
Altair uvolnil verzi 2025 své simulační platformy HyperWorks. Trend vývoje je zřejmý: zejména využití AI/ML (AI-Powered Engineering), další vylepšování možností multi-fyzikálních simulací a co-simulací pro konkrétní průmyslové branže, další řešení pro vývoj elektronických systémů a podpora customizací a automatizací v jazyce Python. A nesmí chybět konvergence s nástroji pro high-performance computing a provoz simulačních řešení v cloudu.
Neznáte Altair HyperWorks? |
Altair HyperWorks je přední platforma pro počítačové výpočty a simulace (Computer Aided Engineering, CAE), která nabízí komplexní sadu nástrojů pro modelování, analýzu, optimalizaci, vizualizaci a automatizaci procesů v oblastech strukturální mechaniky, multi-body simulací, proudění tekutin, elektromagnetismu, návrhu elektronických systémů a multi-fyzikálních simulací. Tato otevřená a modulární platforma umožňuje inženýrům efektivně navrhovat a optimalizovat produkty napříč různými průmyslovými odvětvími, čímž zkracuje vývojové cykly a zvyšuje inovativnost. |
Co je nového?
Jednou z klíčových výhod simulačních nástrojů od Altair je kombinace klasických CAE metod s algoritmy strojového učení a umělé inteligence. To řádově urychluje optimalizační výpočty, kde strojové učení je mnohem rychlejší než numerická řešení soustav diferenciálních rovnic. To známe již několik let z implementace v nástroji HyperStudy a v rámci modulu DesignExplorer, který je dnes součástí klasického nástroje pro CAE modelování – Altair HyperMesh. Jako uživatel si pak v rámci své optimalizační či DOE studie můžete jen hrát s posuvníčky vstupních parametrů a obratem vidíte „co se stane, když…“
Dnešní využití AI jde ale dál a vy můžete predikovat chování vašeho fyzikálního modelu nejen na jednotlivých hodnotách sledovaných parametrů, ale např. na mapě napjatosti zkoumaného dílu. Tedy vidíte, „co se stane, když …“ změníte nejen rozměry, ale i tvarové řešení. Nástrojem, který takto pracuje je physicsAI.
A pokud řešíte složitý multi-fyzikální, např. mechatronický model, pak je obtížné chování celého systému, jak se říká „upočítat“. Přicházejí na řadu redukované modely (Reduced Order Modeling, ROM). V původní podobě se jedná například o linearizaci problému, která však nevystihuje chování systému v plných intervalech vstupních parametrů, jen v jejich specifických částech. Pro komplexní redukované modely poslouží opět algoritmy umělé inteligence. Takový model pak zvládá zjednodušeně popsat i silně nelineární úlohy v celé jejich komplexnosti. Podívejte se, jak to řeší nástroj romAI.
To je jen náznak toho, jak lze v rámci platformy HyperWorks využívat AI/ML. Stejně tak běží vývoj v rámci funkcionality jednotlivých nástrojů a v součtu je novinek mnohem více, než by se vešlo do tohoto článku. Navštivte tedy stránku www.altair.com/hyperworks-2025/ a zjistěte více.
Mezi hlavní novinky HyperWorks 2025 tedy patří:
- Automation and customization: Altair dále zefektivňuje procesy customizací, automatizací a dávkového zpracování úloh pomocí API pro Python. Nyní i s tímto řešením pro podporu journalingu v HyperMesh.
- Digital engineering: platforma HyperWorks vytváří propojený ekosystém s technologiemi Digital Thread and Digital Twin, které umožňují bezproblémový tok dat a sledovatelnost procesu vývoje.
- AI-powered engineering and optimization: Návrh a optimalizace vyvíjených produktů s pomocí umělé inteligence přináší rychlejší a přesnější výsledky díky dalším vylepšením nástroje Altair PhysicsAI, možnostem strojového učení a použití redukovaných modelů (ROM) složitých multi-fyzikálních systémů s pomocí Altair romAI.
- Cloud-based and SaaS solutions: Cloudová řešení a poskytování software jako služby přináší více škálovatelný přístup, flexibilní licencování a podporu kolaborativní týmové práce v reálném čase.
- Solver efficiency: Altair zvyšuje efektivitu výpočtů díky přístupu „One Solver, One Model“ implementovaného v řešiči Altair OptiStruct; modely vytvořené s PhysicsAI lze nyní nasadit jako řešiče.
- CAE designer-friendly user experience: Intuitivní a přívětivé uživatelské prostředí nových HyperWorks se posouvá dále. Altair CoPilot (Beta) je průvodcem uživatele, na vyžádání poskytuje rady, odpovědi na otázky a pomáhá s nalezením vhodných pracovních postupů.
- Multiphysics simulation for electronics: Altair dále rozšiřuje své portfolio řešení pro návrh elektronických systémů; multi-fyzikální simulace usnadňují řízení termálních, elektromagnetických a výkonových interakcí při návrhu elektroniky.
- Advanced Material simulation: Pokročilé materiálové modely umožňují vysoce věrohodné výsledky simulací, predikce s využitím AI nástrojů i analýzu uhlíkové stopy pro lepší rozhodování při volbě variant konstrukčních řešení.
- Particle simulation: Simulační nástroje s využitím metod na bázi částic (SPH, DEM) nyní obsahují vylepšené modely vláken, modelů složitějších částic a vazeb pro realističtější výsledky ve specifických disciplínách.
Chcete-li prozkoumat nové nástroje do ještě větších detailů, navštivte portál technické podpory Altair One (www.altairone.com) a stáhněte si zkušební licenci či pročtěte Release Notes k danému produktu. Pro „live“ podporu kontaktujte tým Advanced Engineering s.r.o.
Odkazy:
https://advanced-eng.cz/novinky/altair-hyperworks-2025
https://altair.com/hyperworks-2025/
https://altair.com/ai-powered-engineering