
Přenést klasický festival do plně virtuální podoby je možné. Ukázal to festival Maker Faire Prague, který byl ve dnech 29.–30. května k vidění ve virtuální podobě. Organizátoři měli pouze šest týdnů, čtvrtinový rozpočet a všechny cesty vyšlapávali víceméně prvně. Přesto se počet zhlédnutí tohoto festivalu počítá na desítky tisíc. Festivaly Maker Faire se konají po celém světě. Praha v Průmyslovém paláci hostila už dva, v roce 2018 a 2019. Obou se zúčastnilo zhruba 10 tisíc lidí. Letošní ročník se měl uskutečnit jako obvykle v červnu. Všechny dosavadní ročníky festivalu měla na povel společnosti Taktiq Communications.
Finální dohoda s klíčovým partnerem Prusa Research padla až v dubnu. Další partneři se do projektu nehrnuli. Výjimkou bylo hl. m. Praha, které souhlasilo, že jeho grant lze použít také na on-line akci.
Na vše bylo velmi málo času. Stavěl se nový web, e-shop, vymýšlelo se jak nejlépe přenést fyzický festival do virtuální podoby a co je možné nabídnout lepšího, než nabízí obvyklá akce ve Veletržním paláci. Příkladem jsou videa z dílen jednotlivých makerů – ovšem to vše v době, kdy se řada lidí prakticky bála chodit ven. Nakonec on-line podoba (takzvaná edice rouška) nabídla dva více než tříhodinové bloky, které kombinovaly živé streamy z dílen, předtočená videa makerů, a dokonce i několik živých přenosů jak z otevřené dílny PrusaLab, tak z raketové základny v Bratronicích.
Takto propracovaným konceptem se akce stala zcela unikátní i ve světovém měřítku. Ačkoli už první pokusy převést některé z lokálních festivalů Maker Faire na internet byly a v květnu se uskutečnilo dokonce globální virtuální setkání makerů, šlo vždy v podstatě jen o jednoduché videokonference. Díky simultánnímu překladu do angličtiny dostali organizátoři pozitivní ohlasy například od pořadatelů největšího evropského festivalu Maker Faire Rome a samozřejmě i od mateřské organizace Make Community v USA.
Podle organizátorů zájem diváků převýšil očekávání, které směřovalo na zhruba 10 tisíc diváků, jako tedy porovnání s obvyklým festivalem. Sledovanost do dneška (zpráva z 2. 6. 2020) byla na Mall TV lehce pod 20 tisíc zhlédnutí streamu, na Facebooku přes 26 000 zhlédnutí restreamu. Návštěvnost webu festivalu přesáhla 5 tisíc reálných uživatelů. On-line ale dává možnost pokračovat zveřejňováním jednotlivých videí. Některá jsou ještě ve výrobě a další výsledky budou spočítány po měsíci.
Festival Maker Faire Prague Online vymyslela a zorganizovala společnost Taktiq Communications ve spolupráci se spolkem Žádná věda. Spoluorganizátory byl také Mall.tv a společnost Quix. Akce se uskutečnila v pátek 29. května a v sobotu 30. května. Záznamy z celé akce i jednotlivá videa naleznete na adrese www.makerfaireprague.online.