
Česká technologická společnost Prozeta vyvinula v úzké spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole software využívající 3D virtuální realitu pro léčebné a diagnostické využití. Tento inovativní software pomáhá při zvolení správného rehabilitačního postupu před i po operaci mozkového nádorového onemocnění. Díky tomu je pak možné zefektivnit léčebně rehabilitační možnosti u nádorů vestibulárního aparátu mozku.
Využití virtuální reality představuje novou a velmi slibnou metodu, která má velký potenciál rozšířit léčebné a rehabilitační možnosti pro pacienty trpícími nádorovými onemocněními. Na projektu vývoje softwaru pro kliniku ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK ve Fakultní nemocnici v Motole pracoval nejmladší vývojový tým společnosti Prozeta ve složení Daniel Purš a Jakub Všetečka.
Ve virtuální realitě je možné simulovat přirozené vnímání pohybu tak, jak jej vnímá mozek pacienta. Pacient je pak za pomoci virtuální reality vystaven vhodným scénám, které co nejvíce napodobují reálné situace, a tím dochází ke zvýšení efektu pooperační rehabilitace. Těmto 3D počítačovým simulacím je pacient vystaven už před samotnou operací.
Tím, že budou mít lékaři FN v Motole k dispozici výsledky z tohoto šetření již před chirurgickým výkonem, budou moci zavést vhodná rehabilitační opatření a přesně stanovit jejich indikační kritéria. Efekt této rehabilitace bude hodnocen především pomocí dotazníků, elektrofyziologických metod a klinického neuroontologického vyšetření.
Více informací na www.prozeta.eu.