Stěžejními tématy veletrhu Hannover Messe 2022 jsou digitalizace a udržitelnost. Tímto si vůdčí strojírenský veletrh stanovil jasné impulzy pro ochranu klimatu v hospodářství a průmyslu. A objasňuje, jaký přínos mohou poskytnout digitalizace, automatizace a obnovitelné energie ve vzájemném propojení. Hannover Messe se uskuteční, po dlouhé pauze způsobené pandemií, v dubnu 2022 jako fyzický veletrh.
Podle předsedy představenstva společnosti Deutsche Messe Dr. Jochena Köcklera stojíme před největší proměnou od doby průmyslové revoluce – směrem k šetrné, klimaticky neutrální a udržitelné výrobě. Digitalizace, automatizace, inovativní technologie a obnovitelné energie – tyto již existující trendy jsou dynamické pohony k dosažení klimatických cílů. Přitom musí spolupůsobit všechny oblasti technologií a iniciovat konstruktivní dialog mezi průmyslem, politikou, vědou a společností. Veletrh Hannover Messe 2022 s jeho globálním a tematickým zaměřením nabízí ideální platformu k osobnímu setkání a prezentaci novinek.
Pod hlavním tématem průmyslové transformace dokazují vůdčí firmy z oblasti výroby strojů a zařízení, elektrotechniky, logistiky a energetického hospodářství stejně jako z oblasti softwaru a IT, jak se může přeměna k digitalizované, obnovitelné a klimaticky neutrální výrobě zdařit. Významné osobnosti vědy a průmyslu uvádí konkrétní příklady řešení, díky kterým se může tento historický počin vydařit.
Podniky z energetického průmyslu ukazují například, jak se může udržitelně vyrobit zelený vodík a jaký nabízí potenciál pro energeticky náročné výrobní průmyslové podniky. Klimaticky neutrální mobilita je dalším z témat energetického průmyslu.
Průmyslové podniky nabízí technologie pro snížení CO2 a ukazují, jaký přínos může mít energetická účinnost k dosažení klimatické neutrality. Digitalizace a automatizace mohou vytvářet propojená zařízení, která vyrábí efektivněji a šetrněji. Inovativní technologie jako 3D tisk vytvářejí komponenty na míru a snižují tak zásoby a šetří přírodní zdroje.
Globální dodavatelské řetězce byly v době pandemie koronaviru velmi zranitelné, proto mohly být části výrobního řetězce relokovány a přispět tak k redukci CO2. Pro logistické podniky je téma energie rovněž jedna z nejdůležitějších oblastí řešení, zejména proto, že elektrifikované produkty v segmentu interní logistiky a vysokozdvižných vozíků tvoří stále větší podíl a nahrazují spalovací motory.
U digitalizace jde zejména o témata jako propojení, Data Analytics, internet věcí, platformy, umělou inteligenci nebo kybernetickou bezpečnost. Kdo chce dnes obstát na globálním trhu, musí využít příležitosti a využívat digitalizace, aby mohl produkty rychleji a efektivněji vyvíjet, vyrábět a distribuovat.
V popředí zájmu Hannover Messe je fyzický veletrh. Vystavovatelé a návštěvnici se po přestávce způsobené pandemií koronaviru těší na osobní setkání, vyzkoušení výrobků a řešení naživo, stejně jako na intenzivní propojení s průmyslovou komunitou. Jako doplněk k fyzické účasti budou nabídnuty různé virtuální možnosti prezentace.
Portugalsko je partnerskou zemí Hannover Messe 2022. Pod mottem „Portugal Makes Sense“ se představí tato země na veletrhu a také na fórech a seminářích. Stěžejní témata jsou průmyslové dodávky, digitální platformy stejně jako energetická řešení. V těchto oblastech existuje mnoho synergií mezi Portugalskem a Německem a také potenciál pro nová partnerství.
Dotace CzechTrade – projekt NOVUMM
Veletrh Hannover Messe 2022 je zařazen mezi podporované akce v rámci projektu NOVUMM. Na svou účast mohou malé a střední podniky (MSP) se sídlem či provozovnou mimo Prahu, čerpat dotaci až do výše 80 tisíc Kč. Podniky se mohou na veletrhu prezentovat v rámci společné expozice organizované agenturou CzechTrade nebo na samostatných firemních expozicích.
Společná expozice pro velké podniky
Pro velké podniky, které nesplňují podmínky programu NOVUMM je připravována separátní expozice rovněž pod záštitnou agentury CzechTrade.