
Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) oznámila nasazení mobilního robota MiR500 ve společnosti Schneider Electric Industries, ve výrobním zařízení Bukowno v Polsku. Autonomní mobilní roboty přepravují palety se zbožím o hmotnosti až 400 kg mezi výrobou a sklady, přičemž pomáhají optimalizovat interní logistiku, redukovat přepravní náklady a zlepšit úroveň bezpečnosti. V rozhodnutí pro technologii MiR hrála hlavní roli flexibilita, pracovní bezpečnost, přepravní nosnost a jednoduchost použití.
Na základě ROI kalkulací o snížení nákladů na interní logistiku a potřebu palet odhaduje zákazník rychlou návratnost investice do technologie mobilních robotů. Nasazení mobilních robotů schopných přepravy produktů ve dvou vrstvách na jedné paletě umožnilo umístit do kamiónu více zboží. To pomáhá redukovat přepravní náklady a díky nižšímu počtu palet optimalizovat celkové náklady.
Robot MiR500 pracuje 24 hodin denně ve třísměnném provozu, přičemž pokrývá 8 přepravních tras v průměrné délce 140 metrů. Během jedné směny najede robot 5,5–6 km. Po zadání úkolu od pracovníka skladu robot vyzvedne prázdnou paletu ve skladu a převeze ji na výrobní linku. Zde prázdnou paletu odloží na rack a vyzvedne paletu naloženou zbožím, kterou přepraví do skladu. Pokud není aktuálně dostupný žádný další úkol, automaticky odjede do nabíjecí stanice.
MiR500 je vybaven zdvižným modulem MiR Pallet Lift, který zjednodušuje vyzvedávání palet umístěných na MiR Pallet Racku. Instalované I/O senzory propojené s Wi-Fi sítí poskytují informace o aktuální pozici robota, což dovoluje neustále monitorovat trasu přepravovaných palet. Všechny informace o objednávkách jsou dostupné v rámci interního podnikového systému. Po několika měsících ostrého provozu dokázali ve Schneider Electric optimalizovat interní přepravu do takové míry, že bylo možné zapojit robota MiR i do dalšího výrobního procesu.
Původní AGV technologie neumožňovala jakékoliv změny výrobního nastavení a pokaždé bylo nutné překonfigurovat celou operaci. Díky flexibilitě robota MiR mohl zákazník reorganizovat výrobní nastavení mnohem rychleji, bez dodatečných nákladů a bez nutné externí podpory.
O vyšší úroveň bezpečnosti se starají 360stupňové laserové skenery, které neustále monitorují okolní objekty, zaručují nejvyšší úroveň bezpečnosti na pracovišti. MiR robot pracuje bezpečně i v dynamickém prostředí – detekuje lidi i stroje ve svém okolí a v případě potřeby se zastaví či překážku objede. 3D kamera a laserové skenery jsou standardním vybavení všech robotů MiR.
Úroveň bezpečnosti zvyšuje zvuková a světelná signalizace. Před vstupem do místnosti, ve které se pohybují lidé, MiR500 upozorňuje na svou přítomnost zvukovými signály a po nastaveném čase teprve poté vjíždí na pracoviště. Během provozu je osvětlen modrou barvou, která je ve Schneider Electric povinná pro všechny pohybující se stroje.
Roboty MiR se využívají i v dalších výrobních zařízení Schneider Electric v Bulharsku, Itálii a Francii.
Video ze společnosti Schneider Electric Industries, z výrobního zařízení Bukowno v Polsku je dostupné zde.