
Česká technologická skupina BOOTIQ, která vytváří komplexní IT projekty pro známé korporace i začínající startupy, představuje vlastní IoT laboratoř, pomocí které vytváří zdravé kanceláře a domácnosti. K tomu používá sadu senzorů a dalších zařízení, které nasadí pro konkrétního klienta. Analyzuje tak uživatelskou zkušenost, její přínosy a celý systém dále rozvíjí. Ten pak nabízí klientovi jako případ užití a umožňuje mu upravit si jej dle vlastní potřeby. Tým BOOTIQ se zaměřuje na maximální vytěžení možností jednoduchých senzorů a měřičů teploty, vzduchu a dalších veličin.
Na segment zdraví se dívá holisticky, spolupracoval například na vývoji aplikace startupu Actijoy, který se zaměřuje na sledování zdraví psů, za využití svých dvou IoT zařízení.
BOOTIQ se tak staví do role průkopníka, který zkoumá využití různých zařízení a jejich zapojení do funkčních ekosystémů. Zároveň řeší jejich kompatibilitu. Typicky to jsou meteostanice, měřiče teploty, vlhkosti vzduchu či hladiny kyslíku. Dále to jsou pohybové senzory, světelná čidla, měřiče vody či chytré zásuvky. Tým BOOTIQ během testování sleduje, zda si uživatel dělá správný návyk a technologii používá přirozeně. To vše umí změřit a soustředí se pak na ty věci, které se osvědčily.
BOOTIQ pomohl s vývojem aplikace startupu Actijoy
Zakladatelé startupu Actijoy přišli s aplikací, která dokáže monitorovat zdravý životní styl jejich psa. Jejich řešení se skládá ze setu chytrých misek zaznamenávajících příjem vody a jídla a chytrého obojku monitorujícího aktivitu a odpočinek psa. Zařízení odesílají do aplikace, s jejímž vývojem tým BOOTIQ pomohl, pravidelně data, která jsou následně zpracována a vyhodnocena. Výsledek lze sdílet jak s veterinářem či psím trenérem, tak s ostatními uživateli. Pokud jsou v některých datech výkyvy, aplikace uživatele upozorní, že něco není v pořádku.
IoT zavádí ve velkém automobilky i stavitelé kanceláří
Obrovský zlom nastane v okamžiku, kdy sami výrobci budou vyrábět věci, které se připojí k internetu. A postupně se dostanou i do domácností a kanceláří. Dobrým příkladem je společnost HB Reavis, která chytré kanceláře staví. Ta velmi pečlivě sleduje, jaký má pracovní prostor vliv na produktivitu zaměstnanců. Pomyslnou pyramidou, jejíž základy představuje péče o zdraví a efektivitu zaměstnanců přes lákání nových talentů a jejich nadšení do práce až po rychlejší inovace, se inspirovali i v BOOTIQ.
Princip IoT využívají i automobilky, které představují vlastní řešení. Velmi snadno lze na dálku zamknout celé auto. Řada z nich dodává při koupi vozu i vlastní aplikaci a k tomu související produkty, například sledování vozu a či knihu jízd. Zařízení jsou zatím jednoduchá, proto je dobré začít od toho nejjednoduššího. Stále kvalitnější jsou například i produkty operátorů, se kterými se běžně setkáváme. Například O2 nabízí Smart Box, který funguje jako vstupní brána a lze k němu připojit řadu zařízení, od různých čidel a měřidel až po chytré zásuvky či hlavice topení. Může nastat situace, kdy uživatel jede na chalupu a není si jistý, zda nechal rychlovarnou konvici v zásuvce, nebo vypnul topení. Pomocí aplikace si to může snadno zkontrolovat a nemusí volat přátelům či se vracet v polovině cesty zpět domů.
Více o BOOTIQ najdete na www.bootiq.io.