
jedinečná kombinace pro návrh potrubních sítí
V dnešním článku vám budeme chtít představit dva nástroje pro návrh inženýrských staveb, především venkovních potrubích sítí, jako jsou vodovody, kanalizace, elektrická vedení, atd. Na úvod vás seznámíme s AutoCAD Civil 3D, což je aplikace společnosti Autodesk a po té popíšeme nadstavbu pro AutoCAD Civil 3D, kterou je Sewer+.
Většinu dnešního článku ale budeme věnovat právě nadstavbě pro Civil 3D, kterou je právě Sewer+. Tato doplňková aplikace komplexně řeší projektování a správu venkovních potrubních sítí a to dle našich obvyklých pracovních postupů a norem. Díky Sewer+ budete moci snadno vytvořit komplexní potrubní síť a to rovnou ve 3D, což vám umožní snadno získávat podélné profily, řezy, výpočty kubatur či hydrotechnické výpočty.

Aplikace je vyvíjena slovinskou společností SL-King a má více jak 10ti letou historii. Na její lokalizaci do českého a slovenského prostředí se podíleli techničtí experti z Ústavu vodního hospodářství obci Vysokého učení technického v Brně.
Díky tomu, že Sewer+ funguje nad AutoCAD Civil 3D, projektant může využívat množství doplňkových funkcí, které usnadní a urychlí jeho práci. Díky tomuto programu nebudete mít problém s načtením libovolných dat do prostředí CADu, jelikož je schopný pracovat s více jak 50ti formáty dat. Z těchto dat je velice snadné vytvořit digitální model terénu, který se dále využívá právě při návrhu potrubních sítí v Sewer+. Tento terén můžete analyzovat, navrhovat na něm další objekty, jako jsou různé retenční nádrže, rekultivovat toky, atd.
Ikdyž je Sewer+ nadstavba pro AutoCAD Civil 3D, funguje přímo v CADu a všechny příkazy fungují přes ikony či menu tak, jak jste zvyklí z AutoCADu. Není nutné nic ručně zadávat v množství dialogových oken a hlavně veškeré prvky a výsledky se vykreslují rovnou do dwg výkresu. Nemusíte tedy nic exportovat, převádět z dxf, apod. Pracujete v jediném, konzistentním prostředí. Navíc nemusíte pořizovat různé moduly, chcete-li řešit vodu i kanalizaci, chcete-li zároveň vykreslovat trasu i profil. Sewer+ je jediné, za to komplexní řešení. Obrovskou výhodou je jednoduchost použití aplikace, takže budete velice rychle a snadno schopni vytvářet projekty.
Základní funkce Sewer+
Na začátku projektu stojí tvorba digitálního modelu, na kterém se budou jednotlivé projekty vytvářet. Po té následuje návrh trubní sítě v situaci s využitím automatické tvorby popisu trasy, možností definování přípojek a dalších vstupů, kdy není problémem mít v jednom projektu jak kanalizační síť, tak vodovodní. Jednotlivé druhy popisu je snadné editovat a nastavit vždy v závislosti na typu projektu.
Pokračujeme vykreslením podélného profilu s možností interaktivního návrhu nivelety potrubí, kdy je zachováno neustálé propojení mezi situací a profilem. Znamená to, že přidáte-li např. šachtu v profilu, okamžitě se promítne i do polohopisu. Vlastní výškové vedení se snadno určuje buď graficky pomocí nivelety či číselně. Nespornou výhodou je i automatické vykreslování křížících se sítí do podélného profilu a to i s možností znázornění objektů, u kterých nebylo zaměřeno jejich výškové vedení. Důležité také je to, že projektujete na základě českého katalogu potrubí a šachtic, tento katalog je otevřený a je možné ho libovolně doplňovat. Po definici výškového vedení jsou tu i nástroje pro vykreslování např. schémat jednotlivých šachet.
Obr.2: Možnost číselného definování výškového návrhu
Samozřejmostí je následný hydrotechnický výpočet. Co se týče kanalizace, nabízíme dvě metody výpočtu, buď retenční metodu a nebo Bartoškovu metodu. Je možné definovat jednotlivé vstupy na základě povodí, počtu obyvatel či spotřebě průmyslu a výpočet je pak schopný sám navrhnout vhodnou dimenzi trub. Zaměříme-li se na vodovod, tak zde máte možnost definovat jednotlivé uzly jako např. hydrant, odběr vody, čerpadlo, ventil, atd. A po té na základě podmínek, které reflektují např. chování dle tlaku, spočíst výpočet podle různých vzorců (Hazen-Williams, Chezy-Manning, Darcy-Weisbach). Výsledek je po té publikován do reportu či je možné ho znázornit v Epanetu, na který je Sewer+ napojen.
Obr.3 : Náhled vykresleného podélného profilu
No a na konec je možné nadefinovat různé typy vzorových příčných řezů podél trasy, řešící jednotlivé vrstvy jako podsyp, zásyp, atd. A na základě těchto řezů si spočítat kubatury, které je možné znázornit do tabulek či načíst např. do MS Excel. Jednotlivé příčné řezy lze samozřejmě také vykreslit do situace.
Sewer + dokáže automaticky spočítat vhodný průměr potrubí a vybírá z českých katalogů

Máte li zájem o více informací či o stažení zkušební verze,
můžete se podívat na www.autodeskclub.cz/sewer .