Informační systém Karat je ERP řešení pokrývající potřeby výrobních podniků z hlediska procesů spojených s provozem firmy, skladovým zabezpečením surovin, řízením výroby.
Nové konstrukční systémy a aplikace dovolují inženýrům vytvářet více návrhů větší složitosti než kdykoli předtím. Zároveň se tím zvyšuje riziko problémů se správou a řízením těchto dat a dokumentů. Vzhledem k časové náročnosti na návrh systému pro správu dokumentace firma Dytron navrhla a vyvinula řešení pro strojírenský průmysl na bázi PDM/PLM systému SmarTeam, který pochází z dílny Dassault Systèmes. A právě v projektu Modelárna LIAZ bylo propojení těchto systémů realizováno.
Enovia SmarTeam je univerzální a autonomní cPDM (collaborativeProduct Data Management) a PLM modulární řešení týmové spolupráce pro menší a středně velké organizace (SMBs) a konstrukční oddělení větších organizací s možností zapojení dodavatelského řetězce.
Zásadní rozdíl mezi ERP a PDM/PLM systémy
- ERP (Enterprise ResourcesPlanning, plánování podnikových zdrojů) informační systémy pro řízení výroby organizaci umožňují snižovat náklady (čili šetřit ty peníze, které již v podniku jsou), ale neřeší, jak nové peníze do podniku přinést
- jediným skutečným zdrojem prosperity a rozvoje (růstu a konkurenceschopnosti) výrobní organizace je zvýšení příjmů z prodeje nových nebo inovovaných výrobků, tedy z inovačních aktivit, příjmy rostou s růstem obratu a ten roste v závislosti na zkracování doby uvedení nového nebo inovovaného produktu na trh (time to market)
- pouze fungující systém PLM/PDM umožňuje zkrácení inovačního cyklu výrobků (vývoje a uvedení na trh)
Enovia SmarTeam zajišťuje součinnost uvnitř organizace na různých úrovních v oblastech:
- integrace informací, systém podporuje možnost opětovného použití poznatků a vědomostí o produktu, již dříve vytvořených v CAD/CAM systémech, Microsoft Office, Microsoft Project a dalších zdrojích včetně logických vazeb mezi nimi, s možností komfortního vyhledávání a zobrazování požadovaných informací v celé struktuře produktu
- integrace procesů a zdrojů, systém účinně automatizuje a řídí obchodní procesy, jako např. správu kusovníků (BOM) a změnová řízení, sledování průběhu projektu a optimalizaci toku dat mezi účastníky procesů
- business integrace, systém standardizuje a integruje pracovní metody všech zúčastněných útvarů nezávisle na jejich umístění a zajišťuje součinnost se zákazníky a dodavateli a jejich systémy a technologiemi
V útvaru konstrukce je Enovia SmarTeam Design Express (SDE) řešení pro rychlý start v konstrukčním oddělení s možností postupného rozšiřování v plnohodnotný PLM systém v rámci celé rozšířené organizace. Ve formě TDM (EDR + CAI) je součástí sady Catia Team PLM konfigurace (CAT).
Z pohledu kusovníku, který nám nejlépe reprezentuje budoucí výrobek, nám SDE umožňuje tvorbu konstrukčního kusovníku automaticky ze struktury sestavy, po exportu do Excel tabulky s ním lze pak pracovat i v ostatních útvarech organizace.
Správně využívaný PDM/PLM systém dosahuje:
- nastavený datový model pro týmovou spolupráci při návrhu změn nebo nového výrobku
- spolupráce s Catia a multi-CAD (SolidWorks, Autodesk Inventor, Solid Edge a Pro/Engineer) integrace
- bezpečné strukturované ukládání dat, automatické zálohování
- komfortní vyhledávání, rychlá identifikace dat
- prohlížení veškeré digitální dokumentace
- autorizace přístupu uživatele k dokumentům, sledování historie dat, řízení jejich verzí a revizí
- týmová spolupráce více účastníků při souběžné tvorbě návrhu, sdílení a delegování úkolů v projektu
- standardizace dílů a opětovné použití již jednou vytvořených konstrukčních návrhů
Enovia SDE standardně umožňuje automatickou tvorbu konstrukčního kusovníku ze struktury sestavy, vložení nad rohové razítko nebo export do ERP.
