo­gií pro AEC prů­my­sl, která kom­bi­nu­je vi­zu­ál­ní re­pre­zen­ta­ci, re­lač­ní data a me­ta­da­ta do je­di­né­ho mo­de­lu bo­ha­té­ho na data. Vize byla jasná – živá di­gi­tál­ní re­pre­zen­ta­ce bu­do­vy, která umožňuje au­to­ma­ti­za­ci, ko­or­di­na­ci a ana­lý­zu, což vede k vyšší efek­ti­vi­tě a udr­ži­tel­nos­ti. 

V po­sled­ních dvou de­se­ti­le­tích se však BIM jen těžko da­ři­lo plně vy­u­žít svůj po­ten­ci­ál. Pro­blémy s vý­ko­nem, šká­lo­va­tel­nos­tí a po­u­ži­tel­nos­tí spolu s uza­vře­ným pří­stu­pem k datům ome­zi­ly jeho dopad. Na­mís­to sku­teč­ně in­te­li­gent­ní­ho, pro­po­je­né­ho sys­té­mu byl BIM často re­du­ko­ván na mo­de­lo­va­cí front-end pro tvor­bu do­ku­men­tů.

V Mo­ti­fu jsou pře­svěd­če­ni, že na­stal čas pře­hod­no­tit BIM od zá­kla­du. Vy­u­ži­tím cloud com­pu­tingu, stro­jo­vé­ho učení a po­kro­či­lých 3D tech­no­lo­gií se snaží po­su­nout za hra­ni­ce sta­tic­ké­ho mo­de­lo­vá­ní a sprá­vy sou­bo­rů. BIM by měl být dy­na­mic­ký, in­te­li­gent­ní a hlu­bo­ce ko­la­bo­ra­tiv­ní, po­má­hat týmům lépe na­vr­ho­vat, bez­pro­blé­mo­vě ko­or­di­no­vat a rych­le­ji při­jí­mat roz­hod­nu­tí za­lo­že­ná na da­tech.

Vývoj sys­té­mu in­for­mač­ní­ho mo­de­lo­vá­ní budov je roz­sáh­lý a slo­ži­tý úkol. Exis­tu­jí roz­sáh­lé zá­klad­ní tech­nic­ké prvky – mo­de­lo­va­cí jádra, pa­ra­me­t­ric­ké ře­ši­če, da­to­vá úlo­žiš­tě a gra­fic­ké sys­témy, abychom jme­no­va­li ale­spoň ně­kte­ré – které je třeba in­te­gro­vat, roz­ší­řit a někdy i vy­bu­do­vat od zá­kla­du. Nad tímto tech­nic­kým zá­kla­dem se na­chá­zí nejmé­ně 5 vel­kých funk­cí za­mě­ře­ných na zá­kaz­ní­ky, které je třeba vy­vi­nout mo­der­ním způ­so­bem.

Pět základních schopností moderního BIM systému

  1. Data: Mo­der­ní sys­tém BIM by měl být ote­vře­ný, pro­po­je­ný a schop­ný do­ta­zo­vá­ní a měl by jít o krok dál než jen k pod­po­ře stan­dar­dů IFC nebo ne­ut­rál­ních da­to­vých stan­dar­dů a pro­po­jo­vat růz­no­ro­dé zdro­je in­for­ma­cí. Musí in­te­gro­vat in­for­ma­ce z růz­ných zdro­jů, chá­pat vzta­hy mezi daty a udr­žo­vat di­gi­tál­ní nit pro­jek­to­vé čin­nos­ti. Z to­ho­to pro­po­je­né­ho eko­sys­té­mu by měly při­ro­ze­ně vzni­kat po­znatky a in­for­ma­ce.
  2. Spo­lu­prá­ce: Skvě­lý pro­jekt vy­ža­du­je bez­pro­blé­mo­vou ko­or­di­na­ci na­příč obory a spo­leč­nost­mi. Nová ge­ne­ra­ce BIM musí vy­va­žo­vat sou­kro­mí, transpa­rent­nost a ko­mu­ni­ka­ci v re­ál­ném čase, aby spo­lu­prá­ce byla bez­pro­blé­mo­vá a in­tu­i­tiv­ní.
  3. Mo­de­lo­vá­ní: Mo­der­ní mo­de­lo­vá­ní musí jít nad rámec umis­ťo­vá­ní pa­ra­me­t­ric­kých ob­jek­tů a udr­žo­vá­ní vzta­hů – mělo by být pre­dik­tiv­ní, per­for­ma­tiv­ní a oka­mži­té. Ná­stro­je pro mo­de­lo­vá­ní by měly nejen před­ví­dat záměr ná­vr­hu a au­to­ma­ti­zo­vat opa­ku­jí­cí se úkoly, ale také pra­co­vat rych­los­tí myš­len­ky a eli­mi­no­vat zby­teč­né pro­dle­vy a zpož­dě­ní vý­po­čtů. Ne­mě­ly by jen re­a­go­vat na vstu­py uži­va­te­le, ale měly by před­ví­dat záměr ná­vr­hu, dy­na­mic­ky se při­způ­so­bo­vat a za­jiš­ťo­vat oka­mži­tou zpět­nou vazbu – nikdy ne­ne­chat uži­va­te­le čekat.
  4. Do­ku­men­ta­ce: Vý­kre­sy zů­stá­va­jí zá­sad­ní, ale do­ku­men­ta­ce by se měla vy­ví­jet nad rámec sta­tic­kých listů. Roz­vr­že­ní po­há­ně­ná umě­lou in­te­li­gen­cí, sa­mo­or­ga­ni­zu­jí­cí se zob­ra­ze­ní, živě pro­po­je­né ano­ta­ce a au­to­ma­ti­zo­va­né re­por­ty mohou eli­mi­no­vat nad­by­teč­nou práci a zvý­šit přes­nost. Do­ku­men­ta­ce by se měla roz­ší­řit nad rámec vý­kre­sů a za­hr­no­vat všech­ny kri­tic­ké údaje o pro­jek­tu – zprá­vy o shodě, si­mu­la­ce a ana­lý­zy.
  5. Skrip­to­vá­ní: Tra­dič­ní skrip­to­vá­ní za­lo­že­né na uz­lech má své místo, ale agent­ní sys­tém ří­ze­ný umě­lou in­te­li­gen­cí se může učit, op­ti­ma­li­zo­vat a sa­mo­stat­ně pro­vá­dět úkoly. Místo ruč­ní­ho de­fi­no­vá­ní kaž­dé­ho spo­je­ní do­ká­že před­ví­dat pra­cov­ní po­stu­py, při­způ­so­bo­vat se po­tře­bám pro­jek­tu a ze­fek­tiv­nit au­to­ma­ti­za­ci. To vede k in­te­li­gent­něj­ší me­zi­o­bo­ro­vé spo­lu­prá­ci.

