Podle IT odborníků má vzrůst počet připojených zařízení v dalších třech letech na 25 miliard. Množství dat tak dosáhne 40 ZB – což je téměř pětkrát více než v roce 2015. S nárůstem objemu dat a počtu klientů, vznikají větší příležitosti pro kybernetické zločince, kteří útočí na nechráněné nebo nedostatečně chráněné koncové body. V roce 2014 nahlásily firmy 48% roční nárůst počtu kybernetických útoků na jejich sítě a tento počet dál roste. Ochrana počítačů a sítí je dnes prioritou mnoha IT profesionálů.
Nicméně nedávné studie společnosti Spiceworks ukazují, že pouze 18 % dotazovaných odborníků na IT považuje tiskárny za středně vysoké nebo vysoké bezpečnostní riziko. A pouhých 16 % dotazovaných chrání tiskárny také pomocí bezpečnostních certifikátů.
„Přes tiskárny kombinované se skenery procházejí všechny důležité firemní dokumenty, včetně strategií, smluv, ceníků a často i osobních dokladů. Během více než 20 let každodenního využívání se staly z hlediska kyberbezpečnosti jedním z nejrizikovějších zařízení. Slouží jako brána do zabezpečené podnikové sítě nebo na dálku ovládaný zdroj kybernetických útoků. Kvůli minimálnímu zabezpečení jsou totiž snadným cílem hackerů,“ říká expert na kybernetickou bezpečnost Martin Půlpán.
Většina multifunkčních zařízení se v síti chová v podstatě jako počítač. Odesílají, přijímají a uchovávají data, potřebná k tisku. Zaslouží si proto stejně důkladnou ochranu jako počítače a servery ve stejné síti.
Nezabezpečená tisková zařízení mohou být zranitelná mnoha způsoby. Přes síť - tiskové a zobrazovací úlohy mohou být zachyceny při síťovém přenosu do zařízení nebo z něj. BIOS a firmware – firmware, který je při startu nebo za běhu pozměněn, může zařízení a síť vystavit útokům. Paměťová média – zobrazovací a tisková zařízení ukládají citlivé údaje na interní pevné disky, na které se bez ochrany dá proniknout. Data uložená v zařízeních by měla být zašifrovaná. Řada starších zařízení ale nemá nainstalováno šifrované úložiště nebo ho nedokáže používat. Pevné disky a soubory je třeba pravidelně mazat. Dělá to však málokdo.
Výrobci tiskáren se snaží na situaci flexibilně reagovat. Například společnost HP nabízí ve svých nových multifunkční podnikových tiskárnách komplexní sadu bezpečnostních prvků, které mají za úkol chránit zařízení, data i dokumenty a vytvořit několikavrstvý přístup k zabezpečení, který je nezbytný při boji se současnými pokročilými útoky. Mezi bezpečnostní funkce patří například HP Sure Start pro ověření integrity kódu systému BIOS, detekce neioprávněného vniknutí, HP JetAdvantage Security Manager, pro správu zabezpečení tisku (automaticky vyhodnocuje a v případě nutnosti opravuje bezpečnostní nastavení zařízení v souladu s předem stanovenými firemními pravidly), ověřování identifikace, šifrování, automatické sledování útoků, integrace systémů SIEM apod.