Pandemie covid-19 zasáhla české stavebnictví s nebývalou razancí. Tento segment průmyslu trpěl v České republice již před krizí svými specifickými problémy. Extrémně dlouhé stavební řízení, limity na nové výstavby v centrech větších měst nebo omezené kapacity lidských zdrojů způsobily, že rychlost českého stavebnictví se zpomalila, zatímco náklady se výrazně navýšily. V mezinárodním měřítku se čím dál tím častěji hovořilo o potřebě masivnější digitalizace oboru a přechodu na Stavebnictví 4.0.
I v České republice toto téma rezonovalo a na trhu se objevily nejrůznější digitální nástroje, které procesy zjednodušují a zefektivňují. Jelikož konvenční zdroje jsou vyčerpány, je jedinou možností otočit způsob řešení a hledat jiné cesty jak všem lidem na stavbě ulehčit práci a snížit tak celkové nároky na počet pracovníků na stavbách.
Nečekány příchod světové pandemie koronaviru na začátku roku 2020 však problémy oboru ještě prohloubil. Uzavření hranic vedlo k výraznému omezení možností využití pracovní síly kvalifikovaných řemeslníků z jiných částí Evropy. Zásahy do volného pohybu osob se citelně dotkly i možností pohybu nejen na veřejnosti, ale i na pracovištích. Následně přišly dlouhotrvající výpadky dodávek materiálů i technologií a stavební práce se tak výrazně protáhly. Problémy měly stejně tak velké mezinárodní firmy, malé regionální společnosti i drobní živnostníci. Trpěl také široký dodavatelský a subdodavatelský řetězec na celý segment stavitelství navázaný. Právě s příchodem pandemie se tak naplno projevily negativní dopady absence širší digitalizace celého oboru.
Obrovskou výhodou aplikace PlanRadar je plná modifikovatelnost uživatelského prostředí. To tedy platí i pro správu materiálu. Lze vést přehled materiálu, dodávek, využívat označení polohy GPS, nebo NFC technologie, kdy se čtecí čipy připínají přímo na konkrétní prvky dodávané na stavbu a tím pádem lze jednoduše kontrolovat, co na stavbu bylo již dodáno, kdo a kam prvek osadil, doplnit o příslušnou dokumentaci, foto, video atd. |
Pomoci oboru by mohl nový stavební zákon, který má, mimo jiné, výrazně zkrátit rychlost udělení stavebního povolení. Zákon letos na konci května schválila poslanecká sněmovna a nyní míří do senátu ČR. Poslanci schválili návrh, kdy stavební úřady přejdou pod stát. Nadřízen jim bude Nejvyšší stavební úřad a systém bude organizován podobně jako finanční úřady. Potřebu nového stavebního zákonu podporuje, dle nejnovějšího průzkumu výzkumné agentury IPSOS až 75 % respondentů (průzkum probíhal v ČR na konci března a zúčastnilo se ho 1050 občanů ve věku 23–65 let). Stavební povolení je problémem ve stavebnictví, který ve výsledku dopadá a negativně ovlivňuje všechny účastníky stavebního řízení. Dnes již můžeme s klidným svědomím říci, že dlouhodobě. Reálně to koneckonců pociťuje přímo i neodborná veřejnost při nákupu nemovitostí, bytů, rodinných domů atd. Nicméně řada účastníků stavebních procesů, od developerů po dodavatele, se shoduje, že všechny zaváděné inovace se neobejdou bez komplexní a hluboké digitalizace – a to jak na stavbách, tak i ve státní správě.