
Nemáme moře a možná proto jsme jeho milovníci. Z hlediska fotografie je sice západ slunce nad mořským obzorem kýč jak bič, ovšem vyfotíme si ho všichni. Neodolá nikdo. Jak ale udělat pár snímků z dovolené u moře tak, aby nám je ostatní záviděli? Poradí vám Topi Pigula lektor fotografie certifikovaného školicího centra NICOM.
Vodorovné moře
Moře neteče s kopce, to ví každý. Tak proč to na fotkách občas vypadá, jako že tato stará pravda neplatí? Pohlídejte si obzor, stačí ho srovnat třeba podle horní hrany obrazu v hledáčku. A pokud si do zlatého řezu umístíte nějaký výrazný prvek (loď, molo, maják, ostrov ...) je úspěch skoro zaručen.
Zachyťte pohyb
V podvečer postavte fotoaparát na stativ a nastavte si při prioritě času delší čas. A pak jen stačí zmáčknout spoušť (nejlépe drátěnou, abyste si snímek nerozhýbali) v okamžiku, kdy se vlna mění v bílou plážovou pěnu. Nevlastníte-li drátěnou či dálkovou spoušť, pomůže samospoušť.
Krása detailu
Samozřejmě, že si z dovolené přinesete snímky pláže a svých nejbližších, ale co pár snímků věnovat detailům. Mušle, mořský ježek nebo krab poustevník vám zapózují. Vyplatí se mít šikmé sluníčko v zádech a tmavé pozadí. Stín nebo tmavé pozadí spolu s malým clonovým číslem „vytáhne“ objekt vašeho zájmu do popředí. Moře občas vyplaví úžasné oblázky a z poloviny do písku zahrabaná láhev se vzkazem uvnitř – nedělá to něco s vaší kreativitou?
Pohlídejte si mraky
Dramatické mraky nad mořskou hladinou mohou udělat nádherně dramatickou scenérii. Myslete na ně. Často unikne zajímavý snímek jen proto, že se člověk kochá a nefotí. Obzor tvořený vodní hladinou umístěte do spodní či horní třetiny snímku a ne doprostřed.
Síla živlů
Moře je živel krásný, ale i nebezpečný. Co takhle si zaexperimentovat s nejrůznějšími časy a zkusit zachytit pohyb moře. Vlny tříštící se o skály, plovoucí plastová židlička, mořem zalité molo.
Text a foto Topi Pigula – lektor kurzů fotografování NICOM.