
Letos v říjnu ukončí Microsoft oficiální podporu Windows 10, což je krok, který ovlivní miliony uživatelů po celém světě, Česko nevyjímaje. Rozhodnutí americké společnosti bude samozřejmě mít dopad i na podniky, které stále spoléhají na tento operační systém jako na základ své IT infrastruktury. Navíc konec podpory čeká další populární produkty – např. Microsoft Office 2016/2019 a Exchange Server 2019.
Proč by neměly firmy otálet a spoléhat na last-minute řešení? A které 3 kroky se vyplatí učinit ještě dnes?
Zastaralý software sice může fungovat i po stanoveném termínu, ale již nebude dostávat aktualizace zabezpečení ani technickou podporu. V důsledku toho budou systémy zranitelnější vůči kybernetickým útokům, provozním narušením a nemusejí být nadále v souladu s legislativou.
Společnosti tak musí začít plánovat hned, aby nebyly na podzim zaskočeny negativními dopady.
Která cesta je správná?
Říjen 2025 se sice může zdát daleko, ale je vhodné jednat již nyní. Bohužel, neexistuje univerzální řešení. Některé organizace si mohou zvolit cloudové služby společnosti Microsoft, zatímco jiné se rozhodnou pro upgrade na novější on-premise software jako Windows 11 nebo Office 2021. Tyto přechody však mohou být drahé a složité – zejména pro podniky, které mají omezené rozpočty nebo starší IT infrastrukturu.
Co tedy udělat právě teď? Ideální by bylo si vyhodnotit své aktuální softwarové prostředí a nečekat na říjen.
Tři kroky, které se vyplatí podniknout co nejdříve:
- Audit vašich současných systémů – Začněte s úplnou inventurou vašeho stávajícího softwarového prostředí. Které licence se stále používají? Které jsou zastaralé nebo málo využívané? Zjištění status quo je prvním krokem ke kvalifikovanému rozhodování.
- Definujte jasnou strategii migrace – Zvažte, zda je možný úplný přechod do cloudu nebo zda pro vaše operace a rozpočet dává větší smysl hybridní přístup kombinující místní a cloudová řešení.
- Hledejte cenově výhodný upgrade – Trvalé licence na software společnosti Microsoft mohou nabídnout vyhovující, jednorázovou alternativu k průběžným předplatným. Prodejem nevyužitých softwarových aktiv lze navíc uvolnit kapitál pro reinvestice do moderních nástrojů.
Hodnota správného partnera
Zvládnutí tohoto přechodu není jen technická výzva – je to i výzva strategická. Pro správnou realizaci tak potřebují firmy partnera, který komplexně rozumí licencování softwaru, požadavkům na dodržování legislativy a dokáže se přizpůsobit finančním limitům IT rozpočtu firmy.
V rámci takového procesu se mohou vyplatit zkušenosti a odbornost společností jako je Forscope. Tato brněnská firma se od svého založení zaměřuje na poradenství i prodej špičkového softwaru a stala se největším softwarovým brokerem ve střední a východní Evropě. Forscope poskytuje podporu a poradenství malým i velkým evropským firmám při hledání IT řešení, které je šité na míru jejich potřebám. Mimo jiné pomáhá s identifikací ekonomicky výhodných možností licencování a objevuje skryté finanční rezervy v podobě nadbytečných softwarových aktiv uvnitř firmy.
„Konec podpory produktů jako Windows 10 vnímá spousta společností jako komplikaci, ale skýtá i výhody. Je to šance pro firmy přehodnotit své softwarové strategie a zvolit chytřejší a udržitelnější přístup. Naše znalosti v oblasti licenčních programů a programů zpětného odkupu licencí společnosti Microsoft umožní firmám modernizovat svou IT infrastrukturu bez nadměrných výdajů." Jakub Šulák |