
V úterý 4. října začíná 63. Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně na brněnském výstavišti a potrvá do pátku 7. října. Možná si někdo řekne, že čtyři dny je málo, ale buďme rádi i za to. Výstavnictví u nás, na rozdíl třeba od Německa, moc „pšenka nekvete“. Pořadatelé slibují inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity a digitální řešení pro průmysl budoucnosti, svou nabídku představí návštěvníkům celkem 1256 firem z 41 zemí.
Reprezentativně budou zastoupeny všechny obory strojírenství.
Trend digitalizace
Řešení umožňující digitalizaci výroby budou k vidění na expozicích vystavovatelů napříč všemi pro MSV vyhrazenými výstavními halami – podle plánku jich je celkem sedm. Téma bude prezentováno zejména v expozici Digitální továrna 2.0, která má letos obsadit v pavilonu F rekordní plochu. K vidění budou digitální technologie a exponáty od více než 40 firem. Siemens je zde zlatým partnerem a představí řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu. Projektu se zúčastní i platforma Team Finland s šesticí finských inovativních firem z oblasti digitalizace.
Prezentaci zajímavých exponátů a řešení chystá Národní centrum Průmyslu 4.0 spolu s T-Mobilem, Českou spořitelnou a Výzkumným a inovačním centrem pro pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP. V jejich expozici bude instalována průmyslová síť 5G pro využití nejrůznějšími robotickými aplikacemi. Lákadlem má být třeba robot čepující návštěvníkům pivo. Součástí Digitální továrny 2.0 bude i digitální scéna s diskusemi o aktuálních oborových tématech.
Obrábění a tváření pilířem veletrhu
Pro strojírenský veletrh je obrábění a tváření samozřejmě tradičně stěžejním oborem. Letos je navíc zvýrazněn prostřednictvím mezinárodního veletrhu IMT, organizovaného v úzké spolupráci se Svazem strojírenské technologie. Společně s MSV a IMT se uskuteční i čtveřice technologických veletrhů – mezinárodní slévárenský veletrh Fond-EX, mezinárodní veletrh svařovací techniky Welding, mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex a mezinárodní veletrh technologií pro povrchové úpravy Profintech.
Francouzský partner veletrhu
Partnerem MSV 2022 je francouzský region Auvergne-Rhône-Alpes. Jedná se o nejprůmyslovější oblast Francie s druhým nejvyšším HDP v zemi. Na MSV se představí významné firmy z této oblasti a region se bude prezentovat také formou samostatného stánku. Partnerství bylo uzavřeno ve spolupráci s Francouzsko-českou obchodní komorou, která na strojírenském veletrhu pravidelně organizuje účast francouzských firem.
Exponáty České národní expozice
Českou národní expozici najdou návštěvníci v pavilonu P. Společně se zde představí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo obrany ČR, Agentura pro podnikání a inovace, agentury CzechInvest a CzechTrade, Česká exportní banka, Exportní garanční a pojišťovací společnost, Národní rozvojová banka, Strojírenský zkušební ústav, Technologická agentura ČR a Úřad průmyslového vlastnictví.
K vidění zde bude řada inovativních exponátů, například unikátní mobilní laserový skener od společnosti Intellmaps, který zkracuje dobu digitalizace budov na jednotky hodin a značně zlevňuje tvorbu digitálních dvojčat. K vyzkoušení bude také nejmodernější simulátor pro virtuální pilotní výcvik s označením F-16 Classroom od společnosti VRgineers. Po areálu výstaviště se bude pohybovat i autonomní elektromobil BringAuto, který slouží pro rozvoz zásilek, ale také pro logistiku v industriálních areálech.
Zvýrazněným tématem je energetika
Na energetickou efektivitu se ve svých expozicích zaměří řada vystavovatelů. Představena budou řešení umožňující významně snížit spotřebu energie i materiálových zdrojů. Nově bude na veletrhu zastoupen i obor fotovoltaických elektráren v pavilonu V.
Současně se bude jednat o důležitou součást doprovodného programu. Ve středu 5. října se koná francouzsko-české fórum na téma udržitelného průmyslu a energetické efektivity, jehož cílem je představit konkrétní příklady užití inovativních technologií a řešení v oblastech energetických úspor v průmyslu, omezení uhlíkové stopy, zelených materiálů a cirkulární ekonomiky.
Konferenci na téma Energetická flexibilita a odolnost výroby chystá ve čtvrtek 6. října společnost Siemens ČR. Energetická stabilita bude také tématem konference pořádané Českým svazem zaměstnavatelů v energetice. Ve stejný den se uskuteční i konference s názvem Úspory energií ve strojírenství.