
Český startup AnyoneGo znají zatím především milovníci zvířat, jejich designové a technologicky vyladěné vozíky z 3D tiskáren používají v Čechách a na Slovensku desítky hendikepovaných psů. Tým AnyoneGo ale dlouhodobě pracuje i na mnohem větším projektu, který má ambice změnit svět invalidních vozíků – tentokrát těch určených pro lidi. Hlavním mottem společnosti je spojení „free again“, každý z AnyoneGo produktů má totiž uživatelům nejen pomoci vyvážit pohybový hendikep, ale také jim umožnit co nejbližší návrat k plnohodnotným pohybovým aktivitám.
Tento hlavní cíl naplňuje i koncepce nového invalidního vozíku, jehož unikátní řešení společnost AnyoneGo přihlásila k patentové ochraně pro celou Evropu.
Nový design a konstrukce vychází z dlouholeté zkušenosti i z průzkumu trhu, na kterém je obrovská díra. Zdá se, že tradiční výrobci zapomněli nebo rezignovali na praktičnost při transportu i design, a hlavně na vozíčkáře, kteří sice nejsou paralympioniky, ale chtějí být stále aktivní sportovně i společensky.
Co může nový koncept nabídnout
Na stávajícím trhu mají uživatelé vozíků k dispozici dvě základní typové varianty. První jsou standardní skládací vozíky, které jsou ale těžké, i ve složeném stavu zabírají hodně místa a špatně se ovládají. Druhou tvoří vozíky aktivní, které jsou lehké, umožňují snadné ovládaní i pohyb, ale zpravidla mají pevný rám, a proto je není možné skládat. Pro jejich přepravu vozíčkáři potřebují mít k dispozici vůz s velkým zavazadlovým prostorem.
AnyoneGo nyní představuje vozík, který v sobě umí dokonale skloubit to nejlepší z obou variant, a ještě mnohem víc. Klíčovou vlastností nového konceptu vozíku je především možnost dokonalého složení, které umí v AnyoneGo dosáhnout díky zcela novému zpracování konstrukce a tvaru kol. Ta nemají tradiční osu, ale rychloupínací náboj na hřídel, a vzniká tak mezi nimi prostor, do kterého se vozík složí.
S tímto způsobem skládání vozíku přichází AnyoneGo jako první na světě. V případě konkurenčních řešení totiž skončí vozíčkář v lepším případě hned s několika částmi, většinou sedlem a koly, které musí ukládat zvlášť. Oproti tomu AnyoneGo vozíček bude mít po složení rozměr pouhých 61×60×21 cm včetně kol při zachování všech vlastností plnohodnotného vozíku s pevným rámem.
Takto kompaktní balíček lze snadno uskladnit přímo v autě, ať už za sedadlem nebo s využitím tradičního Isofixu přímo na něm. Vozíčkář díky tomu může pro svůj pohyb využívat běžné menší auto, a přesto vozíček převážet pohodlně a zcela bezpečně.
Základním stavebním kamenem celého pojetí je maximální jednoduchost a funkčnost ve spojení s designem, přesně tak, jak to platí u produktů AnyoneGo pro hendikepované psy. V současnosti mají v AnyoneGo hotové 3D modely a na prototypu ve velikosti 1: 2 ověřenou funkčnost vozíku. Momentálně na svých 3D tiskárnách tisknou model vozíku ve velikosti 1: 1 a připravují se na topologické optimalizace.
Součástí rodiny produktů soustředěných kolem nového vozíku je i snadno realizovatelný výtah pro domácí použití, který nemusí být nutně určen pouze pro vozíčkáře. Další oblastí jsou i promyšlená řešení pro pohodlnou a bezpečnou práci vozíčkáře v kuchyni.
Další informace jsou k dispozici na webu www.anyonego.com a human.anyonego.com.