
Vědci z MIT vytvořili první kompletně digitálně vyrobené plazmové senzory pro kosmické lodě na oběžné dráze. Tyto plazmové senzory, známé také jako analyzátory retardačního potenciálu (RPA), slouží družicím k určení chemického složení a rozložení energie iontů v atmosféře. Hardware vyrobený 3D tiskem a vyřezaný laserem fungoval stejně dobře jako nejmodernější polovodičové plazmové senzory, které se vyrábějí v čistých prostorách, což je prodražuje a vyžaduje týdny složité výroby.
Naproti tomu senzory zhotovené na 3D tiskárně lze vyrobit za několik desítek dolarů během několika dnů.
Díky své nízké ceně a rychlé výrobě jsou senzory ideální pro CubeSaty. Tyto levné, nízkoenergetické a lehké družice se často používají pro komunikaci a monitorování životního prostředí v horních vrstvách zemské atmosféry.
Výzkumníci vyvinuli RPA s použitím sklokeramického materiálu, který je odolnější než tradiční senzorové materiály, jako je křemík a tenkovrstvé povlaky. Použitím sklokeramiky ve výrobním procesu, který byl vyvinut pro 3D tisk s plasty, se podařilo vytvořit senzory složitých tvarů, které odolávají velkým teplotním výkyvům, s nimiž by se kosmická loď setkala na nižší oběžné dráze Země.
Spolu s Velásquezem-Garciou se na práci podíleli hlavní autor a postdoktorand MTL Javier Izquierdo-Reyes, postgraduální studentka Zoey Bigelow a postdoktorand Nicholas K. Lubinsky. Výzkum byl publikován v časopise Additive Manufacturing.
Více informací najdete na news.mit.edu.
Práce byla částečně financována MIT, Nanotechnologickým programem MIT-Tecnológico de Monterrey, Portugalským programem MIT a Portugalskou nadací pro vědu a technologie.