Poprvé na veletrhu Formnext, tedy na Formnextu. Ono to přidávání veletrhů, výstav a podobně k názvu akce stejně slouží jen k tomu, aby se nemuselo skloňovat. A aby název akce, firmy, společnosti atd. zůstal, stejně jako v angličtině či němčině, v prvním pádu. Kdybych měl charakterizovat první dojem jedním slovem, jaký je Formnext, tak by to bylo Únavný. V první řadě zaujímá výstavní plochou víc místa, než jakákoliv velká výstavní akce u nás.
Ne, nemám to ověřeno, ale vycházím z toho, že na pouhé projití tzv. cik cak bez zastavování mezi výstavními expozicemi na na čtyřech podlažích hal 11 a 12 frankfurtského výstaviště jsem potřeboval asi 2,5 hodiny. A jsou to výstavní plochy opravdu vyplněné, bez nějakých velkých hluchých míst typu odpočívky a občerstvení, byť i ta se ve velmi malém procentu na ploše nacházela. Ale o nasycení a občerstvení návštěvníků i vystavovatelů se zvládnou postarat samostatné restaurace a kavárny, kterých je v halách kolem výstavních ploch neúrekom. Čtenářům neovládajícím slovenštinu se za tento výraz omlouvám, ale moc se mi líbí – česky nespočetně, hodně, značně, velký počet.
Ještě jeden aspekt Formnextu bych zmínil. Výstava není vhodná pro alergiky na výpary taveného plastu. I když jsou haly dobře větrané, je ten zápach taveného plastu všudypřítomný. Jen v prvním poschodí haly 12 byl přeražen praženou kukuřicí, kterou měli na jednom ze stánků. To si člověk hned mohl připadat jak v multikinu.
A když už jsem začal těmi alergiky, mám pocit, že při té místní koncentraci bych se jím klidně mohl stát. Ovšem zároveň se musím omluvit za mírnou dezinformaci, protože při opětovném procházení přízemí haly 12 musím konstatovat, že zde ty plasty tak cítit nebyly. Z jednoduchého důvodu, byla zde situována převážně kovová aditivní výroba.
Hardware a software pro 3D tiskárny a aditivní výrobu
Kromě 3D tiskáren a různých strojů pro aditivní výrobu najde návštěvník na Formnextu také dodavatele hardwarových komponent, důležitých pro jejich stavbu, ať už to jsou třeba lineární vedení, vodicí tyče, polohovací systémy, motory, čerpadla, nebo odměřovací systémy apod.
A úplně zapomínám zmínit přítomnost dodavatelů materiálů pro 3D tisk, ať už to jsou tiskové struny, prášky, pryskyřice nebo dokonce peletky.
Neméně důležitý je pak i software, který s 3D tiskárnami spolupracuje. A tak na Formnextu najdete kromě softwarů dodávaných přímo výrobci 3D tiskáren i softwary menších společností, stejně jako dodavatele softwaru CAM a CAE pro simulaci 3D tisku se všemi parametry, které ovlivňují výsledný vytištěný produkt.
Hned na první den Formnextu si mnohé firmy připravily představení horkých novinek. Bez toho vy veletrh nebyl veletrhem. U nás to už tak trochu vyšumělo, ale vzpomínám, jak ještě před rokem 1989 se veletrhy chlubily, kolik bylo během nich uzavřeno obchodních kontraktů a kolik bylo představeno novinek, o počtu vystavovatelů a návštěvníků nemluvě. Ale pojďme se podívat na několik nově ohlášených produktů na této výstavě. Pár jsem jich stihl osobně, o dalších přišly a ještě týden po Formnextu stále přicházejí tiskové zprávy.
Tiskárna F3300 FDM od Stratasysu
O nové 3D tiskárně F3300 Fused Deposition Modeling (FDM) od Stratasysu jsme psali už před Formnextem. Hned první den výstavy také byla po zahajovacím projevu Stevena Scotta Crumpa, vynálezce fúzního depozičního modelování (FDM) a spoluzakladate Stratasysu, tato tiskárna slavnostně odhalena.
Tiskárna F3300 by měla být nejdokonalejší průmyslovou 3D tiskárnou na trhu. Mezi davem obklopujícím novou tiskárnu v okamžik představení byli k vidění také někteří naši obchodní zástupci, mezi nimi například Miloslav Drápela z MCAE Systems. Však také hned druhý den přišla do redakce zpráva z MCAE, mimo jiné o tom, že distribuce F3300 začne v prvním čtvrtletí 2024.
Nexa3D představila Nexa AI a platformu QLS 260
Nexa3D, zabývající se ultrarychlým polymerovým 3D tiskem, oznámila na Formnextu uvedení Nexa AI – nejmodernější platformy umělé inteligence pro svou průmyslovou 3D tiskárnu XiP Pro. Tento inovativní softwarový balíček využívá sílu umělé inteligence a strojového učení k revolučnímu zlepšení uživatelského komfortu 3D tisku, neboť zjednodušuje a automatizuje celý proces od přípravy souborů až po jejich následné zpracování.
