Výběr grafické karty je důležitý pro každého uživatele počítače, který hledá vyšší grafický výkon. Ať už je vaším záměrem hraní her nebo třeba práce v náročných grafických programech. Před výběrem je také důležité si uvědomit tedy hlavní použití grafické karty, zda to bude na hry nebo na profesionální práci. Pokud jde třeba o 2D grafiku, jako jsou CAD aplikace a systémy pro architekty a konstruktéry, tak zde výkon zásadně nepotřebujete. Modelování 3D objektů už ale takový výkon vyžadovat může.

Grafické karty pro profesionální segment

Začněme u grafických karet určených pro profesionální použití. Grafické karty této kategorie se instalují do workstations, tedy pracovních stanic. Pokud jste z oboru, tak jistě víte, že se jedná o specializované počítače pro profesionální produkční činnost. Může se jednat o CAD/GIS systémy, 3D modelování, grafika, video postprocessing aj.

Aktuálně na trhu nabízejí své grafické čipy pro tyto karty zejména firmy NVIDIA a AMD. V první případě jsou to čipy Quadro, ve druhém případě potom Radeon Pro. Grafické karty postavené na těchto čipech:

• Jsou vyladěny pro práci v profesionálních programech
• Kladou vysoký důraz na kvalitu obrazu a stabilitu

Kvalita výstupu na monitor je důležité pro přesnou práci, stabilita potom pro výpočetní úlohy. Jelikož se jedná o specializovaný hardware, typické jsou také vyšší ceny. Pokud však hledáte profi grafickou kartu pro CAD/GIS, lze si často vystačit se základními modely, kde postačí výkon ve 2D. Lze si tady vystačit také s běžným kartami pro consumer segment, tedy „herními" kartami.

Grafické karty na hry

Právě grafické karty na hry jsou dalším významným segmentem, který je nejrozšířenější na běžném spotřebitelském trhu. Tyto karty poskytují zpravidla zejména dobrý poměr ceny a výkonu. Jsou však zaměřeny primárně na hráče a na hry, i když lze na nich provozovat také profi software a věnovat se třeba střihu videa. Někdy tak mohou tyto karty posloužit i jako levnější řešení pro práci, zejména pak, pokud je vám práce více koníčkem než obživou.

Vyberte si nejlepší grafickou kartu dle recenzí

Výběr grafické karty je samozřejmě komplexní záležitostí, takže pokud si i přes načerpání veškerých informací nebudete vědět rady, vždy je vhodné se obrátit na nezávislé recenze. Zde se můžete dočíst podrobnější informace o výběru grafické karty a také se podívat na test grafických karet, které momentálně patří na trhu mezi zajímavé koupě. Na základě toho se vám pak bude nejlepší grafická karta vybírat mnohem snadněji. Můžete se podívat také na uživatelské recenze, které najdete typicky na srovnávačích cen. Díky tomu si přečtete zkušenosti uživatelů, kteří si konkrétní produkt již zakoupili.

graficka karta

Co patří k důležitým parametrům grafické karty?

U každé grafické karty je řada důležitých parametrů, které rozhodně je potřeba mít na zřeteli. Pro laika může být náročné se v nich zorientovat, proto se zaměříme na to nejpodstatnější. Jedná se o:

  • Výstupy
  • Grafické jádro a paměti
  • Šířka sběrnice

Zejména v případě, pokud plánujete používat grafickou kartu také pro profesionální použití, můžete k ní chtít připojit více zobrazovacích zařízení se specifickými porty. Vyšší modely grafických karet typicky nabízejí hned několik výstupů DisplayPort. Na levnějších modelech je pak DisplayPort často v kombinaci s HDMI a čím levnější karta, tím typicky chudne počet portů a vytrácí se DisplayPort. Na některých kartách potom můžete najít ještě také analogový VGA. Vždy je důležité aby vaše karta měla dostatek požadovaných výstupů a aby odpovídaly možnostem připojení vašeho monitoru.

Dále je podstatné grafické jádro a grafická paměť. Grafické jádro je u profi modelů NVIDIA z řady Quadro, u AMD potom Radeon Pro, jak jsme zmiňovali výše. U herních karet je to NVIDIA GeForce, respektive AMD Radeon. Podle ceny si potom můžete vybírat mezi čipy z nižší, střední až nejvyšší třídy. Grafická paměť se značí GDDR a aktuálně se využívá GDDR4 nebo GDDR5. Více paměti nutně neznamená vyšší výkon, musí to jít ruku v ruce s výkonem čipu.

Pozor si dejte také na šířku sběrnice, která má vliv na rychlost přenosu dat mezi čipem a grafickou pamětí. Nejlevnější karty mohou mít sběrnici pouze 64bit, nižší střední třída potom od 128bit. Vyšší střední až nejvyšší třída karet potom často nabídne sběrnici od 192bit výše, což je optimální pro výkonnější modely.

Důležité je sladit grafickou kartu se zbytkem sestavy

Je jedno, zda kupujete novou grafickou kartu do nové sestavy, kterou si sami složíte nebo necháte poskládat na míru, případně zda děláte upgrade stávajícího počítače. Vždy je třeba myslet na to, že zakoupená grafická karta by měla:

  • Svým výkonem dobře doplňovat procesor
  • Dostat odpovídající napájení ze zdroje

Zejména pokud děláte upgrade stávajícího počítače, který už má něco za sebou, zamyslete se nad tím, zda vám tento upgrade něco přinese. Pomalý procesor a výkonná grafická karta není dobré řešení, protože investice do značné míry vyjde vniveč. Procesor totiž nebude schopen kartu „krmit" dostatečně rychle daty a bude grafickou kartu v podstatě brzdit. Nevyužijete tak její potenciál. Ověřte si také, zda máte pro svou kartu dostatečně dimenzovaný napájecí zdroj PC.

Externí grafická karta

Nakonec je tady zajímavá alternativa v podobě externích grafických karet. Tyto karty však typicky vyžadují připojení přes rychlé Thunderbolt rozhraní, které není součástí zdaleka každého počítače. Jedná se však o zajímavou cestu jak zvýšit grafický výkon třeba notebooku nebo pracovní stanice poměrně jednoduchou cestou.