
Dříve zranění pohybového aparátu pro zvířata mělo často fatální důsledky, protože ztráta pohyblivosti znamenala přinejmenším značné snížení kvality jejich života. Řešení nabízí česká firma AnyoneGo, která přišla s nápadem 3D tištěných pomůcek pro handicapovaná zvířata. Společně s technologickou společností 3Dees Industries tak dokážou vyrobit vozík, ortézu či protézu pro domácí mazlíčky, ale třeba i pro pštrosy, koroptve a ovce.
Aditivní technologie, které nabízí 3Dees Industries, bude možné využít i u dalšího ambiciózního projektu – AnyoneGo pracuje na vývoji lidského invalidního vozíku, který díky unikátní konstrukci výrazně usnadní cestování aktivním vozíčkářům.
Zhruba každou druhou domácnost obývá i domácí mazlíček. Většina domácností je považuje za plnohodnotné členy rodiny a když je potká neštěstí v podobě úrazu či nemoci pohybového aparátu, chtějí pro ně zachovat co nejlepší kvalitu života, která spočívá i ve volném pohybu. Myšlenka pomáhat zvířatům přišla ještě před rokem 2016, kdy AnyoneGo vzniklo. Po důkladném testování a vývoji zde našli systém, jak rychle a efektivně pomůcky na míru vyrábět. Z pohledu pevnosti, pružnosti a dalších nutných vlastností se nejvíce osvědčily technologie práškového 3D tisku, např. HP multijet fusion.
Pořízení samotné průmyslové 3D tiskárny je pro firmu vyrábějící stovky komponent ročně příliš nákladné. Proto spolupracují s technologickou společností 3Dees Industries – pomáhají nejen se samotnou výrobou, ale zkušení aplikační inženýři 3Dees Industries stáli u výběru nejvhodnějšího řešení. Od počátku AnyoneGo pomáhají s výběrem materiálů, postupů a vhodných technologií tak, aby výsledná kvalita byla co nejlepší. Materiály musí splňovat vysoké standardy pevnosti, pružnosti, přesnosti i dynamiky. Bohaté zkušenosti s využitím 3D tisku v segmentu ortetických a protetických pomůcek byly přeneseny i do této spolupráce a nalezena optimální technologie výroby pomůcek pro zvířata.
Právě efektivní výroba v malých nákladech včetně personalizovaných variant učinila z aditivních technologií účinné řešení pro spoustu oblastí zdravotnictví a pomůcky pro nemocná zvířata jsou toho součástí. Komponenty, které nevyžadují tak vysoký standard kvality a přesnosti, pak v AnyoneGo tisknou na farmě stolních FFF a FDM tiskáren.
Neposedná zvířata jsou při skenování oříškem
Aby se dala vyrobit padnoucí ortéza či protéza na míru, je nutné, aby domácí mazlíčci prošli procesem 3D skenování. Stejně jako dětem, ani zvířatům se nedá vysvětlit, že je nutné, aby se chvilku nehýbala. Proto se nyní zavádí metoda odlitku, kdy se skenuje právě až vyrobený odlitek a není nutné udržet zvíře v klidu po tak dlouhou dobu. Další překážkou je i srst, která představuje určitou odchylku – tato nepřesnost se přepočítává pomocí speciálního koeficientu.
3D tištěné ortézy a protézy dodávají i do Jižní Ameriky
Česká firma za dobu svého působení pomohla stovkám handicapovaných zvířat v Evropě a spolupráce se navazuje i se zákazníky v zemích Jižní a Severní Ameriky nebo v Austrálii. Vzdálenější destinace jsou ale náročné na přepravu, která mnohdy může být stejně drahá jako samotný výrobek. Proto i na jiných kontinentech se navazují partnerství se společnostmi jako 3Dees Industries a vytváří síť partnerů, kteří by daný výrobek vytiskli až na místě. Odpadly by tak vysoké nároky na přepravu a pomůcky mohou být dostupnější více chovatelům.
3D tisk umožňuje vysokou míru customizace
Každé zvíře a především každý handicap je individuální – zakázka představuje unikátní a poměrně časově náročný customizovaný projekt. Celý proces od přípravy řešení, přes skenování, návrhů, samotného tisku, až po skládání jednotlivých komponentů dohromady, musí vždy proběhnout od nuly.
Výraznou časovou úsporu přináší zejména software od 3Dees Industries, s jehož pomocí se zadají komponenty k tisku v uživatelsky příjemném prostředí, které pomůže tisk zadat efektivně. Potřebná data si sám načte, okamžitě spočítá cenu a upozorní na případné limity.
Zvolená technologie HP Jet Fusion se vyznačuje vysokou mechanickou a chemickou odolností výtisků, což bylo jedním z hlavních kritérií tohoto projektu. Kromě kvality je to ale také rychlost a opakovatelná přesnost výroby.
AnyoneGo pracuje i na vývoji invalidního vozíku pro lidi
Aditivní technologie jsou v oblasti zdravotnictví na vzestupu. Aktivní vozíčkáři se možná brzy dočkají 3D tištěného vozíku, který bude sloužit zejména sportovcům a lidem, kteří se často pohybují a přejíždějí. Bude ho možné jednoduše složit a položit například jen mezi sedadla v autě. První prototypy by měly být na světě do konce letošního roku.