
Mechanické součásti strojů se neustálým používáním opotřebovávají, a o eskalátorech v metru, které denně usnadňují pohyb stovkám tisíců lidí, to platí dvojnásob. O to více pak všechny bolí (nejen nohy), když kvůli poruše dojde k odstávce. V případě eskalátorů navíc znesnadňuje opravy složitý přístup k zařízení, nutnost oprav mimo běžný provoz, delší čekací lhůty na náhradní díly a cenová náročnost jejich skladování.
Technologie, která kontinuálně monitoruje zvuk eskalátorů umožňuje efektivnější kontrolní a inspekční činnost operátorům metra, kteří se mohou díky informacím ze systému zaměřit na konkrétní zařízení (nebo jeho části) a lépe sledovat míru opotřebení.
Pokud dojde ke škodě na eskalátoru, pak se jedná o nemalé částky – jeden rozbitý schod znamená náklad ve výši 15 tisíc korun; v momentě kdy se jedná například o prodření drážky od kamínku, který se zasekne do zubů, tak tam už jde o částky třeba i 2,5 mil. Kč při poruše celého eskalátoru.
Přečtěte si článek s podrobnostmi o instalaci a provozu technologie, která nyní sleduje 21 eskalátorů pomocí 210 senzorů.
Podívejte se na video, jak Neuron soundware pomáhá pražskému Dopravnímu podniku řešit tyto problémy nasazením řešení pro prediktivní údržbu.