Neznám žádnou domácí konferenci, na které by se pravidelně scházelo více lidí, než právě GIS Esri pořádanou společností Arcdata Praha. Svým rozsahem sice jen vzdáleně kopíruje svůj vzor v podobě Esri User Conference (Esri UC) pořádané každoročně v kalifornském San Diegu, ale i tak jde o akci na naše poměry obrovskou. Je, jak uvádí web pořadatele, největším oborovým setkáním geoinformatiků v České republice a již více než dvacet pět let seznamuje účastníky s novinkami v oblasti GIS a s aktuálními projekty ve veřejném i privátním sektoru. Konference je vždy dvoudenní a den před ní se ještě koná odpolední předkonferenční seminář.
Témata přednášek se dotýkají veřejné správy na krajské i místní úrovni, správy inženýrských sítí, přírodních věd, dálkového průzkumu Země i kartografie. Specializované workshopy, vedené odborníky z pořadatelské firmy a Esri, informují o technologických novinkách a představují optimální pracovní postupy a praktické rady pro práci s hlavním produktem společnosti Esri, softwarem ArcGIS.
Nevím, jestli pořadatelé vybírali loňské datum pro konferenci záměrně, ale začínala 101 let po VŘSR. Úvodní filmovou znělkou přesně v deset hodin dopoledne, ne výstřelem z Aurory. Původně jsem předpokládal, že jde o převzaté video ze San Diega, ale mou domněnku téměř vzápětí vyvrátil příchozí ředitel společnosti Arcadata Praha Petr Seidl a uvedení té pravé znělky z USA slíbil na začátek odpoledního programu. Petr Seidl začal poděkováním všem přítomným účastníkům, kterých se registrovalo téměř tisíc a toto číslo mohlo být i větší, kdyby registrace nebyla zastavena. Počet by pak totiž přesahoval kapacitní možnosti Společenského sálu Kongresového centra Praha, kde se GIS Esri tradičně koná. Hned vedle je ještě větší kongresový sál, pane řediteli, takže rezervy jsou, chtělo se mi v tento okamžik poznamenat. Na příkladu využití geografické aplikace Petr Seidl ukázal několik statistických údajů. Množství oborů, které návštěvníci konference zastupují, odkud jsou a jakého zaměření jsou firmy, ze kterých přichází. Velký počet účastníků je z veřejné správy, z univerzitního a vzdělávacího prostředí. Smyslem ukázky prý bylo ukázat, jak takový systém je jednoduchý, protože jej zvládne i sám přednášející. Tato aplikace ale neumí říct, proč přítomní lidé přijeli. Možná kvůli tomu, aby se něco dozvěděli, potkali staré známé, vyměnili si zkušenosti, získali nové kontakty, inspiraci nebo viděli zajímavé řečníky. Ten, kdo konferenci nezná a ocitne se na ní poprvé, by si třeba po některých přednáškách mohl myslet, že je na akci klimatologů, meteorologů nebo archeologů apod. V tomto roce se pořadatelé inspirovali dvěma tématy – územním plánováním (to má svou logiku, protože územní plánování a GIS k sobě patří jak k velbloudovi hrb) a historií, hlavně v souvislosti se stoletým výročím existence naší republiky.
Jeden ze slajdů prezentace si Petr Seidl vypůjčil od majitele Esri Jacka Dangermonda, jenž na něm shrnul problémy, se kterými se lidstvo v současnosti potýká. Dívá se na problematiku z globálního měřítka, ale při bližším zkoumání zjistíme, že se spousta problémů dotýká i nás – klimatické změny, sucho, migrace, odlesňování, „fungování“ oceánů. Zásadní je pochopit, co se s naší zemí děje. Když to pochopíme, je potřeba to dobře vysvětlit celé společnosti, politikům a také konat. Tomu pomáhá jedna věda, které se říká geografie. Pomáhá analyzovat příčiny, komunikuje s námi, a pokud to politici dovolí, tak navrhne i nějaká řešení.
Česká republika je takovou oázou dnešního světa, kde světové problémy jsou zastoupeny v menší míře. To ale neznamená, že je nemáme sledovat a nemáme co dělat. Z tohoto pohledu práce zde přítomných v sále dává obrovský smysl.
Společnost Arcdata jako distributor produktů Esri je ráda, když se může pochlubit výsledky práce svých zákazníků. Jednu z letošních cen na americké konferenci si odvezli zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR), což Petr Seidl ocenil a doporučil přítomným podívat se na její portál www.ochranaprirody.cz.
Dále pak ukázal podklady vzniklé z dat o letošním suchu, kůrovcové kalamitě z podkladů geoportálů měst a obcí. Ocenění za komplexní nasazení platformy GIS napříč organizací, tedy za nejlepšího zákazníka, dostalo od Arcadaty statutární město Opava, které si převzali zástupci tohoto města. Systém od firmy Esri zde používají už 12 let.
