
Prusa Research expanduje do dalších oblastí trhu s 3D tiskárnami. Koupí 80 % podílu v české firmě Trilab, která se zabývá vývojem a výrobou 3D tiskáren určených především pro podnikovou sféru. Hodnota akvizice nebyla zveřejněna. Obě firmy tento týden prezentují své produkty na veletrhu Formnext ve Frankfurtu nad Mohanem. Firma českého podnikatele a investora Josefa Průši investuje do další české firmy, která se zabývá vývojem a výrobou 3D tiskáren.
Do královéhradecké společnosti Trilab, kterou v roce 2016 založili Vojtěch Tambor a Michal Boháč, vstupuje Prusa Research jako strategický investor s 80% podílem. Oba zakladatelé, i všichni ostatní členové týmu Trilabu, ve firmě zůstávají a budou ji nadále rozvíjet pod samostatnou značkou Trilab – A Prusa Research Company.
Stejně jako v případě akvizice firmy Futur3D z roku 2018, i nyní Prusa Research nákupem rozšíří svůj technologický záběr o další typ 3D tiskáren. Tentokrát ale nebude výsledkem nový stroj pod značkou Original Prusa. Trilab vyrábí kvalitní tiskárny pro podnikovou sféru a má v téhle oblasti velmi dobré jméno. Tiskárny Original Prusa jsou historicky určené hlavně domácím uživatelům, jsou open-source a tenhle přístup může být v oblasti velkého průmyslu limitující.
Podle Michala Boháče, ředitele Trilabu, si začátkem letošního roku v Trilabu uvědomili, že pokud chtějí rozšířit své působení na další trhy a zrychlit tak tempo růstu, potřebují strategického partnera. A po několika měsících jednání s mnoha zahraničními firmami nakonec dospěli k trochu překvapivému závěru – že největší smysl dává spojit se s českou firmou Prusa Research.
Firma Trilab vyvíjí a vyrábí tiskárny postavené na takzvané delta kinematice. U kartézské konstrukce tiskáren Prusa se tisková podložka pohybuje zepředu-dozadu a tisková hlava nad ní jezdí po svislých a vodorovných osách. Pohyb tiskové hlavy u strojů od Trilabu je oproti tomu řízen pomocí trojice ramen uspořádaných do tvaru trojúhelníku. Díky tomuto řešení je extruder lehčí, což vede k vyšším rychlostem tisku při zachování vysoké přesnosti a kvality.
Vlajková loď Trilabu, 3D tiskárna AzteQ Industrial, je vybavena aktivně vyhřívanou tiskovou komorou, má vyměnitelné tiskové hlavy i tiskové pláty a umožňuje vzdálenou správu. Zvládne vytisknout objemné, až 40 cm vysoké objekty a podporuje pokročilé materiály s vysokou mechanickou i chemickou odolností jako ABS, ASA, nylony, polykarbonáty a další nově nastupující odolné materiály a kompozity.
Právě v této oblasti vzniká jedna z možných synergií obou firem. Pokročilé materiály, které Průša vyvíjí pod značkou Prusament, se k tiskárnám Trilab perfektně hodí a do budoucna nabízí skvělé možnosti rozvoje.
Obě firmy budou ale spolupracovat i v dalších oblastech. Sdílet hodlají vývojářské, obchodní i marketingové zkušenosti. Trilab má obchodní partnery nejen v zemích EU, ale i v Japonsku, Izraeli, Kanadě nebo Austrálii a jejich obchodní zkušenosti jsou úplné jiné u Prusa Research.
Pro Prusa Research je akvizice Trilabu dalším krokem směrem k rozšíření nabídky pro firmy. Na výstavě EXPO v Dubaji od října předvádí prototyp plně automatizované 3D tiskové farmy Prusa Pro AFS, kterou by v roce 2022 chtěla začít nabízet komerčně.
Prezentace Prusa Research a Trilab Group na veletrhu Formnext najdou návštěvníci v hale 12.1 pod čísly A127 a G108.