Každý z těch­to pi­lí­řů je pro mo­der­ní BIM sys­tém zá­sad­ní. Za­ve­de­ní všech na­jed­nou však při­ná­ší znač­nou slo­ži­tost nejen pro tým soft­wa­ro­vých in­že­ný­rů, ale i pro zá­kaz­ní­ka, který ře­še­ní při­jí­má. Jak se říká, sle­pi­ci zís­ká­te vy­líh­nu­tím vejce, ni­ko­liv jeho roz­bi­tím.

Mno­hem efek­tiv­něj­ší je na­sa­dit po­stup­ný pří­stup k do­dáv­ce ře­še­ní tak, aby bylo pro zá­kaz­ní­ka stra­vi­tel­né a uži­teč­né. Roz­hod­li jsme se začít se schop­nos­tí spo­lu­prá­ce.

Proč je spolupráce na prvním místě?

Díky roz­ho­vo­rům s před­ní­mi ná­vr­hář­ský­mi fir­ma­mi jsme iden­ti­fi­ko­va­li vý­ho­du, hlav­ní bo­les­ti­vý bod, který nám umož­nil po­kro­čit v kon­struk­ci na­še­ho pří­pad­né­ho ře­še­ní se schop­nos­tí oka­mži­tě po­skyt­nout hod­no­tu zá­kaz­ní­kům. Tímto pro­blé­mem jsou roz­tříš­tě­né re­vi­ze ná­vr­hu.

V sou­čas­né době po­u­ží­va­jí týmy ke ko­mu­ni­ka­ci jedné myš­len­ky mo­zai­ku ná­stro­jů:

  • Apli­ka­ce pro whi­te­bo­ar­ding, jako je Miro nebo Mural, po­má­ha­jí or­ga­ni­zo­vat kon­cep­ty, ale chybí jim sku­teč­ná in­te­gra­ce s BIM mo­de­ly.
  • Apli­ka­ce Re­viz­to fun­gu­je dobře pro sle­do­vá­ní 3D pro­blé­mů, ale má pro­blémy s plným roz­sa­hem pro­jek­to­vých dat (spe­ci­fi­ka­ce, ma­te­ri­á­ly, po­vr­cho­vé úpra­vy).
  • Blu­e­be­am vy­ni­ká ve 2D zna­če­ní, ale ne­pře­kle­nu­je me­ze­ru k širší spo­lu­prá­ci.

Tato roz­tříš­tě­nost zpo­ma­lu­je roz­ho­do­vá­ní, vy­tvá­ří ne­e­fek­ti­vi­tu a ome­zu­je účast. Tím, že se nej­pr­ve za­mě­ří­me na spo­lu­prá­ci, ře­ší­me sku­teč­né bo­les­ti­vé pro­blémy zá­kaz­ní­ků a zá­ro­veň vy­tvá­ří­me při­ro­ze­ný vstup­ní bod pro při­je­tí – po­klá­dá­me zá­kla­dy pro vý­kon­něj­ší, in­te­gro­va­nou bu­douc­nost BIM.

Inteligentní pracovní prostor

Motif od­st­raňuje roz­tříš­tě­nost pra­cov­ních po­stu­pů sjed­no­ce­ním týmů do je­di­né­ho di­gi­tál­ní­ho pra­cov­ní­ho pro­sto­ru.

