
Siemens a Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) spolupracují na vytvoření prvního digitálního dvojčete korálových útesů. Cílem je poskytnout vědcům a dalším zainteresovaným subjektům technologie 21. století pro ochranu a výzkum korálových útesů po celém světě. Koncept digitálního dvojčete, který je obvykle spojován s vyspělou výrobou nebo výkonností výrobků, lze totiž využít i při řešení závažných ekologických problémů.
Korálové útesy od Floridy až po jižní Pacifik čelí řadě hrozeb souvisejících s klimatickou změnou a ubývají dosud nevídaným tempem. Současně je téměř miliarda lidí na světě na korálových útesech existenčně závislá.
Projekt nazvaný Digital Twin Network for the Coral Reef Blue Economy má za cíl nabídnout miliónům investorů po celém světě univerzální přístup k intuitivním a použitelným datům a nástrojům, s nimiž lze pracovat prostřednictvím počítačů, notebooků a mobilních telefonů. Dalším cílem je podpořit spolupráci mezi zúčastněnými subjekty v tropických oblastech prostřednictvím sdílené globální platformy pro analýzu a vizualizaci dat. Účastníci projektu chtějí vybudovat propojenou globální síť digitálních útesů, tj. kompletní simulaci skutečných živých útesů téměř v reálném čase, která bude obsahovat informace a podporovat úsilí o jejich ochranu.
Společně s partnery z WHOI, UCSD, Nature Conservancy a ve spolupráci s několika malými ostrovními tichomořskými státy se výzkumníci Siemensu podíleli na vývoji prototypu digitálního útesu Palmyra Atoll Digital Reef. Tým Siemens vytvořil realistické 4D vizualizace korálového útesu podle výstupů hydrodynamického modelu ze systému ROMS (Regional Ocean Modeling System). Tyto vizualizace vytvořily základ pro lo-fi (low-fidelity) prototyp. Odborníci ze Siemensu pomáhali při rozhovorech se stakeholdery a budoucími uživateli nástroje. Jako další krok vytvoří výzkumníci Siemensu skutečný nástroj digitálního dvojčete doplněný o čtyři datové vrstvy a několik modulů na podporu rozhodování.
To, na čem Siemens pracuje, není jen digitální dvojče zobrazující korálové útesy. Jedná se o platformu, která všem zúčastněným pomůže vytvářet a vizualizovat scénáře typu „co když“, aby všichni, od vědců až po rybáře, mohli mezi sebou komunikovat společným vizuálním jazykem a rozhodovat se lépe a rychleji.
První funkční digitální dvojče korálového útesu bude rovněž vytvořeno na atolu Palmyra, který je součástí území USA v Tichém oceánu. Následně by měl vzniknout model digitálního dvojčete prioritních útesů, jejichž seznam vyplyne ze spolupráce účastníků včetně skupin na ochranu přírody a vládních úřadů. Jakmile začne kompletní globální síť digitálních útesů fungovat, bude využívat data integrovaná téměř v reálném čase ze satelitů, senzorů a robotických technologií. Environmentální manažeři, pobřežní komunity, rybáři a výzkumní pracovníci pak budou mít přístup ke stejným datům zobrazeným uživatelsky optimálním způsobem a budou moct vzájemně spolupracovat.
Je možné například spustit simulace pro rok 2050 a ukázat uživatelům, jak se útes promění ve srovnání se současnou situací.
Kromě Siemense a WHOI se projektu účastní rovněž The Nature Conservancy, Stanford University, Scripps Institution of Oceanography na Kalifornské univerzitě v San Diegu, University of Guam, Mote Marine Laboratory, Marshall Islands Conservation Society, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), National Academy of Marine Research (NAMR) na Tchaj-wanu a Ebiil Society na Palau.