
V dopoledních hodinách 22. října 2019 se začaly plnit kongresové prostory pražského hotelu Olšanka účastníky letošního dvoudenního Setkání GEPRO & ATLAS. Koncepce konference se už několik let nemění, stejně jako místo pořádání, a tak asi nikoho nepřekvapí, že úvodním slovem zahájil Zdenek Hoffmann. Připomněl, že tato akce je druhou největší z oblasti GIS v České republice s přihlášenými 320 účastníky. Nosnými tématy jsou racionalizace, digitalizace, automatizace, mobilita, robotizace a virtualizace. Již na začátku také slíbil odhalení mnoha novinek. Konference má jako obvykle významné řečníky, mnohé účastníci už důvěrně znají z minulých let.
Také o BIM se hovoří již několik let a toto téma opět rezonuje i v letošním ročníku, protože sepjetí GIS a BIM se objevuje při racionalizaci stavebnictví a produkty ATLAS se používají u liniových staveb a MISYS při správě budov.
Řečníkem, který měl premiéru, byl poslanec PS ČR Martin Kupka a jeho tématem byla Digitální technické mapa (DTM) ČR a elektronizace stavebního řízení. Protože u nás není ještě příliš o čem hovořit, tak ukázal příklady z dobré praxe, konkrétně jak vypadá takový “Portál stavebníka” ve státě Washington.
Ve stejném tématu a o konkrétních krocích v digitalizaci stavebního řízení pokračoval Zdeněk Zajíček z ICT Unie. Podobně, jako už letos například na konferencích Mapy jsou pro každého nebo CADfórum, ale ve velmi krátkém vymezeném čase, seznámil přítomné se základním postupem budování legislativy kolem digitalizace stavebního řízení, portálu občana a stavebníka a softwaru stavebních úřadů.
O potenciálu rozvoje DTM ČR pro Prahu pak pohovořil Jiří Čtyroký. Základ DTMP byl dokončen už v roce 2003, ročně se při aktualizace registruje cca nových 5000 dokumentací. DTMP je dostupná přes webová rozhraní a otevřená data. V systémovém rozvoji se na IPR Praha zaměřují na 3D DTM Prahy, Praha je nyní celá zpracovaná ve 3D, chystá se mobilní laserové mapování pro zpřesňování DTMP.
S novinkami z ČZÚK pak seznámil přítomné Petr Souček, na začátku ovšem předal Zdenkovi Hoffmannovi jako dárek sklenici zavařených ryzců smrkových, aby mu nebylo líto, že se nemůže zúčastnit soutěže pozornosti, kterou pravidelně doprovází své přednášky. Novinek od ČZÚK bylo mnoho a na slajdech bylo mnoho zkratek, které kupodivu měly úplně jiný význam, než by běžný člověk čekal. Tak například OVM nejsou otázky Václava Moravce, ale orgány veřejné moci.
O novinkách MMR v oblasti územního plánování pak mluvil Roman Vodný. Začal novelou stávajícího stavebního zákona a pokračoval postupem standardizací a rekodifikací, digitalizacemi a dotacemi.
Michal Gebhart, ředitel sekce krajinotvorby ze Státního pozemkového úřadu se zmínil o vzniku čtyř nových sekcí, z nichž právě jednou z nich je sekce krajinotvorby, a nových odborů v těchto sekcích. Je tu také novela zákona o pozemkových úpravách nebo aktualizace BPEJ. V souvislosti s nedostatkem vody v krajině byly zmíněny závlahové systémy.
Kvůli přesunu přednášek se dostal ke slovu ředitel společnosti ATLAS Martin Volný téměř až před naplánovaným obědem. Neopomněl se zmínit o hlavním firemním produktu Atlas DMT, vývoji nadstaveb a širokých možnostech využití a významných zákaznících, stejně jako i skutečnosti, že produkty společnosti jsou využívány nejen v ČR, ale i v dalších zemích.
O aktualitách z vývojového centra pohovořil Vojtěch Zvěřina z GEPRO a zmínil se o Geoportálu 14.50 a produktech Misys 14.50, Kokeš 14.50 a Proland 14.50.
Těsně před obědem seznámil účastníky s organizačními pokyny Ivo Lindovský a zakončil tak úvodní pasáž konference.