V čem je Motif jiný:

  • Všech­ny údaje o pro­jek­tu na jed­nom místě – Uspo­řá­dá­ní 3D mo­de­lů, 2D listů, ob­ráz­ků a spe­ci­fi­ka­cí ve struk­tu­ro­va­ných ta­bu­lích.
  • Bez­pro­blé­mo­vá zpět­ná vazba a re­vi­ze – Ski­co­vá­ní, ano­to­vá­ní a sdí­le­ní ko­men­tá­řů na­příč 3D a 2D ob­sa­hem se sle­do­vá­ním v re­ál­ném čase.
  • In­te­gro­va­né ná­vrhy a pre­zen­ta­ce – Po­mo­cí rámců a po­hle­dů vy­tvá­řej­te pře­svěd­či­vé struk­tu­ro­va­né pre­zen­ta­ce.
  • Živá da­to­vá spo­je­ní – Žádné opě­tov­né na­hrá­vá­ní, žádné ruční ak­tu­a­li­za­ce – vše zů­stá­vá pro­po­je­né a syn­chro­ni­zo­va­né.
  • Ote­vře­ná kom­pa­ti­bi­li­ta – Pod­po­ra všech hlav­ních for­má­tů CAD a BIM sou­bo­rů za­jiš­ťu­je in­te­ro­pe­ra­bi­li­tu s va­ši­mi stá­va­jí­cí­mi ná­stro­ji.

Motif při­ná­ší to, co by mělo být nor­mou: níz­kou slo­ži­tost, vy­so­ké schop­nos­ti, bez­pro­blé­mo­vou tý­mo­vou práci a ote­vře­ný pří­stup k datům. Zpří­stupňujeme so­fis­ti­ko­va­né pře­zkou­má­ní ná­vr­hu všem čle­nům pro­jek­to­vé­ho týmu – a to již dnes.

Slope >> Intercept

Ne­tvr­dí­me, že jsme vy­ře­ši­li vše – Motif 1.0 je te­pr­ve za­čá­tek.

Už teď víme, co budou uži­va­te­lé po­ža­do­vat příš­tě:

  • Roz­ší­ře­ní pod­po­ry 3D kromě Re­vi­tu a Rhina také na Sket­chUp, Au­to­CAD a další.
  • Na­tiv­ní apli­ka­ce pro mo­bil­ní za­ří­ze­ní a iPad pro fle­xi­bil­ní spo­lu­prá­ci na cestách.
  • Vy­spě­lé ovlá­dá­ní vi­di­tel­nos­ti – po­líč­ka, za­pí­ná­ní/vy­pí­ná­ní vrs­tev a re­ži­my chůze/letu.
  • Roz­ší­ře­né ná­stro­je pro zna­če­ní a mě­ře­ní – li­ne­ár­ní/ploš­né mě­ře­ní, více ob­jek­tů ano­ta­cí a kla­si­fi­ka­ce pro­blé­mů.

Se­znam by mohl po­kra­čo­vat – víme, že funk­cí, které je třeba vy­tvo­řit, je ne­spo­čet. Zu­ři­vě pra­cu­je­me na je­jich ře­še­ní a ak­tiv­ně na­slou­chá­me uži­va­te­lům při zdo­ko­na­lo­vá­ní vý­ko­nu, šká­lo­va­tel­nos­ti a uži­va­tel­ské­ho kom­for­tu.

Vě­ří­me, že rych­lost ode­zvy (slope) je dů­le­ži­těj­ší než to, kde za­čí­ná­me (in­ter­cept).

První z mnoha kroků – Cesta začíná

Zo­pa­kuj­me, že naše vize BIM za­čí­ná spo­lu­pra­cí, ni­ko­liv končí. Ak­tiv­ně bu­du­je­me bu­douc­nost mo­de­lo­vá­ní za­lo­že­né­ho na da­tech, au­to­ma­ti­zo­va­né do­ku­men­ta­ci a po­znatcích po­há­ně­ných umě­lou in­te­li­gen­cí – s jed­no­du­chos­tí a ote­vře­nos­tí v jádru.

A nej­lep­ší způ­sob, jak mů­že­te tuto bu­douc­nost utvá­řet? Přes­taňte sedět stra­nou a ak­tiv­ně se za­poj­te do toho, čím by BIM měl být. Za­čně­te tím, že ještě dnes po­u­ži­je­te naši apli­ka­ci pro kon­t­ro­lu ná­vrhů a po­skyt­ne­te nám zpět­nou vazbu. Věřte nám, že tím přímo ovliv­ní­te vývoj Motif a bu­douc­nost apli­ka­cí BIM.

Exkluzivní ukázky produktů pro vizionáře

Napište Mo­ti­fu něco o sobě a jeho pro­dej­ní tým vám od­po­ví, jakmi­le to bude možné. Upřed­nost­ně­ny jsou žá­dosti po­ten­ci­ál­ních zá­kaz­ní­ků, kteří ak­tiv­ně po­ptá­va­jí ře­še­ní Mo­ti­fu, před do­ta­zy obec­né­ho zájmu.

Článek jsme převzali z blogu společnosti Motif.