Inženýři z divize Manufacturing Intelligence společnosti Hexagon, jejíž simulační software používají výrobci jako Airbus, Toyota a Samsung, simulovali účinky horkých a vlhkých podmínek na sportovce, který závodil v závodě na 10 tisíc metrů (nejdelší závod v běhu na stadionu). Navzdory startu závodu po západu slunce simulace ukazují, že sportovci stále čelí vyčerpávajícím podmínkám.
Podle simulace i za průměrných podmínek 27 ° C a 70% vlhkosti mohou běžci na 10 km zaznamenat teplotu těla nad 39 °C (39,07). Přitom teplota nad 38 °C je považována za horečnatou a výzkum ukazuje, že lidé potřebují pro optimální fungování biochemických reakcí udržovat teplotu svého těla mezi 35 a 39 °C. Lidé vystavení pocitovým teplotám nad 32,2 °C riskují úpal, teplotní křeče a vyčerpání z tepla.
Roste znepokojení nad rozhodnutím uspořádat letošní hry v parném létě v Tokiu, přičemž odborníci varují: „Nikdy byste neměli běhat v takové kombinaci tepla a vlhkosti“. Úpal je pravděpodobně největší hrozbou pro účastníky související s počasím, která je způsobena dlouhodobým vystavením vysokým teplotám a vlhkosti s malým až žádným větrem a může mít za následek mdloby, záchvaty nebo celkové vyčerpání.
Aby ukázali, jak blízko se mohou sportovci dostat ke škodlivému dopadu horka jen při změně teploty o několik stupňů, simulovali inženýři dva různé scénáře:
- Teplejší než průměrné podmínky: zanedbatelná rychlost větru, teplota vzduchu 32 stupňů Celsia a 90% vlhkost
- Průměrné podmínky pro roční období: zanedbatelná rychlost větru, teplota vzduchu 27 stupňů C a 70% vlhkost.
Simulace ukazují značný dopad, který může způsobit malá změna počasí. Pokud teplota vzduchu stoupne o pouhých pět stupňů nad průměr, simulovaná teplota těla se zvýší na 39,77 °C a teplota kůže na 37 °C.
Celý článek v angličtině najdete na www.hexagonmi.com.