
Letní zpravodaj 3D společnosti 3Dwiser se zmiňuje o tom, že aditivní výroba z práškových materiálů zažívá obrození. Po 3D tisku ze strun na cívkách a z tekutých pryskyřic nachází i tato metoda rychle nové zákazníky a praktická využití – díky lepší dostupnosti a větší materiálové pestrosti. Neprosazuje se zdaleka jen v průmyslu, ale ve velké míře třeba v medicíně, jak ukazuje úchvatný příběh specialistů z IKEM.
Předloni se 3Dwiser rozhodl vstoupit do světa SLS řešení a zlepšit dostupnost kvalitních, ale pořád velmi kompaktních a na obsluhu pohodlných práškových tiskáren na českém trhu. Dnes jsou tyto stroje vidět neúnavně pracovat i u týmů a na pracovištích, kde si dřív tradiční SLS tiskárny nemohly dovolit. Mnozí zákazníci si navíc SLS tisk tak oblíbili, že se ptají po dalších materiálech (třeba polypropylenu), po otevřeném systému materiálů nebo ještě vyšším výkonu. Zkrátka po tiskárně zralé do náročného produkčního provozu.
V oblasti práškových technologií 3Dwiser připravuje další důležité oznámení pro český trh, které si schovává na příští zpravodaj.
3D tisk pomáhá zachraňovat lidské životy v IKEM
Detailní výtisky orgánů umožňují lékařům v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) lépe se rozhodovat v předoperační přípravě i přímo na sále. Jasnější představa o složitém tvaru i rozměrech transplantovaného orgánu z programu živých dárců přináší chirurgovi větší jistotu, pomáhá zkrátit či zjednodušit zákrok, může přispět k příznivějšímu výsledku operace pro pacienta i k jeho zdárnému zotavení.
Každý orgán pro transplantaci je unikátní. Modely v IKEM vznikají pro každý jednotlivý případ, často v časové tísni. Tým zkušených specialistů má dnes k ruce moderní technologii SLS tisku zhmotněnou v řešení Formlabs Fuse 1.
Delší článek o 3D tisku v IKEM z klávesnice Tomáše Víta, managing consultanta firmy 3Dwiser, najdete ZDE.