
Katedra technických zařízení budov Fakulty stavební ČVUT v Praze ve spolupráci s kolegy z Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pořádá nový dvousemestrální kurz celoživotního vzdělávání. Cílem kurzu CŽV je zvýšení kvalifikace odborníků u nových profesí v procesu návrhu, realizace a provozu budov.
Kurz je zaměřen na problematiku vytápění, větrání a klimatizace budov, zdravotně‑technické instalace, měření a regulaci technologických zařízení budov z hlediska energetické náročnosti, kvality prostředí a provoz. V kurzu bude kladen důraz na integraci nových technologií a materiálů vedoucích k dosažení cílů stanovených v EU pro rok 2030 resp. 2050, tzn. bezuhlíková energeticky soběstačná Evropa. V tématech budou mimo jiné probrány otázky spojené s využitím vodíku, čistých zdrojů elektrické energie a tepla, rozvojem infrastruktury potřebné pro využití bezemisních dopravních prostředků a dosažení uhlíkové neutrality. Kurz bude respektovat aktuální požadavky směrnice o energetické náročnosti budov, zejména v oblasti naplnění požadavků na „budovy s nulovými emisemi“, které začnou platit pro veřejné budovy v roce 2027 a pro všechny budovy v roce 2030. Součástí kurzu je i příprava pro vydávání certifikátů SRI (Smart Readiness Indicator), zaměřená na hodnocení budov z hlediska připravenosti na chytrá řešení v souladu s evropskou směrnicí EPBD4. Kurz se bude zabývat i důležitými aspekty, které přesahují energetickou náročnost, a to zdravými podmínkami vnitřního klimatu, přizpůsobením se změně klimatu, inteligentním budovám, požární bezpečnosti, přístupností pro osoby se zdravotním postižením.
Pro koho je kurz určen? Pro všechny, kdo mají úplné středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání a chtějí získat přehled o nových systémech, předpisech a postupech v oblasti TZB.
- Technici a inženýři v oblasti stavebnictví a inženýrských služeb, kteří chtějí zlepšit své znalosti a dovednosti v oblasti TZB.
- Architekti a projektanti, kteří se zabývají návrhem budov a chtějí se naučit vytvářet efektivní a udržitelná technická zařízení.
- Pracovníci v oblasti energetiky a životního prostředí, kteří se chtějí dozvědět více o technologiích a systémech využívaných v budovách s nízkou spotřebou energie a minimálním vlivem na životní prostředí.
- Manažeři budov a správci majetku, kteří potřebují porozumět technickým zařízením a jejich údržbě, aby mohli spravovat budovy úspěšně a efektivně.
- Lidé hledající nové kariérní příležitosti v oblasti TZB, kteří chtějí získat základní znalosti a dovednosti pro práci v této oblasti.
- Osoby, které se zajímají o udržitelnost a chybějící znalosti v oblasti TZB.
Kurz bude probíhat prezenčně na Fakultě stavební ČVUT v Praze v celkem 12 dnech, a to od října do prosince 2023 a od února do května 2024.
Úspěšní účastníci získají certifikát o absolvování kurzu, který bude zařazen do projektu Mikrocertifikátů EU.
Cena kurzu je 27 750 Kč.
Garantem kurzu je prof. Ing. Karel Kabele, CSc., kontakt k125@fsv.cvut.cz
Podrobné informace a možnost přihlášení naleznete na czv.cvut.cz/1392.