Vyšlo v příloze InGIS I/2019 časopisu CAD
Po předání ceny pokračoval Petr Seidl v představování praktických nasazení geografie. Zmínil vývoj GIS, rozšiřování funkčnosti atd. a také úlohu firmy Arcdata v tomto procesu. Došlo i na vzdělávání se zmínkou o nedostatku GIS mentorů. Digitální kartografie ve spojení s internetem umožnila v Esri vzniku produktu Story Map, neboli mapa s příběhem, kterou využívá obrovské množství uživatelů – Esri uvádí, že provozuje 600 000 Story map s milióny přístupů každý týden. Využívají to studenti i vědecké instituce, které tímto způsobem vysvětlují široké veřejnosti, jak třeba pracovali na nějakém vědeckém projektu.
Geografický informační systém je nástroj, který má tři silné vlastnosti. Integrace (dat, uživatelů, lidí), analýza (ve stručnosti síla počítačové geografie) a komunikace, zejména prostřednictvím map.
Vývoj GIS je velmi rychlý. Jednak je to dáno vývojem infrastruktury (počítače, procesory, datové přenosy, cloud...), rozšiřuje se funkčnost. Do GIS vstupuje umělá inteligence, zvyšuje se integrace s jinými systémy (momentálně je velmi populární a komunikované spojení se systémy BIM), zjednodušuje se využívání.
Protože Petr Seidl je pravidelným návštěvníkem konference v San Diegu, pustil na závěr svého bez minuty půlhodinového vstupu video z ní a konstatoval, že letos zde bylo 18 000 účastníků. Tamější kongresové centrum dobře znám, přesto si tento počet tam představit nedokážu, zažil jsem „pouhých“ 6500.
Praha a její metropolitní plán
Následujícím řečníkem byl profesor architekt Roman Koucký s představením metropolitního plánu.
Mluvil o Athénské chartě, která zcela změnila plánování rozvoje měst. Ukázal vývoj plánování na příkladu krajských i menších měst převážně v Sudetech. Plán byl přizpůsoben i těm, kteří stále dávají přednost papíru, přesto, že při vývoji bylo důsledně dbáno na digitalizaci. Kromě grafické části má metropolitní plán i obsáhlou textovou část.
Zajímavé je, že Praha doposud neměla výškovou regulaci, což se aktuálním metropolitním plánem mění. Byl zpracován katalog výškových staveb. Vznikla abstraktní mapa čtvercových bloků 100 krát 100 metrů s blokem nula pokrývajícím Václavské náměstí. Základní trojúhelník tvoří Pražský hrad, Vyšehrad a Vítkov.
Klaudiánova mapa
Klaudiánovu mapu představila v dalším vstupu dr. Eva Novotná, osobně pozvaná Petrem Seidlem po přečtení jejího článku ve Vesmíru. Originální jednolist sestává ze tří částí, mapa samotná je v dolní části tohoto jednolistu, jediný zachovaný originál se nachází na Litoměřickém biskupství. Existují i rukopisné kopie mapy, například v Rychnově nad Kněžnou. Tato první mapa Českého království měla mimořádný význam a svým obsahem i ztvárněním svědčí o tom, že česká národní kartografie byla na vrcholné úrovni dobové tvorby ve střední Evropě. Vznikla v době, kdy většina zemí v Evropě neměla své samostatné mapy.
Před 100 lety byl založen vojenský zeměpisný ústav. Proto se dalšího slova ujal ředitel Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu Jan Marša a seznámil přítomné publikum s činností vojenských zeměměřičů.
Poslední dopolední přednáška byla opět historická a ujal se jí profesor Martin Kovář. Prezentace nazvaná Československých a českých 100 let byla ohlédnutím do minulosti a výzvou do budoucnosti. Martin Kovář začal Masarykem, Benešem a Štefánikem. Ne, nebyla to přednáška o geografických systémech, ale o cestě republiky od jejího vzniku přes rozpad po mnichovské dohodě, o protektorátu, osvobození Rudou armádou, vládě komunistů, sovětské okupaci a sametové revoluci. Zmínil i prezidentství Václava Havla, demokratické volby a rozdělení na Českou republiku a Slovensko. Na závěr se dostal i k současnému hledání se evropského hospodářského společenství, k migraci, populismu atd.
Odpoledne ve znamení technologických záležitostí a novinek
Po obědové přestávce začal program ve velkém sále slíbenou filmovou znělkou americké Esri UC a slova se ujal Bern Szukalski s přednáškou GIS Inspiring What’s Next. Neopomněl říct, že je v Praze už popáté a že se mu zde líbí, dokonce i počasí je zde dnes jako v Kalifornii. GIS se mění a je dnes o datech, jejich spravování, analýzách a aplikaci geografických informací. Mluvil také o internetu věcí (IoT) a zapojování dat z různých čidel atd. Když Esri začínala, měla 100 zaměstnanců a 3 produkty, dnes má 3000 zaměstnanců a mnoho produktů. Mluvil také o spolupráci Autodesku a Esri, konkrétně o Revitu.
