Nové Experience centrum bylo oficiálně otevřeno ve čtvrtek 27. dubna v sídle Hexagonu v Praze 8 – Palmovka, Boudníkova 2538/13 a předcházela mu prezentace firmy OteSpace, která si předsevzala, že pro Českou republiku vydobude místo mezi zeměmi, které budou v roce 2030 vynášet družice na oběžnou dráhu.
V letošním roce s touto firmou uzavřela kontrakt na vývoj i Evropská vesmírná agentura (ESA), zajímají se o ní i komerční subjekty. I přes tento fakt se ale stále jedná o start-up, který potřebuje a bude potřebovat hodně pomoci jak od technologicky orientovaných firem v oblasti vývoje, konstrukce a výroby, tak od mecenášů, investorů...
K partnerům projektu Raketa Český vrabec – The Czech Sparrow se řadí společnosti a organizace 3E Praha Engineering, Hexagon, ESA, BD Sensors, VUT Brno, ZEBR, Uni-max a Misan.
Raketa Český Vrabec je plánována jako malý nosič satelitů s nosností cca 200 kg užitečného nákladu na nízkou oběžnou dráhu (LEO = Low Earth Orbit), vyznačující se jednoduchým designem. Raketa je dvoustupňová, 1. stupeň (booster) vynese Vrabce nad atmosféru a druhý jej urychlí na oběžnou rychlost ~ 8 km/s. První stupeň bude opakovaně použitelný včetně krytu nákladu.
Rakety dnes staví kde kdo, včetně studentů v Americe s využitím Solidworks a 3DExperience. A v OteSpace říkají, že v ČR je dostatek firem se skvělou reputací nejen v aerospace oblasti, které pokrývají veškeré know-how nutné pro úspěch projektu, s výjimkou pohonných jednotek.
Role OteSpace má tedy spočívat v životaschopém konceptu českého orbitálního nosiče, roli integrátora při realizaci projektu a v přispění klíčovou komponentou – raketovým motorem.
Josef Malý, ředitel společnosti 3E Praha, která je jedním z partnerů projektu, k tomu říká: „ Když jsem se před rokem poprvé s touto skupinou lidí potkal, tak jsem je považoval za další snílky a utopisty. Ale když jsem je nějakou dobu poslouchal, tak jsem došel k závěru, že to až tak moc mimo realitu nebude. A zdá se, že jsem nebyl sám.“ Jako jeden z konkrétních výstupů spolupráce byla předvedena výroba čerpadla na 5osém obráběcím centru v jedné z poboček 3E.
Hexagon přispívá projektu díky mnoha nástrojům, které v posledních několika letech přikoupil do svého dnes opravdu širokého portfólia. Pro pokud možno co nejméně nákladově náročný vývoj přispívá virtuálními simulacemi. Na prezentaci jsme viděli analýzy raketového motoru PEPEk-30 (tah 30 kN) – termální a aditivní výroby, CT inspekce a skenování.
V současnosti je vyvinuta testovací a létající platforma Reusable Rocket Dron Demonstrator, která byla k vidění i v Experience centru a přítomní pozvaní hosté mohli vidět i 3D skenování motoru PEPEk-1 a porovnání odchylek s CAD modelem.
Další použitou technologií od Hexagonu je otevřená platforma digitální reality Nexus, pro výrobce, kteří spojují lidi, technologie a data. Jedná se o koncept řízený daty, kde jsou digitálně zobrazena aktiva, procesy nebo zařízení disponibilní v reálném čase, v kontextu a na jednom místě.
A po všech prezentacích, které zabraly asi 2,5 hodiny, konečně došlo na to již v nadpisu avizované oficiální otevření Experience centra.
Projekt Vrabčáka tímto neopouštíme, protože by se o něm dalo psát ještě sáhodlouze. Mám přislíbenou prohlídku sídla OteSpace v Brně, tak se určitě zase ozvu s dalším článkem.