Český vývojář, podnikatel a investor Josef Průša oznámil na veletrhu Formnext 2024 nový model 3D tiskárny Prusa CORE One. Ten je velkým skokem v nabídce této celosvětově uznávané značky a firma s ním chce oslovit nováčky ve světě 3D tisku i profesionály. Prusa CORE One se už na první pohled liší od předchozích stolních 3D tiskáren, jejichž představitelem je teprve letos v létě oznámená Original Prusa MK4S.
Ta zůstává dál v nabídce firmy. Pro řadu využití a pro tisk nejběžnějších materiálů, jako jsou PLA a PETG, je otevřená tiskárna pořád skvělou volbou a jsme přesvědčeni, že CORE One a MK4S spolu mohou koexistovat ještě dlouhou dobu.
První kusy Prusa CORE One začnou odcházet zákazníkům v lednu příštího roku, objednávky byly spuštěné na eshopu Prusa3d.com již nyní. Zaváděcí cena je 32 990 Kč vč. DPH.
Tiskárna Prusa CORE One využívá takzvanou CoreXY kinematiku, a díky tomu je rychlejší a kompaktnější než modely řady MKx. Přestože je o 30 procent menší než MK4S, nabízí o 30 procent větší tiskovou plochu. Zároveň je kompletně uzavřená a v její vyhřívané komoře je možné dosáhnout teploty až 55 °C, což umožňuje pohodlnější tisk vyspělejších materiálů. Díky aktivní kontrole teploty uvnitř tiskové komory ale zvládne i běžné materiály jako PLA nebo PETG, se kterými mají uzavřené tiskárny obvykle potíže. Je to paradoxní, ale většina výrobců doporučuje tisknout tyto materiály s otevřenými dveřmi tiskárny, což jde proti konceptu uzavřené tiskové komory. Tomu se v Prusa Research chtěli za každou cenu vyhnout.
Prusa CORE One vyniká i výjimečně stabilní a pevnou konstrukcí, rychlostí a kvalitou tisku, a také bezpečnostními prvky, jako je třeba senzor dveří. „Přestože vypadá jinak, CORE One se stále drží filozofie firmy - je robustní, spolehlivá a navržená tak, aby vydržela uživatelům sloužit dlouhé roky. Pořád ji lze rozebrat pouhým šroubovákem, nic není přilepené nebo svařené, protože uživatelé tiskáren Prusa si rádi své tiskárny modifikují.
Dalším důležitým prvkem, který definuje vlastnosti Prusa CORE One je bezpečnost. Právě ta stále více trápí evropské a americké uživatele nejen z řad firem a státních institucí, ale i škol nebo běžných uživatelů. Mnoho současných 3D tiskáren vyžaduje připojení k internetu, komunikuje s cloudovými službami a například offline aktualizaci firmwaru už vůbec nenabízejí. Prusa CORE One sice také umožňuje ovládat tiskárnu přes internet nebo mobilní aplikaci, ale zároveň dovoluje uživateli tiskárnu kompletně odpojit od internetu a používat ji v tomto režimu bez jakéhokoliv omezení. Firmware tiskárny je navíc vydáván jako open-source, takže kdokoliv se může přesvědčit, že tiskárna je opravdu bezpečná a neodesílá data tam, kam nemá.
Prusa CORE One se má stát platformou, kterou bude možné dále rozšiřovat a budovat na jejím základě další modely. Tiskárny Josefa Průši jsou známé tím, že je možné je postupně upgradovat a firma se toho chce držet i nadále. V případě CORE One dokonce bude nabízet takzvaný Conversion Kit, který umožní přestavbu modelu MK4S právě na CORE One.
Vedle CORE One představuje Prusa Research na Formnextu i další novinky. Největší z nich je Prusa Pro SLX a její příslušenství, které nabídne unikátní a komplexní řešení pro průmyslový resinový 3D tisk. Zatímco loni firma představila SLX jako vývojový prototyp, letos ukazuje takřka finální produkt s tím, že k prvním zákazníkům se tiskárna dostane v červnu příštího roku. A datum vydání už získala i automatizovaná tisková farma Prusa Pro AFS. Ta se na trh dostane ve třetím čtvrtletí příštího roku.
Všechny nové i stávající produkty vyrábí Prusa Research přímo v Praze, v České republice. Tam, kde je to možné, přitom maximálně spolupracuje s lokálními dodavateli komponent z České republiky, EU a USA. V roce 2024 rovněž zahájila výrobu části své produkce 3D tiskáren ve Spojených státech prostřednictvím své americké pobočky, firmy Printed Solid.