Očekává se, že současný rok bude plný ekonomických výzev a nejistot. Po stagnaci v minulém roce se situace na trhu může kdykoliv obrátit ať už k lepšímu, tak i k horšímu. Strategie a priority firem se v důsledku toho musí často a rychle měnit. To si žádá flexibilní a včasná řešení, během kterých mohou být velkou oporou moderní technologie.
Názory odborníků napříč realitním sektorem a jejich prognózu pro letošní rok shrnuje PlanRadar provozující digitální platformu pro efektivní správu a řízení procesů, komunikaci a dokumentaci ve stavebnictví. Vzhledem k jejímu dlouhodobému působení na trhu a spolupráci s rozmanitým spektrem klientů (od investorů přes generální dodavatele až po projektové manažery a architekty) je její analýza komplexní a zahrnuje širokou škálu perspektiv.
Zatímco rok 2023 přinesl stagnaci napříč realitními sektory, v letošním roce by mohlo dojít ke klíčové změně. Nicméně firmy zatím vyčkávají a sledují dopady různých ekonomických faktorů na trh. Prakticky neustále se objevují nové geopolitické problémy. Po celém světě je v důsledku toho vidět znatelné kolísání trhu. Strategie připravenosti, podpořená vhodnou technologií, proto může mít naprosto zásadní vliv na obchodní stabilitu firem.
Hlavní výzvy letošního roku – inflace a geopolitická rizika
Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024 nemá jasné obrysy. Obsahuje předpovědi pomalého růstu, ale i hrozících ekonomických výzev. Zpožděný dopad vyšších úrokových sazeb a konzervativních úvěrových praktik by mohl mít negativní dopad jak na spotřebitelské výdaje, tak investice – stavebnictví nevyjímaje.
Řada evropských studií očekává, že stavební produkce bude klesat kvůli inflaci, zvyšování úrokových sazeb a zpomalující globální ekonomice. Tyto ekonomické problémy ztěžují možnosti financování, prudce zvyšují náklady a snižují životaschopnost stavebních firem. Navrácení na úroveň před pandemií se tak zdá nejméně do roku 2025 nepravděpodobné.
Vzhledem k tomu, že centrální banky zvyšovaly během roku 2023 úrokové sazby, velká část odvětví zůstala v „udržovacím režimu“ a netrpělivě očekávala příznivější podmínky v letošním roce. Všichni tak pociťují optimismus, že se globální inflace začíná zmírňovat. Nicméně obavy z jejího dalšího vývoje i potenciálního vlivu nejen na úrokové sazby, ale i likviditu nadále přetrvávají. Vyšší náklady na půjčky a omezený přístup k půjčkám obecně mohou značně ztížit zahajování nových stavebních projektů, stejně jako pokračování těch stávajících.
Nálada na trhu úzce souvisí i s geopolitickými faktory. Ty mohou mít přímý dopad na hospodářský růst prostřednictvím vlivu na důvěru spotřebitelů a firem, jež ovlivňují výdaje a investiční rozhodnutí. Prostřednictvím narušení dodavatelských řetězců také mohou působit na ceny komodit. Možné politické změny tak přispívají ke všeobecné nejistotě a zdrženlivosti, obzvláště pokud jde o projekty, které vyžadují rozsáhlé investice.
Evropa musí čelit problémům spojeným s absencí dostupného bydlení
Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená stavební činnost i pokles rezidenčních projektů v přípravě. Počet obyvatel ve městech stoupá, a přestože velikost domácností se oproti minulým letem postupně zmenšuje, poptávka po novém bydlení neustále roste. Navzdory nadějným vyhlídkám pro letošní rok nemá nabídka šanci dorovnat poptávku. Firmy se potýkají s nedostatečným financováním, zdlouhavými plánovacími procesy i nejistotou ohledně hodnoty nemovitostí po jejich dokončení. To vše nadále zhoršuje dostupnost bydlení.
Udržitelnost jako výzva i příležitost v jednom
Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí. Profesionálové napříč realitními sektory postupně zavádějí různá ekologická opatření, která jsou motivována jak mezinárodními regulacemi např. z EU, tak lokálními předpisy a inovativními přístupy jednotlivých firem. To vše představuje začátek nové éry ve stavebnictví s důrazem na ESG.
Je pravdou, že nové regulace mohou být spojeny s překážkami. Na druhou stranu budovy s ekologickou certifikací nabízejí konkurenční výhodu na trhu, protože zajišťují vyšší poptávku ze strany společností, které se zavázaly k naplňování cílů ESG. A jejich počet neustále roste. Tomu odpovídají i investice do digitálních řešení s ohledem na udržitelnost a obnovitelné zdroje energie. Ty v posledních třech letech významně stoupaly. Ukázal to i nedávný průzkum PlanRadaru o stavu digitalizace ve stavebnictví. V tomto směru investovalo celkem 66 % respondentů.
Vliv moderních technologií na zajištění stability
Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových technologií jim může poskytnout potřebnou oporu a nabídnout inovativní řešení. Firmy musí být finančně odolné, aby vydržely různé neúspěchy, ale měly by být také připraveny chopit se příležitostí, které se v těchto výzvách objevují.
Průzkum PlanRadaru potvrdil, že mnoho společnosti již tento potenciál zaznamenalo a 97 % odborníků očekává v následujících třech letech nárůst investic do digitalizace. Hlavním problémem, který PlanRadar pozoruje ve většině zemí, je lpění na tradičních postupech společně se skepticismem ohledně návratnosti investice (ROI). Přesto 95 % účastníků průzkumu, kteří začali využívat specializovaný software pro stavebnictví, zaznamenalo úsporu nákladů. Celkem 35 % z nich odhaduje úspory ve výši 10 až 30 %. PlanRadar umožňuje svým klientům provádět informovaná rozhodnutí a flexibilně přizpůsobovat jejich strategie. S využitím prediktivní analýzy a strojového učení pomáhá minimalizovat rizika a efektivněji alokovat zdroje, díky čemuž společnosti dosahují lepších finančních výsledků.
V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených tak, aby firmám zmírnily zátěž a šetřily čas i náklady. To si stavebnictví, které významnou měrou přispívá k tuzemskému HDP, nemůže dovolit přehlížet. Nové technologie umožňují společnostem fungovat efektivněji a přispívají k jejich dlouhodobé finanční stabilitě. Ačkoliv je před námi náročný rok, nese s sebou zajímavé příležitosti i naději pro růst, které je možné podpořit spoluprací mezi lídry v oboru a průkopníky ze světa inovativních technologií.
Více o PlanRadaru se dozvíte na www.planradar.com.