
GOM Scan 1 je kompaktní mobilní 3D skener určený pro aplikace jako je 3D tisk, reverzní inženýrství nebo kontrola kvality výroby. Přichází s rozlišením 6 MPx což je postačující na zachycení i malých detailů. Má kompaktní rozměry a je plný pokročilých technologií. Využívá osvědčenou stereo technologii, proužkovou projekci a modré LED světlo.
Při každém záběru kontroluje, zda se nezměnila intenzita okolního světla, zda se při projekci pruhů nepohnul díl nebo zda je skener stále přesně zkalibrován. Výstupem je přesná polygonální síť s velmi nízkým šumem.
Určený je pro skenování malých a středně velkých objektů s přesností v setinách milimetru. Malé rozměry skeneru umožní skenovat i v obtížně dostupných místech jako třeba interiér auta.
Skener váží pouhých 2,5 kg a má rozměry 290x210x80 mm. Manipulace se skenerem je snadná jak při použití na stativu tak při upnutí na studiový stand. Pro efektivnější měření menších dílů se dá připojit softwarově řízený rotační stůl s nosností 20 kg.
K dispozici jsou 3 modely s rozdílnou velikostí záběru. Model s označením „100“ má zorné pole 100×65 mm a vzdálenost mezi naskenovanými body 0,037 mm. Prostřední model „200“ na jeden záběr nasnímá plochu 200×125 mm s rozestupem mezi body 0,06 mm. Největší záběr 400×250 mm má model „400“ se vzdáleností mezi body 0,129 mm. U velkých dílů s velmi malými detaily lze výhodně využít 2 skenerů v rámci jednoho projektu. S modelem „400“ se naskenuje celkový tvar a menším modelem „100“ nebo „200“ se pak doskenují lokální místa s detaily. Odpojení jednoho skeneru a zapojení druhého skeneru je otázkou minuty.
3D skener GOM Scan 1 může být v oblasti 3D tisku velkým pomocníkem. Při kontrole vytištěných dílů lze snadno zkontrolovat, zda je díl rozměrově v pořádku, či zda není zdeformovaný nebo smrštěný.
U kovového 3D tisku je kromě rozměrů také důležité zkontrolovat dostatečné přídavky pro přesné doobrobení. U sériového tisku takto získané informace zase umožní optimalizovat parametry tisku a tím zlepšit kvalitu i přesnost výsledných dílů. Kromě inspekce již vytištěných dílů se 3D skener hodí i k získávání dat pro 3D tisk. Výstupem ze 3D skenování je totiž stejný datový formát jako se používá pro 3D tisk – polygonální síť (např. souborový formát STL). Pro 3D tisk musí být digitální model uzavřený do objemu. Pokud je možné fyzický díl naskenovat kompletně pak k úplnému uzavření do objemu postačí funkce GOM softwaru jako je např. interpolační lepení děr nebo nástroje pro optimalizaci polygonální sítě. Pokud je potřeba naskenovaný model více tvarově zmodifikovat nebo změnit některé rozměry, pak nastupují specializované softwary pro reverzní inženýrství jako je např. ZEISS Reverse Engineering, Geomagic, CATIA a další.
Systém je dodáván s nejnovějším softwarem GOM Inspect, který uživatele provází celým procesem od kalibrace, přes skenování a polygonizaci až po výstupní inspekční reporty. Software je parametrický, což významně urychluje opakovanou inspekci stejného dílu. Druhý naskenovaný díl stačí importovat do projektu prvního dílu a vše se až do reportů automaticky aktualizuje. Navíc lze sledovat i různé statistické ukazatele jak se v čase mění tvar a rozměry dílu (stabilita výroby).
GOM Scan 1 se připojuje ke skupině 3D skenerů ATOS Q, T-SCAN hawk, T-SCAN 10 a T-SCAN 20, které jsou nabízeny novým distributorským kanálem HandsOnMetrology firmy ZEISS.
Více informací k těmto 3D skenerům lze získat na stránkách distribučního kanálu HandsOnMetrology nebo přímo u lokálního distributora firmy 3Dees Industries.
Autor článku: Ing. Robert Navrátil