Základní modul Nexa AI je k dispozici okamžitě, zatímco další funkce a aktualizace budou k dispozici později ještě v tomto roce.
Okamžitě dostupný je také průmyslový laserový spékací systém QLS 260 a také nedávno uvedený termoplastický kopolyesterový prášek INFINAM TPC 8008 P od Evoniku pro použití s vysoce výkonnými tiskárnami Nexa3D s práškovým ložem QLS‑Series.
Premiéra 3D tiskárny Markforged FX10
Expozici firmy Markforged od rána prvního dne Formnextu dominovalo dřevěné bednění upevněné na lanech, aby se v pravý čas mohlo zvednout nad hlavy okolo stojících diváků a odkrýt zakryté, v nadpisu zmíněné, dvě novinky.
Markforged FX10 je nová generace průmyslové kompozitní 3D tiskárny – výsledek dlouholetých technických inovací. Jejím jediným účelem je poskytovat silné a přesné díly při každém tisku.
FX10 tiskne kontinuální díly vyztužené uhlíkovými vlákny pro širokou škálu výrobních aplikací – pomáhá výrobcům zvýšit rychlost uvedení na trh, snížit výrobní a skladové náklady a eliminovat riziko výpadku linky.
S podporou simulačního a kontrolního softwaru dokáže FX10 vyrábět ověřené díly, které splňují přísné požadavky výrobních hal.
Na představení této novinky nemohli chybět zástupci společnosti 3Dwiser, kteří se pochlubili svou účastí na LinkedInu prostřednictvím videa. 3Dwiser ostatně na Formnextu rozhodně nezahálel a navázal partnerství s Nikon SLM Solutions. Značku Nikon byste možná mezi 3D tiskaři nehledali, ale poté, co Nikon vloni koupil německou SLM Solutions, se chce prosadit na trhu s produkty pro digitální výrobu. Chce být předním a globálním hráčem v oblasti kovové aditivní výroby a nabízet inovativní výrobní řešení.
Představení RMF500 a DF2 Solution od Raise3D
Pro představení svých novinek obchodním partnerům si Raise3D odskočila z výstaviště do malého kina s restaurací Orfeo's Erben.
Raise3D RMF500 je spolehlivá a přesná průmyslová 3D tiskárna, která vyrábí malé série dílů na míru s vysokou opakovatelností. Zdědila osvědčené zkušenosti Raise3D v oblasti FFF technologie a polymerních materiálů.
Díky svému velkému stavebnímu objemu 500 × 500 × 500 mm a nezávislé duální elektrické trysce s technologií Hyper FFF je tiskárna Raise3D RMF500 špičkou v produktivitě tisku velkých dílů a malosériové výroby. S maximální lineární rychlostí 500 mm/s a maximálním zrychlením 15 000 mm/s², což je dvakrát více než u běžných průmyslových tiskáren, představuje RMF500 skutečnou špičku v produktivitě. Údaje o rychlosti a zrychlení pocházejí z testovacích dat laboratoře Raise3D.
Raise3D DF2 Solution je tiskový DLP systém (Digital Light Printing) s vysokou rychlostí tisku, hladkým povrchem, vysokou přesností a výjimečnou spolehlivostí. Je určen pro konstrukční prototypy, výrobní pomůcky a malosériovou výrobu s použitím široké škály vysoce výkonných pryskyřic.
Raise3D DF2 Solution využívá technologii RFID k bezproblémové integraci hardwaru, softwaru a materiálů a nabízí uživatelům zjednodušený pracovní postup bez nutnosti ručního zadávání procesních nastavení. To nejen šetří provozní čas, ale také zajišťuje konzistentní pracovní postup, který je pro výrobu zásadní.
V porovnání s časově náročným a nepřehledným pracovním postupem DLP jsou tiskárna Raise3D DF2, myčka DF Wash a vytvrzovací zařízení DF Cure vybaveny inteligentní stavební deskou integrovanou s RFID štítkem a logickým rozhraním, které zajišťuje čistší a jednodušší pracovní postup v celém procesu tisku, mytí a vytvrzování. To nejen zefektivňuje manuální operace, ale také zajišťuje, že tiskové úlohy budou vždy provedeny se stejnými výsledky tisku.
Mezi pozvanými obchodními zástupci nechyběl ani Jan Šmejcký ze společnosti Elvira/Abc3D, která produkty Raise3D u nás prodává.
Jak jsem se již výše zmínil, novinek bylo na Formnextu opravdu mnoho, ale nechci tento článek příliš natahovat. Takže další jednotlivé novinky budeme zveřejňovat v dalších dnech.