
Soutěž o nejlepší výzkumnou práci v oblasti počítačových věd pořádá společnost Atos již 10 let. Během slavnostního vyhlášení letošních Cen Josepha Fouriera 2. 7. si na pódium Francouzského institutu přišly pro tři ze čtyř cen ženy. První cenu získala Jitka Kostková. Její výzkum invariantů by mohl pomoci návrhářům karoserií zvýšit rychlost a snížit spotřebu vozidel. Vítězka speciální ceny Katarína Furmanová získala za výzkum proteinových interakcí 50 000 výpočetních hodin na superpočítači, které využije pro další bádání. Autoři oceněných prací získali peněžní odměny, stipendia na stáž ve Francii nebo výpočetní čas na superpočítači v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě.
Jedním ze superpočítačů, který bude moci vítěz speciální ceny využít, je nejmladší ostravský superpočítač Barbora. Ten do centra dodal Atos v říjnu 2019.
Nástroj, který zatočí s víry, které zpomalují jízdu
Autorkou nejlépe hodnocené práce je Jitka Kostková z Akademie věd ČR. V oceněné práci se věnuje invariantnímu rozpoznávání. Prvotní impuls přišel z praxe od inženýrů, kteří navrhují karoserie. Když fouká vzduch kolem auta nebo křídla letadla, mohou se tvořit nežádoucí víry – ty snižují rychlost a zvyšují spotřebu. Zkoumané invarianty se dají použít jako nástroj pro automatické hledání těchto vírů v datech ze simulací, která mají inženýři k dispozici a která v podstatě představují jakousi mapu proudění větru.
Pro vývoj léků modely z učebnic chemie nestačí
Speciální cenu Národního superpočítačového centra IT4Innovations – tedy 50 000 výpočetních hodin na ostravském superpočítači – vyhrála Katarína Furmanová z Masarykovy univerzity. Ve své práci se věnovala vizualizaci interakcí proteinů s jinými molekulami. Tradiční modely zobrazování molekul, jako je třeba atomický, který znáte z učebnic chemie, jsou pro zkoumání interakcí příliš detailní, nepřehledné a ztrácejí se v nich důležité souvislosti. Autorkou vyvinuté nástroje umožňují lépe zkoumat vztahy a interakce molekul. Výzkum může pomoci například při zkoumání funkcí proteinů nebo při hledání nových léků. A protože je výzkum proteinových interakcí velmi náročný na výpočetní metody, odměna v podobě výpočetního času na superpočítači se bude vědkyni hodit.
Dalšími oceněnými byli Jan Hlavnička z ČVUT v Praze, který se věnoval analýze poruch řeči u neurodegenerativních onemocnění, a Kateřina Žmolíková z VUT v Brně za výzkum v oblasti separace řeči, který zvýší přesnost při přepisu řeči na text.
Ceny mladým vědcům předal generální ředitel společnosti Atos Vladek Šlezingr. Soutěže jako Cena Josepha Fouriera pomáhají objevovat mladé nadané vědce. Cílem Atosu je dát jim k dispozici nástroje, aby mohli svůj talent plně využít.
Cenu Josepha Fouriera mohou získat nejlepší studenti doktorandského studia a mladí vědečtí pracovníci v oblasti informatiky a výpočetních věd se speciálním zaměřením na návrh nebo využití výpočetně náročných algoritmů a metod, simulací a modelování či manipulaci s velkými objemy dat pro potřeby vědy a výzkumu ve veřejné i komerční sféře. Letošní ročník byl již desátý v pořadí.
Cena Josepha Fouriera je udělována v rámci Vědeckých cen Francouzského velvyslanectví, které české talenty oceňuje již 26 let.