Český vý­vo­jář, pod­ni­ka­tel a in­ves­tor Josef Průša ozná­mil na ve­letr­hu Form­next 2024 nový model 3D tis­kár­ny Prusa CORE One. Ten je vel­kým sko­kem v na­bíd­ce této ce­lo­svě­to­vě uzná­va­né znač­ky a firma s ním chce oslo­vit no­váč­ky ve světě 3D tisku i pro­fe­si­o­ná­ly. Prusa CORE One se už na první po­hled liší od před­cho­zích stol­ních 3D tis­ká­ren, je­jichž před­sta­vi­te­lem je te­pr­ve letos v létě ozná­me­ná Ori­gi­nal Prusa MK4S.

Ta zů­stá­vá dál v na­bíd­ce firmy. Pro řadu vy­u­ži­tí a pro tisk nej­běž­něj­ších ma­te­ri­á­lů, jako jsou PLA a PETG, je ote­vře­ná tis­kár­na pořád skvě­lou vol­bou a jsme pře­svěd­če­ni, že CORE One a MK4S spolu mohou ko­exis­to­vat ještě dlou­hou dobu.

První kusy Prusa CORE One za­čnou od­chá­zet zá­kaz­ní­kům v lednu příští­ho roku, ob­jed­náv­ky byly spuš­tě­né na esho­pu Prusa­3d.com již nyní. Za­vá­dě­cí cena je 32 990 Kč vč. DPH.

Tis­kár­na Prusa CORE One vy­u­ží­vá tak­zva­nou Co­reXY ki­ne­ma­ti­ku, a díky tomu je rych­lej­ší a kom­pakt­něj­ší než mo­de­ly řady MKx. Přes­to­že je o 30 pro­cent menší než MK4S, na­bí­zí o 30 pro­cent větší tis­ko­vou plo­chu. Zá­ro­veň je kom­plet­ně uza­vře­ná a v její vy­hří­va­né ko­mo­ře je možné do­sáh­nout tep­lo­ty až 55 °C, což umožňuje po­ho­dl­něj­ší tisk vy­spě­lej­ších ma­te­ri­á­lů. Díky ak­tiv­ní kon­t­ro­le tep­lo­ty uvnitř tis­ko­vé ko­mo­ry ale zvlád­ne i běžné ma­te­ri­á­ly jako PLA nebo PETG, se kte­rý­mi mají uza­vře­né tis­kár­ny ob­vykle po­tí­že. Je to pa­ra­dox­ní, ale vět­ši­na vý­rob­ců do­po­ru­ču­je tisk­nout tyto ma­te­ri­á­ly s ote­vře­ný­mi dveř­mi tis­kár­ny, což jde proti kon­cep­tu uza­vře­né tis­ko­vé ko­mo­ry. Tomu se v Prusa Re­search chtě­li za kaž­dou cenu vy­hnout.

Prusa CORE One vy­ni­ká i vý­ji­meč­ně sta­bil­ní a pev­nou kon­struk­cí, rych­los­tí a kva­li­tou tisku, a také bez­peč­nost­ní­mi prvky, jako je třeba sen­zor dveří. „Přes­to­že vy­pa­dá jinak, CORE One se stále drží fi­lo­zo­fie firmy - je ro­bust­ní, spo­leh­li­vá a na­vr­že­ná tak, aby vy­dr­že­la uži­va­te­lům slou­žit dlou­hé roky. Pořád ji lze ro­ze­brat pou­hým šrou­bo­vá­kem, nic není při­le­pe­né nebo sva­ře­né, pro­to­že uži­va­te­lé tis­ká­ren Prusa si rádi své tis­kár­ny mo­di­fi­ku­jí.

Dal­ším dů­le­ži­tým prv­kem, který de­fi­nu­je vlast­nos­ti Prusa CORE One je bez­peč­nost. Právě ta stále více trápí ev­rop­ské a ame­ric­ké uži­va­te­le nejen z řad firem a stát­ních in­sti­tu­cí, ale i škol nebo běž­ných uži­va­te­lů. Mnoho sou­čas­ných 3D tis­ká­ren vy­ža­du­je při­po­je­ní k in­ter­ne­tu, ko­mu­ni­ku­je s clou­do­vý­mi služ­ba­mi a na­pří­klad of­fli­ne ak­tu­a­li­za­ci fir­m­wa­ru už vůbec ne­na­bí­ze­jí. Prusa CORE One sice také umožňuje ovlá­dat tis­kár­nu přes in­ter­net nebo mo­bil­ní apli­ka­ci, ale zá­ro­veň do­vo­lu­je uži­va­te­li tis­kár­nu kom­plet­ně od­po­jit od in­ter­ne­tu a po­u­ží­vat ji v tomto re­ži­mu bez ja­ké­ho­ko­liv ome­ze­ní. Fir­m­ware tis­kár­ny je navíc vy­dá­ván jako open-sour­ce, takže kdo­ko­liv se může pře­svěd­čit, že tis­kár­na je oprav­du bez­peč­ná a ne­o­de­sí­lá data tam, kam nemá.

Prusa CORE One se má stát plat­for­mou, kte­rou bude možné dále roz­ši­řo­vat a bu­do­vat na jejím zá­kla­dě další mo­de­ly. Tis­kár­ny Jo­se­fa Průši jsou známé tím, že je možné je po­stup­ně up­gra­do­vat a firma se toho chce držet i na­dá­le. V pří­pa­dě CORE One do­kon­ce bude na­bí­zet tak­zva­ný Con­ver­si­on Kit, který umož­ní pře­stav­bu mo­de­lu MK4S právě na CORE One.

Vedle CORE One před­sta­vu­je Prusa Re­search na Form­nex­tu i další no­vin­ky. Nej­vět­ší z nich je Prusa Pro SLX a její pří­slu­šen­ství, které na­bíd­ne uni­kát­ní a kom­plex­ní ře­še­ní pro prů­mys­lo­vý resi­no­vý 3D tisk. Za­tím­co loni firma před­sta­vi­la SLX jako vý­vo­jo­vý pro­to­typ, letos uka­zu­je takřka fi­nál­ní pro­dukt s tím, že k prv­ním zá­kaz­ní­kům se tis­kár­na do­sta­ne v červ­nu příští­ho roku. A datum vy­dá­ní už zís­ka­la i au­to­ma­ti­zo­va­ná tis­ko­vá farma Prusa Pro AFS. Ta se na trh do­sta­ne ve tře­tím čtvrt­le­tí příští­ho roku.

Všech­ny nové i stá­va­jí­cí pro­duk­ty vy­rá­bí Prusa Re­search přímo v Praze, v České re­pub­li­ce. Tam, kde je to možné, při­tom ma­xi­mál­ně spo­lu­pra­cu­je s lo­kál­ní­mi do­da­va­te­li kom­po­nent z České re­pub­li­ky, EU a USA. V roce 2024 rov­něž za­há­ji­la vý­ro­bu části své pro­duk­ce 3D tis­ká­ren ve Spo­je­ných stá­tech pro­střed­nic­tvím své ame­ric­ké po­boč­ky, firmy Prin­ted Solid.