Na zahajovací tiskové konferenci veletrhu byly zveřejněny údaje o účasti 1816 vystavovatelů ze 42 zemí z nichž vedoucí pětku tvoří Německo (621 firem), Čína (252 ), Itálie (197), Taiwan (144) a Japonsko (71). Vystavovatelé představují na předním světovém veletrhu výrobních technologií své nejnovější stroje, řešení a služby pro průmyslovou výrobu.
S hlavním mottem Innovate Manufacturing (Inovativní výroba) slouží veletrh jako klíčová platforma pro všechny aspekty výrobních technologií. Představují se zde nejnovější stroje a diskutuje se o technických řešeních, trendech a inovacích. EMO Hannover tak pokrývá celý hodnotový řetězec výrobních technologií a sám funguje jako jakási „chytrá továrna“. S velkým důrazem na technologie, dialog a networking se veletrh blíže zaměřuje na následující tři megatémata: Budoucnost podnikání, Budoucnost konektivity a Budoucnost udržitelnosti ve výrobě.
Rozsáhlá nabídka na veletrhu EMO Hannover
Veletrh představuje celé spektrum výrobních technologií - od výrobních systémů a nástrojů až po měřicí zařízení, software a řídicí systémy. Samotná rozmanitost odráží aktuální výzvy, kterým průmyslová výroba čelí, včetně zvyšování efektivity, flexibility, zlepšování kvality, automatizace, elektromobility, energetické účinnosti a oběhového hospodářství.
Veletrh EMO Hannover nabízí také pestrý doprovodný program, který zahrnuje přibližně 360 jednotlivých akcí. K nejvýznamnějším událostem patří významná panelová diskuse na téma Udržitelný výrobní řetězec - jak průmysl zvládá budoucnost? s generálními řediteli společností DMG Mori, Samson, Siemens a generálním komisařem EMO Welckerem. Dále jsou dva půldny věnovány tématu Nová digitální práce - příležitosti, nebo zbavení práv? To se bude v přednáškách, rozhovorech a panelových diskusích zabývat mnoha aspekty obklopujícími svět práce v budoucnosti. Vývoj budoucích trhů představuje další rozhodující faktor, který určuje budoucnost podnikání. Na příkladu Indie bude jedna z konferencí upozorňovat na současné příležitosti a spojovat zájemce z mezinárodního prostředí s indickými společnostmi.
Kromě toho hraje na veletrhu EMO stále důležitější roli spolupráce s inovativními startupy. Více než 60 mladých firem představuje své produkty ve Startup Area v hale 9. EMO Startup Night umožňuje vystavovatelům a návštěvníkům seznámit se s mladými firmami a navázat nové kontakty. Stánek Special Training Foundation for Youth Education and Development for Mechanical Engineering v hale 8 ukáže, jak bojuje proti nedostatku kvalifikovaných pracovníků v kovozpracujících profesích, podporuje školitele a učitele ve využívání moderních vzdělávacích metod a demonstruje atraktivitu kovozpracujících profesí pro mladé lidi.
Elektromobilita hnací silou investic do výrobních technologií
O úspěchu veletrhu EMO v Hannoveru rozhoduje celková ekonomická situace průmyslu na celém světě. Navzdory současnému poklesu celosvětové poptávky očekává průmysl obráběcích strojů ve střednědobém a dlouhodobém horizontu zdravý zájem o své výrobky ze strany různých zákaznických sektorů. Pokroková automatizace, rostoucí digitalizace, elektromobilita, rozvoj kritické infrastruktury a investice do obnovitelných zdrojů energie jsou jen některé z vývojových trendů, které nabízejí velký potenciál pro výrobní technologie. Pro rok 2024 očekávají ekonomičtí výzkumníci oživení trhu s obráběcími stroji a jeho 7% nárůst.
Dr. Markus Heering, Carl Martin Welcker, Dr. Michael Wittler, Dr. Wilfried Schäfer // © Deutsche Messe AG & VDW
Průmysl obráběcích strojů je ovlivněn zejména přechodem automobilového průmyslu na elektrické pohony. Dr. Michael Wittler, jednatel společnosti FEV Consulting, Cáchy, která analyzovala možnosti a potenciál e-mobility v rané fázi, předpovídá v této oblasti v příštích letech značný odbytový potenciál. Očekává se, že do roku 2040 vzroste prodej bateriových vozidel a vozidel s palivovými články na 85 milionů, což bude představovat 75procentní podíl na trhu. Zejména elektromotory, výkonová elektronika, baterie a palivové články se stávají klíčovými součástmi tohoto rychle rostoucího odvětví. Jedná se o komponenty, které vyžadují investice do jejich výroby. E-mobilita je podle Wittlera velmi slibným prostředkem k podpoře růstu výrobních technologií, který však zároveň snižuje dopady na životní prostředí. S odkazem na výsledky studie Wittler výslovně vybízí společnosti, aby se v této oblasti staly prvními osvojiteli a odpovídajícím způsobem rozvíjely své vlastní produktové portfolio, a využily tak rozmanitých příležitostí plynoucích z tohoto rozvíjejícího se odvětví. Elektromobilitou se již zabývá značný počet výrobců, a proto ji EMO zařadilo i do svého doprovodného programu v rámci panelové diskuse s názvem Perspektivy elektromobility .
Více informací o tématech, trendech a všech akcích naleznete na www.emo-hannover.de.
(Redakčně upravený přepis oficiální tiskové zprávy ze zahajovací tiskové konference.)