
Objednávky obdržené německým průmyslem obráběcích strojů ve druhém čtvrtletí 2020 byly při porovnání se stejným obdobím loňského roku o 46 procent nižší. Objednávky z Německa klesly o 36 procent, ze zahraničí bylo přijato o 51 procent méně objednávek. V první polovině roku 2020 klesla úroveň objednávek o 35 procent. Domácí zakázky byly o 28 procent nižší než v předchozím roce. Úroveň objednávek ze zahraničí se snížila o 39 procent. Podle Dr. Wilfrieda Schäfera, výkonného ředitele VDW (Německé asociace výrobců obráběcích strojů) čísla za druhé čtvrtletí jasně ukazují dopad blokády korony.
Mnoho zákaznických odvětví, zejména letecký a automobilový průmysl, zažívá prudký pokles prodeje. Důsledkem je krátkodobá práce, dočasné zastavení výroby a nedostatek likvidity. Globální investiční aktivita se během fáze tvrdého zablokování téměř zastavila. Je však povzbuzující poznamenat, že se zdá, že pokles úrovně přijatých objednávek se již odrazil ode dna. V červnu došlo k výraznému nárůstu ve srovnání s předchozími dvěma měsíci.
Dva hlavní ukazatele – indexy PMI (Purchase Managers Index) a Ifo business climate – také poskytují více pozitivních signálů. V červenci, poprvé od začátku krize, se globální PMI přiblížil k hranici 50 bodů, což představuje růst. Toto zvýšení bylo poněkud překvapivé a svou šíří pokrývalo Čínu, USA a eurozónu včetně Německa, Francie a Itálie. Podle Ifo se odvětví investičního zboží v Německu pozvedlo, jak se čekalo. Maloobchodní tržby se zotavují, průmyslová produkce a vývoz se v červnu opět zvyšují. To by podle Schäfera mohlo předznamenat očekávané zotavení ve druhé polovině roku.
Zkušenosti však ukazují, že bude trvat déle, než se zotavení infiltruje do odvětví obráběcích strojů, což je odvětví dlouhodobého investičního majetku. V souladu s tím zůstávají očekávání odvětví na následujících šest měsíců utlumená. Tento pohled podporují nejnovější údaje o prodeji. Tržby v první polovině roku byly o 26 procent nižší než v předcházejícím roce.
Společnosti, které jsou řízeny digitalizací a rozšiřováním 5G a pracují v oblasti zdravotnické techniky a elektroniky a v částech strojírenství, jsou v mírně silnější pozici. „Ve všech oblastech však stále existují velká rizika spojená s druhou vlnou infekce. Je velmi obtížné s jakoukoli přesností říci, kdy se bude mezinárodní investiční aktivita stabilizovat,“ říká Schäfer. Společnosti dělají vše, co je v jejich silách, aby prošly krizí, posunuly se vpřed s vývojem a snažily se udržet svou hlavní pracovní sílu tím, že jí poskytnou dovolenou. Počet zaměstnanců v květnu letošního roku byl o 3,7 % nižší než v předchozím roce.