Česká spo­leč­nost 3DDen, která se za­mě­řu­je na vy­spě­lé tech­no­lo­gie v 3D tisku, z nichž ně­kte­ré jsou uni­kát­ní v ce­lo­svě­to­vém mě­řít­ku, na­vá­za­la úzkou spo­lu­prá­ci se švý­car­skou or­ga­ni­za­cí Tide. Ta se za­mě­řu­je na sběr od­pad­ních plas­tů vy­lo­ve­ných z oce­á­nů a je­jích ná­sled­né­ho sekun­dár­ní­ho vy­u­ži­tí. Spo­leč­ně vy­vi­nu­ly uni­kát­ní ma­te­ri­ál pro vý­ro­bu udr­ži­tel­ných vý­rob­ků, v první fázi se za­mě­ří zej­mé­na na seg­ment in­te­ri­é­ro­vé­ho de­sig­nu.

Tide Ocean SA (#tide) byla za­lo­že­na jako ve­d­lej­ší pro­dukt švý­car­ské­ho ho­di­nář­ské­ho prů­mys­lu. Hlav­ní myš­len­kou bylo zís­ká­vat a recyklo­vat od­pad­ní plas­ty vy­lo­ve­né z oce­á­nů za úče­lem vy­tvo­ře­ní kva­lit­ních udr­ži­tel­ných pro­duk­tů. Od roku 2019 Tide vrací plas­to­vý odpad zpět do oběhu. Tide loví plas­to­vý odpad na asij­ském a ame­ric­kém kon­ti­nen­tu – v ob­las­tech, které jsou silně za­sa­že­ny plas­to­vým zne­čiš­tě­ním.

Oceán je mízou naší pla­ne­ty a je na něm zá­vis­lý život na zemi. Jeho zne­čiš­tě­ní, zejmé­na plas­to­vým od­pa­dem a zbyt­ky z ry­bář­ské­ho prů­mys­lu, na­ru­šu­jí křeh­kou rov­no­váhu moř­ských eko­sys­té­mů. Ab­so­lut­ní objem plas­tu, který se do­sta­ne do oce­á­nu je ohro­mu­jí­cí – při­bliž­ně 1 mi­li­on tun ročně. Opě­tov­né po­u­ži­tí oce­án­ských plas­tů k vý­ro­bě udr­ži­tel­ných pro­duk­tů při­spí­vá k ochra­ně moř­ské­ho ži­vo­ta a cel­ko­vé­mu zdra­ví oce­á­nů a pla­ne­ty.

Spo­lu­prá­ce těch­to dvou sub­jek­tů pro­po­ju­je ně­ko­lik ne­zisko­vých or­ga­ni­za­cí do uni­kát­ní­ho eko­sys­té­mu, na jehož za­čát­ku je sběr plas­to­vé­ho od­pa­du ry­bá­ři zejmé­na v In­dic­kém oce­á­nu. Tito ry­bá­ři zís­ká­va­jí za lov plas­tů jídlo a pit­nou vodu, což je dů­le­ži­tým zdro­jem je­jich ob­ži­vy. Vy­lo­ve­ný plast se ná­sled­ně třídí, čistí a při­pra­vu­je k dal­ší­mu zpra­co­vá­ní. Poté bude tran­s­por­to­ván do České re­pub­li­ky, kde bude zpra­co­ván do formy spe­ci­ál­ní­ho fi­la­men­tu, vlák­na ur­če­né­ho pro tisk v ori­gi­nál­ních 3D tis­kár­nách 3DDen.

Tide3-2424

V první fázi je v plánu za­mě­řit se na ob­kla­do­vé ma­te­ri­á­ly od ex­te­ri­é­rů a in­te­ri­é­rů a růz­ných de­ko­ra­cí až po ná­by­tek. Vý­ho­dou je je­jich vy­so­ká odol­nost vůči tep­lot­ním a dal­ším vli­vům, de­signo­vá i ba­rev­ná pes­t­rost a va­ri­a­bi­li­ta fi­nál­ních pro­duk­tů a v ne­po­sled­ní řadě še­tr­nost vůči pří­ro­dě a pla­ne­tě.

Uni­kát­ní farma 3D tis­ká­ren se na­chá­zí v praž­ských Hor­ních Po­čer­ni­cích. Zde téměř non­stop pra­cu­jí téměř tři stov­ky tis­ká­ren růz­ných druhů. 3DDen na­va­zu­je na úspě­chy nej­vět­ší­ho svě­to­vé­ho vý­rob­ce 3D tis­ká­ren, české firmy Prusa Re­search, od které také část stro­jů vy­u­ží­vá. Ty ale již ne­sta­či­ly na slo­ži­těj­ší a pro­pra­co­va­něj­ší pro­duk­ty, a proto za­ča­li od­bor­ní­ci z 3DDen vy­ví­jet své vlast­ní 3D tis­kár­ny. Spo­leč­nost se spe­ci­a­li­zu­je na ví­ce­ba­rev­ný tisk z kom­bi­no­va­né­ho ma­te­ri­á­lu a na za­káz­ku je schop­na ve 3D vy­mo­de­lo­vat a vy­tisk­nout i ty nej­slo­ži­těj­ší pro­duk­ty. Ak­tu­ál­ní za­káz­kou, na které právě pra­cu­jí, je tisk repli­ky Ei­f­fe­lo­vy věže, která bude u je­ze­ra Most stát v čer­ven­ci a srpnu v době ko­ná­ní Olym­pij­ských her.

Eiffelovka 3DDEN 02 04-2424