V útvarech technické přípravy výroby (TPV) má pak využití i další produkt. Enovia SmarTeamEngineering Express (SNE) se speciálně přednastaveným datovým modelem určeným především pro správu a řízení položkových kusovníků, rozšiřuje funkčnosti SDE o následující PLM kategorie a moduly:
- multi-CAD integrace s dalšími CAD systémy, které se v organizaci vyskytují (Solidworks, Inventor, Solid Edge, Pro/Engineer)
- xBOM, správa standardních (nakupovaných) a vyráběných položek, tvorba technologických a výrobních kusovníků, v rámci TPV je uživatel schopen v rámci BOM produktu (modulu) generovat technologický a výrobní kusovník, který reprezentuje budoucí výrobek nejpřesněji (1:1)
- správa výrobkových konfigurací
- správa a řízení produktového portfolia
- Workflow procesy, schvalovací a změnová řízení, automatizace a řízení obchodní procesů a standardizace toku informací a dat (dokumentace) mezi jednotlivými účastníky (útvary) realizačních procesů
- PGM pro vedení projektů, společná správa a řízení PLM a projektových dat mezi dislokovanými vývojovými a projektovými týmy
Jaké reálné přínosy projekt Modelárna Liaz přinesl?
Enovia SmarTeam pomáhá uživatelům usměrňovat jejich inženýrské aktivity a produktové procesy bez poklesu jejich kvality. Zajišťuje součinnost uvnitř organizace na různých úrovních a integruje informace (možnost opětovného použití poznatků o produktu, již dříve vytvořených v CAx, MS Office, MS Project a dalších zdrojích), procesy a zdroje (automatizuje a řídí obchodní procesy, jako např. správu kusovníků, schvalovací a změnová řízení, sleduje průběhy projektů a optimalizuje tok dat) a pracovní metody všech zúčastněných útvarů nezávisle na jejich umístění.
Jaké měřitelné (ekonomické) přínosy po zavedení a adaptaci PLM systému spolu s příslušným CAD systémem lze očekávat:
- Zlepšení kvality konstrukčního návrhu,
- snížení množství chyb v dokumentaci,
- snížení nákladů při návrhu nových dílů,
- snížení nákladů na konstrukční změny (až o 75 %),
- snížení nákladů na výrobní nástroje a přípravky,
- zkrácení času přístupu (vyhledání) k existujícím datům,
- zkrácení času konstrukčního návrhu (až o 50 %),
- zkrácení času uvedení nového produktu na trh.
Hlavním cílem spolupráce ERP systému s CAD/CAM systémy je automatizovat, zrychlit a zefektivnit přenos dat z konstrukčních systémů do ERP systémů pro další řízení výrobních dat.
Spoluprací IS a CAD systémů se tedy docílí:
- Odstranění chybovosti přenosu dat konstrukčních rozpisek,
- snížení náročnosti a významné zrychlení tvorby dat technologických postupů v IS,
- řízení procesu tvorby výrobku (přenosu konstrukčních a technologických dat výrobků) a dalšího zpracování dat pro výrobu.
Základní vlastnosti řešení IS Karat pro CAD/CAM systémy:
IS Karat umožňuje všechny obvyklé možnosti přenosu dat mezi systémy, pomocí přímé spolupráce mezi SQL databázemi ERP a CAD/CAM systémů, resp. PDM systémů.
- Export dat skladových položek do katalogů - IS KARAT umožňuje přenášet do CAD systémů číselníková data skladových položek tak, aby byly podkladem pro tvorbu konstrukčních dat (zobrazování již existujících karet, případně i jejich stavů apod.).
- Import konstrukčních dat kusovníků (výkresů) do IS Karat - Import jednotlivých výkresů nebo celých stromových rozpadů kusovníků z konstrukčních dat do IS Karat za účelem dalšího zpracování a řízení.
Tvorba rozpisky kusovníku v CADu a přenos do IS Karat:
- Konstrukční data jsou v CAD systémech propojena s nakupovanými materiály a nakupovanými polotovary, které jsou evidovány jako skladové karty IS Karat
- Celé kusovníkové rozpisky sestav (nejen jednotlivé výkresy, ale kompletní výrobky s rozpadem na neomezené množství podsestav) jsou exportovány do IS Karat
Získaná konstrukční, resp. technologická data jsou dále v IS Karat dále procesně řízena a je umožněno:
- Validace dat – kontrola existence skladových položek materiálů,
- tvorba nových skladových položek materiálů (proces založení skladové karty, vyhledání dodavatele apod.),
- zaměnitelnosti skladových položek, případné technologické a zásobovací změny v získaných datech (přesměrování vyráběné podsestavy/dílu na nakupovaný z hlediska struktury výroby – např. konstruktér předpokládá výrobu, ale ze zásobovacího a technologického hlediska bude položka nakupována).