Virtuální realita (VR) se stává běžnou díky rostoucí popularitě v herním průmyslu. Také průmyslové společnosti si nyní uvědomují výhody této technologie a začínají ji používat. Schopnost virtuálně prohlížet návrhy ještě před vytvořením prvního fyzického prototypu nabízí společnostem obrovské výhody. Metody návrhu továrny postupují rychle a přestože výzkum již dosáhl dalekosáhlého pokroku v optimalizaci procesů a materiálových toků, jeho výsledky se do průmyslu dostávají jen pomalu. Zde se dostávají ke slovu poskytovatelé softwaru pro navrhování továren.
Výsledkem je, že do funkčního rozsahu jejich softwarových systémů se stále více začleňují osvědčené metody návrhu. To znamená, že i malá restrukturalizace části výrobního závodu může proběhnout na základě optimalizovaného návrhu.
Z moderního továrního designu těží malé a střední podniky
Často se nesprávně předpokládá, že náklady na používání virtuální reality pro návrh továrny jsou příliš vysoké, zejména pro malé a střední podniky. Z tohoto důvodu se mnohdy volí levnější cesta.
Znamená to ale, že potenciál je ztracen a je obtížnější sladit výrobu s rostoucí poptávkou na trhu ve fázi návrhu. Společnosti využívající virtuální realitu a umožňující zaměstnancům ponořit se do nového designu továrny rychle těží z jejích výhod.
Použití VR často vede k identifikaci a odstranění problémů, které by se jinak projevily až později. Je mnohem levnější napravit problémy během projektové fáze, než je napravovat během výstavby, a to zejména před uvedením zařízení do provozu. Jedná se o velmi výstižný argument, zejména pro malé a střední podniky, pokud jde o zvažování výhod virtuální továrny dnes.
Cesta k virtuální továrně
Cesta od 2D půdorysu ke 3D návrhu virtuální továrny nemusí být komplikovaná. Poskytovatelé softwaru, jako je CAD Schroer, nabízejí nejmodernější řešení. Díky softwaru pro tovární rozložení lze rychle navrhnout celé budovy a výrobní linky bez ohledu na to, jak velké nebo složité jsou. 3D model továrny lze poté snadno exportovat do oblíbeného formátu FBX a poté zobrazit pomocí prohlížeče VR.
S prohlížečem virtuální reality M4 Virtual Review, který je kompatibilní s Microsoft Mixed Reality, nabízí CAD Schroer přímou cestu k dosažení a vyzkoušení virtuální továrny. Vývojář softwaru také podporuje začínající společnosti s VR poskytováním služeb 3D modelování zákazníkům, jejichž stroje a budovy již nejsou ve 3D k dispozici. CAD Schroer pomáhá společnostem realizovat jejich první projekt a připravuje cestu do jejich první virtuální továrny na základě jednoduchých 2D plánů.