
Inženýři z Technické univerzity v Mnichově (TUM) píšou historii dopravy. Po vítězství ve všech čtyřech soutěžích o nejrychlejší prototypy nyní tým TUM Hyperloop staví první prototyp v plném měřítku – včetně vakuového tubusu. Plánování prototypu high-tech betonové trubky se uskutečňuje v Allplanu.
Na uskutečnění vize klimaticky neutrálního cestování hyperrychlostí pracuje výzkumný tým 94 členů 29 různých národností, včetně profesorů, výzkumných asistentů a studentů. Do konce roku 2022 má být přitom vyvinut nejen prototyp elektromagneticky poháněné kapsle pro cestující v životní velikosti, ale také 24 metrů dlouhý kus vakuové trubice Hyperloop. Kapsle se mají jednoho dne vznášet v tubusu nad zemí i pod zemí rychlostí 1000 km/h bez ohledu na počasí.
Allplan pro tubus
Výzkumná skupina pracující na konstrukci vakuového tubusu se rozhodla použít pro návrh betonové konstrukce systém Allplan. Důvodem jsou pozitivní zkušenosti, které mladí inženýři získali se softwarem již během studia – zejména pokud jde o výkonné plánování bednění a výztuže.
Projekt ve třech krocích
Projekt probíhá od roku 2019 a zahrnuje tři témata. První z nich, simulace, počítá s vytvořením výpočetních nástrojů a modelů, které slouží k vyhodnocení systému jako celku a poskytují důležité podklady pro rozhodování v procesu vývoje. Druhá oblast spočívá ve stavbě 24metrového demonstrátoru skutečné velikosti, který bude sloužit k vyhodnocení konstrukce a shromažďování údajů pro budoucí modely. Souběžně s dokončením demonstrátoru bude třetí oblast zkoumat proveditelnost mimo laboratoř. Potenciál vyvinutého systému bude analyzován z finančního, tržního, environmentálního a bezpečnostního hlediska.