Fakulta elektrotechnická ČVUT, v jejímž areálu se barokní stavba nachází, je poprvé představí v sobotu 18. května 2024 během festivalu Open House Praha. Dílo Jana Blažeje Santiniho Aichela zpřístupněné pro všechny smysly – i tak lze chápat účel mobilní aplikace využívající rozšířenou realitu, nové webové stránky s možností prohlížení 3D modelu ve virtuální realitě a haptický model pro nevidomé.
Všechny tyto informační nástroje vylepší zážitek z kaple Božího hrobu na Zderaze v Praze 2, kterou vytvořil geniální architekt před více než tři sta lety. Kromě kaple poblíž Karlova náměstí opět nabídne FEL ČVUT zájemcům a zájemkyním o architekturu také prohlídku laboratoře vysokých napětí v Praze 6 – Dejvicích včetně atraktivních ukázek elektrických výbojů.
Santiniho kaple se nachází v prostoru zadního dvora přístupného jen zaměstnancům a zaměstnankyním fakulty. Festival Open House Praha je vůbec první příležitost, kdy si ji může prohlédnout veřejnost, a to včetně nahlédnutí do interiéru kaple. Ta je v současné době prázdná a bude připravována její rekonstrukce.
Kaple Božího hrobu je jednou z mála připomínek pozoruhodných a dramatických dějin kláštera křižovníků na Zderaze. Je také ojedinělým svědectvím o zaniklé, avšak mimořádně zajímavé stavbě kostela sv. Petra a Pavla, jejímž autorem byl výjimečný architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Kostel byl bohužel v roce 1904 zbořen, avšak jeho podoba se dochovala na fotografiích a dobovém plánu. Díky nim víme, že se jednalo o pozoruhodnou stavbu, která svým prostorovým řešením patřila do vrcholné fáze Santiniho tvorby. Santiniho autorství je patrné i na dochované kapli, která je sice věrnou evokací jeruzalémského vzoru, avšak zároveň se vyznačuje dynamicky komponovaným závěrem s typickým santiniovským tvůrčím rukopisem.
Jak vznikly digitální verze Kaple Božího hrobu
FEL ČVUT, fakulta vychovávající špičkové informatiky a elektrotechniky, využila své kompetence ve výzkumu a vývoji virtuální a rozšířené reality k tvorbě aplikací, které umožní lidem prohlédnout si Santiniho kapli i zpoza zavřené brány či si ji zobrazit ve webovém prohlížeči prostřednictvím brýlí na virtuální realitu. Pro tyto účely připravil dr. David Sedláček, vedoucí VR laboratoře katedry počítačové grafiky a interakce na ČVUT FEL, nejprve 3D model stavby.
Prvním krokem bylo nasnímání kaple ve spolupráci s firmou AgentFly. Celkově bylo pořízeno více než 900 fotografií ze země a ze vzduchu, doplněny byly 360° snímáním pomocí laserového skeneru. Výsledný 3D model má více jak 230 milionů bodů. Pro náhled na webu je ale model s cca 240 tisíci trojúhelníky. David Sedláček ve spolupráci s kolegou z katedry dr. Miloslavem Macíkem, který se specializuje na hmatová rozhraní pro nevidomé, také vytiskl model na 3D tiskárně.
Digitalizovaný 3D model umožňuje virtuálně vstoupit do Santiniho kaple a procházet jí v prostředí webu. Pokud navíc máte 3D brýle pro virtuální realitu, je vnímání architektury o to intenzivnější. Mobilní aplikaci založenou na rozšířené realitě nejvíce ocení návštěvníci na místě, když bude vstupní brána na dvůr zavřená, protože dokáže vymazat tuto překážku.
Aplikace pro rozšířenou realitu pro systémy iOS a Android je bezplatná. Odkazy ke stažení budou zveřejněny na této stránce.