
Jak jsme dopředu upozorňovali, proběhly o víkendu 23.–24. června 2018 v Praze dvě zajímavé akce – finále soutěží F1 a 4×4 Land Rover ve školách a historicky první Maker Faire pro kutily a nadšence, kteří si ještě stále jsou ochotni a schopni vytvořit něco pro sebe vlastníma rukama. Soutěžím udělalo důstojné zázemí Národní technické muzeum (NTM) a Maker Faire se uskutečnil v současné době nepříliš využívaném Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti. Pro mne bylo zajímavé zjištění, že NTM navštěvuje velké množství zahraničních návštěvníků, dokonce bych se odvážil tvrdit, že v tomto víkendu převažovali nad domácími.
Pokud jde o soutěže, myslím, že úroveň účastníků se oproti mnou naposled navštíveného ročníku mírně zvedla. Neviděl jsem ovšem žádnou z prezentací týmů před porotou. Nevnutil jsem se na ně, protože mi vždy připadalo, že soutěžící svou přítomností a fotografováním poněkud rozptyluji. Při stavbě a konstrukci vozidel F1 se dnes v hojné míře používá 3D tisk, což ovšem má podle mne vliv na kvalitu a pevnost dílů karosérie, a někdy je zanedbáváno finální kvalitní zpracování povrchu. Nepochopím, jak je možné, že soutěžící se odváží přijít na soutěž s modelem, na kterém nejsou splněny striktně dané rozměrové požadavky a ještě jsou schopni se o tom dohadovat s porotou. Pokud jde o soutěž 4×4 Land Rover ve školách, tak mne už od prvního ročníku, který jsem viděl, poněkud iritovaly poněkud lajdácky zpracované karosérie a jejich uchycení k podvozku. Letos to bylo o něco lepší a musím ocenit vzhled auta týmu Trebemachine, který byl opravdu profesionální. Tento tým ostatně v této soutěži zvítězil a kvalifikoval se tak do celosvětového finále. Tak snad tam kluci z Třebešína nebudou hrát druhé housle. Pro doplnění přidávám 1. místo v soutěži F1 ve školách, které obsadil tým Miracle Engineers z VOŠ, SPŠ a SOU řemesel a služeb v Strakonicích.
Na první Maker Faire v ČR stačilo z NTM jen seběhnout s kopce dolů do Holešovic. Dlouho jsem zde nebyl, a tak prvním dojmem bylo to, že zmizel plot a brány před výstavištěm. Průčelí průmyslového paláce vévodil velký modrý čtvercový plakát s nápisem Maker Faire Prague a pod ním mírně se potácející nafukovací figurína Josefa Průši. Myslím, že návštěvníkům CAD.cz nemusím vysvětlovat, o koho jde.
Foyer paláce nyní působí poněkud opuštěně a ani zde nebyly žádné (snad s jednou výjimkou) stánky vystavovatelů. Stejně jako zmizely občerstvovací kiosky. Ve střední hale se pak před návštěvníkem otevřel prostor s mnoha stoly na nichž pracovaly desítky 3D tiskáren, jakoby se dnes už jiným způsoben nedělalo. K vidění byly samozřejmě 3D tiskárny od Prusa Research, ale bylo zde i mnoho dalších od jiných výrobců. K tomu 3D pera a zaujatí tvůrci pracující podle předloh nebo jen tak zpaměti. Jeden z vystavovatelů mě přemlouval, jestli si nechci složit ze součástek klasický natahovací budík. Tak jsem mu vysvětlil, že jsem v mládí rozebral takových budíků desítky a občas i nějaké dědovy „cibule“, kterých měl takovou malou sbírku. No, rád tehdy rozhodně nebyl. Dále tu byly různé radiokluby představující různé výtvory s Arduinem a jinými obvody, roboty, drony apod. Conrad vystavoval jím prodávané 3D tiskárny a měl tu také bastlířskou dílnu a sestavování robotů. Mezi vystavujícími byli také různí dodavatelé 3D tiskového materiálu, jedním ze sponzorů výstavy z tohoto ranku byla společnost Verbatim.
Svá výstavní místa tu měly různé školy, domy dětí a mládeže nebo také první FabLab v ČR z Brna. Na své si rozhodně mohli přijít různí modeláři nebo nadšenci pro virtuální realitu. S tou tu byl i T-Mobile, od kterého byste to možná ani nečekali.
V pravém křídle paláce už nebylo tolik 3D tiskáren, ale zase třeba výrobky typu minilaserového vypalovače, mobilní a jiní roboti, souřadnicové zapisovače atd. Více zde bylo různých elektronických záležitostí a stánků technických klubů mládeže a radioklubů. Fujitsu, tedy firma, o kterou normálně téměř nikde nezavadíte, zde ukazovala svou výkonnou pracovní stanici a dvě pracoviště s virtuální realitou. Svou expozicí na výstavu přispělo i NTM, tedy Národní technické muzeum v Praze.
Ohlasy na tuto akci byly vesměs kladné, možná proto, že Pražanům svým způsobem nahradila únorovou Matějskou pouť a bylo zde dost zajímavých exponátů i pro rodiny s dětmi. Pro mnoho dětí může být inspirací pro další život i výběr povolání.
Pokud jste na akcích nebyli, můžete se podívat na množství fotografií, které jsme umístili na naši stránku na Facebooku.