
Pokud jste někdy alespoň trochu nahlédli do světa geoinformačních systémů (GIS), určitě jste se setkali se systémem ArcGIS od firmy Esri. Software ArcGIS má celopodnikové využití – od správy organizace a jejího majetku až po rozsáhlé mapování do nejmenšího detailu. Pro práci s prostorovými daty můžete využít jeho webové služby, silné analytické nástroje a mnoho různých desktopových, mobilních i webových aplikací. A právě mezi nimi přibyla novinka, která vznikla zajímavou spoluprací se společností Autodesk – ArcGIS GeoBIM.
Tato aplikace funguje jako spojovací článek mezi GIS a informačními modely stavby, označovanými zkratkou BIM (z anglických slov Building Information Model).
1 + 1 > 2 aneb synergie GIS a BIM
Zatímco BIM představuje detailní virtuální podobu plánované stavby, ať už se jedná o klasickou budovu, liniovou stavbu nebo hráz vodního díla, GIS uchovává informace i o okolním prostředí, ve kterém se tyto stavby nacházejí a fungují. GIS také dokáže pomáhat nejen na začátku při projektování, ale i v pozdějších fázích životního cyklu staveb, tedy při jejich provozu a správě.
Projektová dokumentace staveb se často nachází v oddělených informačních systémech. Zajištění jejich průběžné aktualizace při plánování i provádění stavby klade na všechny uživatele zvýšené nároky. Pokud však vylepšíme správu dat, urychlíme tím jejich výměnu mezi jednotlivými subjekty. A pokud dokážeme udržovat tato data stále aktuální a pro všechny přístupná online, snížíme riziko špatné koordinace pracovních činností.
K čemu je výhodná webová aplikace?
Webová aplikace ArcGIS GeoBIM nabízí pohled na aktuální situaci ve formě 2D map i 3D scén a umožňuje mapovým prvkům nastavit proklik na živá data z aplikací AutoCAD, REVIT nebo Civil3D uložená v prostředích Autodesk Construction Cloud (ACC) a BIM360.
Webové mapy a scény jsou pro vizualizaci projektů univerzální nástroj. Mohou totiž na různých podkladech (jako jsou letecké snímky, vybrané topografické mapy nebo třeba územní plány obcí) zobrazovat několik modelů staveb najednou a obsahovat i další doplňkové vrstvy (stávající zástavbu, inženýrské sítě, ochranná pásma nebo informace z katastru nemovitostí).
ArcGIS GeoBIM také umožnuje vytvořit nové úkoly, zaznamenat zjištěné nedostatky, určit jejich priority, nastavit termíny a sledovat jejich průběžné plnění. Pro větší přehlednost se dají filtrovat podle typu nebo v libovolných časových úsecích.
Ukázkový projekt: stanice Rožnov pod Radhoštěm
Nyní se pojďme podívat na konkrétní příklad toho, jak může model ve formátu RVT a IFC vypadat, pokud se zobrazí v aplikaci vytvořené v ArcGIS GeoBIM. Tyto modely byly nejprve nahrány do ArcGIS Pro, kde byly georeferencovány a následně publikovány na ArcGIS Online jako hostovaná vrstva typu scene layer. Na závěr z nich byla vytvořena tzv. lokální webová scéna.
Model stanice ve webovém prostředí ArcGIS GeoBIM.
Následující obrázek zachycuje propojení GIS a BIM v akci. Na střechu nádražní budovy byl nastaven tzv. odkaz, který prvek propojil s daty uloženými v projektu Autodesk. Po kliknutí se vypíší všechny navázané odkazy a je možné otevřít náhled modelu v prostředí Autodesk Forge, na který byl tento prvek původně navázán. S modelem lze podle potřeb dále manipulovat, tedy přeměřovat, natáčet jej či si otevřít informace o prvku.
Kliknutí na střechu modelu otevře náhled modelu v Autodesk Forge.
Závěrem
Představili jsme vám nový produkt od Esri, který vznikl ve spolupráci s firmou Autodesk. Přináší začátek zcela nové éry pro práci s geografickými daty ve spojení s daty vytvořenými metodou BIM. Pokud máte zájem jej využívat i ve vašich projektech, kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi odpoví na všechny otázky ohledně jeho nasazení.
Data, která byla pro účely tohoto článku v ArcGIS GeoBIM použita, zachycují plánovanou rekonstrukci železniční stanice Rožnov pod Radhoštěm a jejího nejbližší okolí. V rámci rekonstrukce dojde k opravě jak železniční tratě v daném místě, tak i nástupišť a výpravní budovy. Projekt byl vyhotoven společností SUDOP BRNO, spol. s.r.o., jakožto generálním projektantem. Investorem stavby je Správa železnic. Oběma bychom tímto chtěli za poskytnutí dat poděkovat a naše poděkování směřuje i ke společnosti Digital Transformation Systems, s.r.o., našemu klíčovému partnerovi v oblasti GIS/BIM, která se na projektu rovněž významně podílela.