Na pasáž zabývající se Utility Network Managementem předal slovo Markovi Ošlejškovi z Arcdaty, který ukázal konkrétní použití softwaru ArcGIS Pro na spínací elektrické stanici a pro trasování vedení. Pak vrátil slovo Bernovi, který mluvil kromě jiného o nové formě licencování. To mělo doposud jen dvě úrovně – pro toho, kdo si jen prohlíží, a pro ty, co pracují profesionálně. Nově bude 5 úrovní uživatelů.
Sylva Vorlová pohovořila o ArcGIS Living Atlas of the World, který představuje pro komunitu Esri důvěryhodný zdroj dat. Na závěr své řeči poděkovala všem, kteří už do Living Atlasu přispěli, a vyzvala k vyšší účasti v této činnosti.
Dokončit svůj příspěvek se na scénu vrátil Bern Szukalski, který na závěr spustil video o tom, co Esri připravuje do budoucnosti. V tom se mluvilo hodně o digitálních dvojčatech, komplexní analýze, propojení geologie, hydrologie a dalších věd.
Představování novinek se ujal Radek Kuttelwascher s týmem Arcdaty. Jednotlivé výstupy byly poměrně krátké, a tak následující pasáž je jen „telegrafickým“ záznamem toho, co se dělo. Mezi tématy byl opět Living Atlas, mapování a vizualizace, obsáhlá prostorová analýza. Praktická ukázka se týkala dat Policie České republiky o nehodách.
Novinky byly proloženy přednáškami z řad uživatelů. Celkem pět lidí z jihlavského magistrátu předvedlo využití platformy ArcGIS v tomto krajském městě. Do prezentace se zapojili všichni přítomní, každý podle své sféry, ve které ArcGIS využívají.
Poté se Matej Vrtich věnoval vizualizaci ve webovém GIS. V té souvislosti nemohly chybět vektorové dlaždice.
O strategických hlukových mapách 2017 pohovořil Pavel Junek ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Ukázka byla velmi krátká s pozváním na prezentaci druhého dne.
Dále si vzal zpět slovo Radek Kuttelwascher a jeho tématem byl Insight for ArcGIS. Opět prezentoval data o nehodách a vyfiltrovaná na nehody se zraněním. Věnoval se i časovému hledisku, kdy k nehodám došlo.
Inka Tesařová upřela svou pozornost na produkty Sentinel Explorer, ArcGIS Image Analyst a Oriented Imaginery. Ukázala oblast Havaje a činné sopky a lávová pole.
Prezentační štafetu opět převzal Matej Vrtich a mluvil o novince ArcGIS Enterprise Sites.
Student gymnázia Ondřej Sladký pak ukázal, jak dělat mobilní aplikace, konkrétně pro Zoo Plzeň. Využil k tomu ArcGIS for Developers a ArcGIS Runtime SDK for .NET.
Ani tento stručný výčet ovšem nepostihuje celé odpolední dění. K dispozici byly ještě další přednášky, které probíhaly paralelně, takže každý účastník si musel vybrat, co mu víc vyhovuje, co ho zajímá. Já absolvoval ještě představení digitálních technických map od Zdeňka Zajíčka a Satelitního centra České republiky (SATCEN ČR) od Ladislava Stahla.
Doprovodný program
Nedílnou součástí konference je i bohatý doprovodný program zahrnující různé soutěže, tematické expozice či výstavu posterů a velkých map. V přísálí naleznete i stánky některých firem, které doplňují nabídku softwarového vybavení a služeb Arcdaty Praha. Výběr býval bohatší, letos zde byly k vidění firmy AV Media, CEDA, Digis, Geotronics a Unicorn.
Dění prvního dne je vždy zakončeno večerním rautem. Druhý den konference vám ale zprostředkovat nemohu, protože jsem se neúčastnil.
Na závěr pozvánka
Pokud se mi podařilo zaujmout čtenáře tohoto článku, rád bych je tímto pozval na další ročník Konference GIS Esri 2019. Její americká sestra Esri UC proběhla ve dnech ve dnech 8.–12. července v San Diegu a počet účastníků byl opět vyšší – 19 000. A ocenění se znovu dostalo i českému zástupci. Special Achievement in GIS putuje do Jihlavy, konkrétně statutárnímu městu Jihlava za komplexní nasazení GIS ve svých agendách. Takže i program domácí akce ve dnech 6. a 7. listopadu 2019 bude jistě bohatý a zajímavý.
Více o konferenci GIS Esri 2019 v Praze najdete na www.arcdata.cz.