Jedná se prav­dě­po­dob­ně o jednu z nejam­bi­ciózněj­ších a nej­slo­ži­těj­ších vě­dec­kých spo­lu­pra­cí v his­to­rii. Me­zi­ná­rod­ní ter­mo­nuk­le­ár­ní ex­pe­ri­men­tál­ní re­ak­tor (ITER) se staví na ploše 180 hek­ta­rů v jižní Fran­cii. Tato spo­lu­prá­ce sdru­žu­je 35 zemí, které se snaží do­ká­zat, že ener­gie z ja­der­né fúze může být prak­tic­kým a fak­tic­ky ne­o­me­ze­ným zdro­jem ener­gie bez emisí uh­lí­ku. Srd­cem to­ho­to pro­jek­tu je nej­vět­ší to­ka­mak na světě.

In­že­ný­ři vy­u­ží­va­jí 4D vi­zu­a­li­za­ci a kon­strukč­ní plá­no­vá­ní, aby se vy­po­řá­da­li se slo­ži­tos­tí se­sta­ve­ní to­ka­ma­ku ITER. Di­gi­tál­ní dvoj­če je v pod­sta­tě živá, dý­cha­jí­cí repli­ka fy­zic­ké­ho pro­jek­tu – ak­tu­a­li­zo­va­ná v re­ál­ném čase. Když to zkom­bi­nu­je­te s 4D plá­no­vá­ním – při­dá­te ča­so­vý roz­měr – ne­vi­dí­te jen to, jak pro­jekt vy­pa­dá, ale vi­dí­te, jak se bude sta­vět, krok za kro­kem. V pro­jek­tu ITER, kde jde o čas a pře­hled­nost, je tato tech­no­lo­gie ne­o­ce­ni­tel­ná.

4d-visualization-tokamak-2--2511

V ITER se staly zá­sad­ní­mi ná­stro­je Bent­ley pro di­gi­tál­ní dvoj­če a 4D plá­no­vá­ní, zejmé­na soft­ware SYN­CHRO, a umožňují in­že­ný­rům si­mu­lo­vat, zdo­ko­na­lo­vat a re­a­li­zo­vat pro­ces vý­stav­by s větší jas­nos­tí a před­ví­da­vos­tí. Slo­ži­tost pro­jek­tu ITER však při­mě­la Bent­ley vy­vi­nout své 4D ná­stro­je tak, aby pře­ko­na­ly všech­ny do­sa­vad­ní mož­nos­ti, což vedlo k prů­lo­mu v ob­las­ti vi­zu­a­li­za­ce.

Pře­čtě­te si více o tom, jak se po­sou­va­jí hra­ni­ce di­gi­tál­ní re­a­li­ty na další úroveň.