
CÍLEM ZAKÁZKY PASPORTIZACE ZELENĚ bylo vytvořit podrobný pasport zeleně v rozsahu majetkové hranice ŘSD ČR na vybraných dálnicích. Konkrétně šlo o 301 kilometrů dálnic, z toho D0 (16 km), D5 (99,5 km), D8 (94,5 km) a D11 (91,2 km). Pasport zeleně je jedním z nově vznikajících pasportů na Ředitelství silnic a dálnic ČR, které mají sloužit pro efektivnější správu majetku. Náplň pasportu a struktura dat je definována novým vnitřním předpisem B6 – Předpis pro jednotný sběr a evidenci doprovodné vegetace pozemních komunikací v rámci ŘSD ČR.
Při sběru dat se vyhodnocovaly všechny prvky vegetace a technické prvky, které jsou důležité při údržbě zeleně (štěrkové plochy, zatravňovací dlažba...). Všem plošným i bodovým prvkům byl určován atribut sklonitosti terénu, rozdělený do tří kategorií, a atribut výšky porostu či prvku. U bodových prvků byl navíc určován atribut šířky koruny.
Zpracování se dělalo na základě ortofotosnímků s rozlišením pěti centimetrů na pixel a dalších produktů letecké fotogrammetrie, jímž v této zakázce bylo věrné ortofoto (True Ortofoto) s rozlišením 2 cm/pixel a digitální model povrchu. Fotogrammetrické podklady připravovala firma PRIMIS leteckým snímkováním uvedených dálnic. Vlícovací body pro aerotriangulaci snímků zaměřovali geodeti firmy Hrdlička z poboček Pardubice, Praha, Příbram a Plzeň, přičemž většina vlícovacích bodů byla zaměřena s připojením na základní měřické sítě dálnic, aby byla obsažena vysoká přesnost ortofota v poloze i modelu povrchu ve výšce.
Přesnost výsledného ortofota byla testována na vybraných vlícovacích bodech a byla dosažena průměrná směrodatná souřadnicová odchylka 2,5 cm. Dodaná ortofota byla zpracována a jednotlivým uživatelům poskytována pomocí WMS služby z našeho geoserveru.
Polohové vyhodnocení ploch vegetace a jednotlivých prvků probíhalo v prostředí programu QGIS dle připravených projektů, aby šlo výsledek transformovat do formátů stanovených předpisem B6. Určení výškových a sklonitostních atributů bylo provedeno na základě rastru relativních výšek objektů a rastru sklonitostí, které byly vytvořeny z podkladových dat v programu FME od kanadské firmy Safe Software.
Na zpracování zakázky se podíleli kolegové z našich poboček: v Plzni digitalizovali, v Praze se řešil GIS a mapový server, v Brně pozemkové úpravy. Na zakázce pracovali také kolegové z Hrdlička Slovakia. Díky kvalitní přípravě podkladů a vytvoření komplexní metodiky zpracování dat byla zakázka odevzdána v požadované kvalitě a termínu, tj. za čtyři měsíce od zahájení. Při řešení zakázky hodně pomohlo také metodické upřesnění ze strany objednatele.
Autor pracuje ve společnosti Hrdlička.
www.hrdlicka.cz
info@hrdlicka.cz