
V sídle Prusa Research v pražských Holešovicích byl 6. června zahájen provoz největší otevřené kutilské dílny v ČR s názvem PrusaLab. Návštěvníkům a členům zde budou k dispozici špičkové nástroje, které jsou obvykle těžko dostupné. Vedle 3D tiskáren zde najdou profesionální lasery, frézy, soustruhy, routery nebo vakuové lisy. Cílem PrusaLabu (www.prusalab.cz) je poskytnout tvůrčí prostor všem kutilům, modelářům, designérům a studentům. Dílna jim nabídne jedinečnou možnost pracovat s nástroji, které mají zpravidla k dispozici jen profesionálové a firmy. Otevření laboratoře se zhostil podnikatel a investor Josef Průša, veřejnosti bude dostupná od středy 13. 6. 2018.
Při setkání s novináři Josef průša zavzpomínal na své začátky, finanční náročnost získání dostupných profesionálních nástrojů, stejně jako na těžké hledání lidí pro konzultace technických problémů. Přestože by nový PrusaLab mohl, zatím s jednou výjimkou, vyhovovat podmínkám pro vybavení celosvětové sítě laboratoří FabLab, nebudou se očekávané další nové PrusaLaby striktně držet podmínek FabLabů, ale spíš vytvářet své vlastní.
V pražském PrusaLabu, který vznikl v suterénních prostorách sídla společnosti na ploše 350 m2 jejich náročnou rekonstrukcí, najdou návštěvníci a budoucí členové vedle osmnácti 3D tiskáren Original Prusa i3 MK3 od firmy Prusa Research i SLA 3D tiskárny Form2 a 3D Dwarf (tiskárny Dwarf by měly být v budově díky akvizici Futur3D také vyráběny). Dále tu jsou k dispozici stowattový CO2 laser Narran s pracovní plochou 1×1,6 m, CNC frézka Haas VF2SS, soustruh Haas TL1, router od firmy Konečný nebo vakuový lis VF 500. Součástí PrusaLabu bude i bohatě vybavená elektrodílna pro nadšence do internetu věcí a robotiky, i když zde jsem zaznamenal určité pochybnosti o budoucím využití, vycházející ze zkušeností s využíváním elektrodílny v brněnském FabLabu.
Prostory PrusaLabu by neměly být unifikovaným pracovním prostředím, ale žijícím místem, kde se vedle práce na projektech bude scházet tvůrčí komunita z širokého okolí. Součástí programu budou školící semináře k jednotlivým strojům, pravidelné tematické workshopy nebo diskuse s významnými osobnostmi v jednotlivých oborech.
Členství v PrusaLabu vyjde měsíčně na 700 korun (pro studenty 350). V tomto poplatku je zahrnuto 24 hodin tiskového času na 3D tiskárnách Original Prusa i3 MK3, 2krát 15 minut práce na laseru Narran a neomezený přístup k pájkám, horkovzdušným pistolím a dalším menším nástrojům. Členové rovněž mohou absolvovat zdarma zaškolovací workshopy a získají automaticky slevy na přednášky. Velké stroje bude možné využívat po rezervaci podle hodinové sazby.
Otevírací doba PrusaLabu je plánovaná na dny středa až pátek v každém týdnu.